metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel
David Rath se vzdal mandátu. | foto: ČTK

Rath už není hejtmanem. Kandidovat nebude, vystoupil z ČSSD

  15:30,  aktualizováno  19:12
David Rath dnes rezignoval na funkci krajského zastupitele, a tím i na funkci středočeského hejtmana. Informoval o tom hejtmanův náměstek pro dopravu Robin Povšík.

Policisté podle Povšíka během dne Ratha na krajský úřad v Praze, kde mandát složil. Pak zase poslance obviněného z přijetí úplatku odvezli. Vedením hejtmanství pověřil Rath náměstkyni Zuzanu Moravčíkovou. ČSSD o nové šéfce kraje ale ještě musí jednat s komunisty, kteří krajskou vládu oranžových tolerují.

Moravčíková, která zřejmě nahradí Ratha i v čele kandidátky ČSSD, řekla, že nechá prověřit čerpání a uzavírání smluv z regionálního operačního programu. Přednostně se chce zaměřit na plán rekonstrukce buštěhradského zámku. I zde se podle detektivů nekale nakládalo s dotacemi.

Jisté je, že se Rath do funkce v příštím volebním období už nevrátí. Vystoupil totiž podle Povšíka také z ČSSD, a tím pádem automaticky vypadl i z její kandidátky do krajských voleb. Rath je ve vazbě, žalobkyně nyní navrhne vazbu pro sedm obviněných. Mezi nimi je exposlanec Kott a šéfka kladenské nemocnice.

Vzdá se Rath i poslanecké imunity?

Rathovi ale stále zbývá funkce poslance a z ní plynoucí imunita. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová proto vyzvala ČSSD, ať vyvine tlak na Ratha, aby se vzdal mandátu. Odstranily by se potíže s jeho účastí na jednání sněmovny.

Sociální demokraté se však už od Ratha distancují. "David Rath si musí srovnat sám se sebou, jaké signály vysílá veřejnosti, s tím už ale nechce mít ČSSD nic společného," řekl v rozhovoru pro Metro místopředseda strany Michal Hašek.

Němcová zároveň vytkla šéfovi mandátového výboru a zároveň předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, že v kauze Rath postupuje příliš pomalu. Sobotka výtky odmítl. Výbor svolá na příští úterý. Pokusí se ale zajistit, aby se stíhaný poslanec Rath mohl k jednání výboru dostavit, pokud o to projeví zájem.

Klaus pochválil postup policie

Ke kauze se poprvé vyjádřil i prezident Václav Klaus. "Pokud je všechno tak, jak se z médií dozvídám, tak pak je velmi dobře, že naše policie tak rezolutně a nekompromisně koná, jak nám to předvedla," uvedl Klaus který se v Praze účastnil vědecké rady Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické.

Prezident dále dodal, že každá taková kauza nesmírně poškozuje českou politiku a důvěru v politický systém. "Mám strach, že to samozřejmě bude zaznamenáno nejen u nás doma, ale i v našem okolí. V každém případě je to pro nás velké neštěstí," prohlásil.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek