metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.
David Rath | foto: ČTK

Rath spadl z kola a je na kapačkách. Soudní proces musel být odložen

  10:43,  aktualizováno  12:42
Bývalý poslanec David Rath obžalovaný z korupce dnes nepřišel k soudu. V esemesce sdělil, že v neděli spadl z kola do jámy a byl v bezvědomí. Nyní je v nemocnici, kde si ho údajně chtějí nechat nadále. Neuvedl ale ve které. Média žádá o pár dní klidu. Hlavní líčení v případu zmanipulovaných zakázek, kde Rathovi hrozí až 12 let vězení, soudce odročil do středečního dopoledne.

„Požádal bych média, aby chápala, že mi není dobře. Od včera jsem v nemocnici a chtějí si mě tu nechat i dál. Šlo o pád z kola do nějaké jámy s bezvědomím. Zasahovala tam policie a záchranka. Mám to od záchranářů, já si nic nepamatuji a prosím o pár dní klidu,“ napsal Rath.

Podle serveru iDnes Rath v neděli odpoledne zamířil na cyklostezku na Kladensku. Mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová serveru sdělila, že hlídka odpoledne zasahovala u pádu padesátiletého muže z kola. „Uvedl, že se mu udělalo nevolno a spadl z kola,“ popsala mluvčí případ. Policisté podle ní zraněnému přivolali záchranku a ta ho převezla do nemocnice.

Je pod prášky a zasádrovaný

Rathův advokát Adam Černý podle iDnesu ráno nevěděl, co s Rathem je. „Snažil jsem se ho kontaktovat. Poslal mi esemesku, že je v nemocnici na kapačkách,“ citoval server advokáta. Soudce Robert Pacovský jednání na dvacet minut přerušil s tím, že má obhájce zjistit, co s jeho klientem je a zda hodlá dorazit příští den. Černý se Rathovi dovolal, ale komunikovali spolu omezeně. „Komunikace s ním je velmi obtížná, je pod prášky, pod morfiem, dostat z něj kloudnou větu bylo těžké,“ řekl. Rath je podle něho „zasádrovaný“ a měl zřejmě nehodu.

„Nevíme ani, jestli měl dopravní nehodu či někde spadl,“ řekl deníku Právo druhý z Rathových obhájců Roman Jelínek. Doplnil, že dosud ani netuší, v jaké nemocnici Rath leží. Nebere prý totiž nikomu telefony, jediný kontakt byla SMS, kterou dostal advokát Černý. Pacovský jednání odročil na středu a podle Jelínka bude chtít lékařskou zprávu o tom, že se něco stalo. Žalobce Petr Jirát podle Práva požádal soud, aby obvolal všechny nemocnice v Praze a okolí. „Už se to stalo podruhé, co pan obžalovaný těsně před zahájením líčení nepřišel,“ cituje Právo Jiráta.

Co se děje u soudu

  • Hlavní líčení v Rathově části kauzy pokračovalo minulý týden před Krajským soudem v Praze po zhruba dvouměsíční přestávce.
  • Rath dorazil se svým advokátem Černým, který soud požádal, aby znovu rozhodl o případném vyloučení soudce Roberta Pacovského z případu.
  • Důvodem jsou předchozí rozsudky v první části kauzy, ve kterých soudce udělil devíti spoluobviněným tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky.
  • Případ je od února rozdělen do dvou částí kvůli průtahům, Rath se poté podle advokáta nemohl vyjadřovat k důkazům.
  • Trestní stíhání Ratha se týká údajné korupce při stavebních a zdravotnických tendrech, podle vyšetřovatelů bral úplatky.
  • Rath obžalobu odmítá, podle něj nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy