metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel
Stíhaný poslanec David Rath | foto: ČTK

Rath podal ústavní stížnost. Manželka ho chce přestěhovat do Prahy

  12:32,  aktualizováno  12:43
Poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath podal ústavní stížnost. Směřuje proti rozhodnutím spojeným s vyšetřováním korupce a uvalením vazby. Imunitní výbor sněmovny dnes oznámil, že obviněného poslance vyslechne v Praze.

Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Přijetí ústavní stížnosti dnes potvrdil generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek. "Zatím nelze předjímat, kdy Ústavní soud rozhodne," řekl Langášek. Drtivou většinu podobných stížností v "živých" případech soud odmítá. Obvykle to trvá několik týdnů až měsíců.

Imunitní výbor sněmovny, který má definitivně rozhodnout o vydání Ratha spravedlnosti, vyslechne stíhaného poslance v Praze. "Buď přímo ve sněmovně, nebo se za ním vypraví na státní zastupitelství," sdělil člen výboru Jeroným Tejc. Do vazby v Litoměřicích ale členové výboru za Rathem nepojedou.

Výbor se sejde ráno ve sněmovně a bude o Rathově případu debatovat. Rath by měl být tou dobou převezen z vazby do metropole. Předseda výboru Bohuslav Sobotka bude prosazovat, aby za ním dopoledne členové výboru odjeli na policii či na státní zastupitelství a vyslechli ho. Odpoledne by měl výbor pokračovat v zasedání a vydat doporučení sněmovně, zda má Rathovo stíhání potvrdit, nebo zastavit. Politici se shodují na tom, že by mělo pokračovat.

Manželka chce, aby Ratha přestěhovali do Prahy

Rathova žena Eva přitom požádala vězeňskou službu o přemístění poslance z litoměřické věznice do Prahy, aby ho mohla pravidelně navštěvovat rodina. Žena si také jako svého zmocněnce a mluvčího najala známého pražského advokáta Františka Šejnosta, který sám strávil přes tři měsíce ve vazbě. Rathová také uvedla, že manželovi do vazební věznice zaslala rádio, na které má podle zákona právo.

Právník Šejnost je stíhaný kvůli znásilnění sexuálnímu nátlaku. Podle jeho advokáta však Šejnostovo jednání spočívalo pouze v tom, že v jeho bytě byly se souhlasem mladé ženy foceny akty za přítomnosti známého pražského pornoherce. Šejnost má nyní pozastavenou advokátní činnost, a nemůže tedy nikoho obhajovat. V minulosti zastupoval například bývalého ředitele Sazky Aleše Hušáka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek