metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl
David Rath | foto: ČTK

Rath spadl z kola a je na kapačkách. Soudní proces musel být odložen

  10:43,  aktualizováno  12:42
Bývalý poslanec David Rath obžalovaný z korupce dnes nepřišel k soudu. V esemesce sdělil, že v neděli spadl z kola do jámy a byl v bezvědomí. Nyní je v nemocnici, kde si ho údajně chtějí nechat nadále. Neuvedl ale ve které. Média žádá o pár dní klidu. Hlavní líčení v případu zmanipulovaných zakázek, kde Rathovi hrozí až 12 let vězení, soudce odročil do středečního dopoledne.

„Požádal bych média, aby chápala, že mi není dobře. Od včera jsem v nemocnici a chtějí si mě tu nechat i dál. Šlo o pád z kola do nějaké jámy s bezvědomím. Zasahovala tam policie a záchranka. Mám to od záchranářů, já si nic nepamatuji a prosím o pár dní klidu,“ napsal Rath.

Podle serveru iDnes Rath v neděli odpoledne zamířil na cyklostezku na Kladensku. Mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová serveru sdělila, že hlídka odpoledne zasahovala u pádu padesátiletého muže z kola. „Uvedl, že se mu udělalo nevolno a spadl z kola,“ popsala mluvčí případ. Policisté podle ní zraněnému přivolali záchranku a ta ho převezla do nemocnice.

Je pod prášky a zasádrovaný

Rathův advokát Adam Černý podle iDnesu ráno nevěděl, co s Rathem je. „Snažil jsem se ho kontaktovat. Poslal mi esemesku, že je v nemocnici na kapačkách,“ citoval server advokáta. Soudce Robert Pacovský jednání na dvacet minut přerušil s tím, že má obhájce zjistit, co s jeho klientem je a zda hodlá dorazit příští den. Černý se Rathovi dovolal, ale komunikovali spolu omezeně. „Komunikace s ním je velmi obtížná, je pod prášky, pod morfiem, dostat z něj kloudnou větu bylo těžké,“ řekl. Rath je podle něho „zasádrovaný“ a měl zřejmě nehodu.

„Nevíme ani, jestli měl dopravní nehodu či někde spadl,“ řekl deníku Právo druhý z Rathových obhájců Roman Jelínek. Doplnil, že dosud ani netuší, v jaké nemocnici Rath leží. Nebere prý totiž nikomu telefony, jediný kontakt byla SMS, kterou dostal advokát Černý. Pacovský jednání odročil na středu a podle Jelínka bude chtít lékařskou zprávu o tom, že se něco stalo. Žalobce Petr Jirát podle Práva požádal soud, aby obvolal všechny nemocnice v Praze a okolí. „Už se to stalo podruhé, co pan obžalovaný těsně před zahájením líčení nepřišel,“ cituje Právo Jiráta.

Co se děje u soudu

  • Hlavní líčení v Rathově části kauzy pokračovalo minulý týden před Krajským soudem v Praze po zhruba dvouměsíční přestávce.
  • Rath dorazil se svým advokátem Černým, který soud požádal, aby znovu rozhodl o případném vyloučení soudce Roberta Pacovského z případu.
  • Důvodem jsou předchozí rozsudky v první části kauzy, ve kterých soudce udělil devíti spoluobviněným tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky.
  • Případ je od února rozdělen do dvou částí kvůli průtahům, Rath se poté podle advokáta nemohl vyjadřovat k důkazům.
  • Trestní stíhání Ratha se týká údajné korupce při stavebních a zdravotnických tendrech, podle vyšetřovatelů bral úplatky.
  • Rath obžalobu odmítá, podle něj nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou.

Komentáře

Hlavní zprávy

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek