metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš
David Rath | foto: ČTK

Rath spadl z kola a je na kapačkách. Soudní proces musel být odložen

  10:43,  aktualizováno  12:42
Bývalý poslanec David Rath obžalovaný z korupce dnes nepřišel k soudu. V esemesce sdělil, že v neděli spadl z kola do jámy a byl v bezvědomí. Nyní je v nemocnici, kde si ho údajně chtějí nechat nadále. Neuvedl ale ve které. Média žádá o pár dní klidu. Hlavní líčení v případu zmanipulovaných zakázek, kde Rathovi hrozí až 12 let vězení, soudce odročil do středečního dopoledne.

„Požádal bych média, aby chápala, že mi není dobře. Od včera jsem v nemocnici a chtějí si mě tu nechat i dál. Šlo o pád z kola do nějaké jámy s bezvědomím. Zasahovala tam policie a záchranka. Mám to od záchranářů, já si nic nepamatuji a prosím o pár dní klidu,“ napsal Rath.

Podle serveru iDnes Rath v neděli odpoledne zamířil na cyklostezku na Kladensku. Mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová serveru sdělila, že hlídka odpoledne zasahovala u pádu padesátiletého muže z kola. „Uvedl, že se mu udělalo nevolno a spadl z kola,“ popsala mluvčí případ. Policisté podle ní zraněnému přivolali záchranku a ta ho převezla do nemocnice.

Je pod prášky a zasádrovaný

Rathův advokát Adam Černý podle iDnesu ráno nevěděl, co s Rathem je. „Snažil jsem se ho kontaktovat. Poslal mi esemesku, že je v nemocnici na kapačkách,“ citoval server advokáta. Soudce Robert Pacovský jednání na dvacet minut přerušil s tím, že má obhájce zjistit, co s jeho klientem je a zda hodlá dorazit příští den. Černý se Rathovi dovolal, ale komunikovali spolu omezeně. „Komunikace s ním je velmi obtížná, je pod prášky, pod morfiem, dostat z něj kloudnou větu bylo těžké,“ řekl. Rath je podle něho „zasádrovaný“ a měl zřejmě nehodu.

„Nevíme ani, jestli měl dopravní nehodu či někde spadl,“ řekl deníku Právo druhý z Rathových obhájců Roman Jelínek. Doplnil, že dosud ani netuší, v jaké nemocnici Rath leží. Nebere prý totiž nikomu telefony, jediný kontakt byla SMS, kterou dostal advokát Černý. Pacovský jednání odročil na středu a podle Jelínka bude chtít lékařskou zprávu o tom, že se něco stalo. Žalobce Petr Jirát podle Práva požádal soud, aby obvolal všechny nemocnice v Praze a okolí. „Už se to stalo podruhé, co pan obžalovaný těsně před zahájením líčení nepřišel,“ cituje Právo Jiráta.

Co se děje u soudu

  • Hlavní líčení v Rathově části kauzy pokračovalo minulý týden před Krajským soudem v Praze po zhruba dvouměsíční přestávce.
  • Rath dorazil se svým advokátem Černým, který soud požádal, aby znovu rozhodl o případném vyloučení soudce Roberta Pacovského z případu.
  • Důvodem jsou předchozí rozsudky v první části kauzy, ve kterých soudce udělil devíti spoluobviněným tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky.
  • Případ je od února rozdělen do dvou částí kvůli průtahům, Rath se poté podle advokáta nemohl vyjadřovat k důkazům.
  • Trestní stíhání Ratha se týká údajné korupce při stavebních a zdravotnických tendrech, podle vyšetřovatelů bral úplatky.
  • Rath obžalobu odmítá, podle něj nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek