metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Další 1 fotografie v galerii
Dlouhá noc? Kdepak. To je Laviho tradiční předzápasový rituál. | foto: BIOSCOP

RECENZE: A není to už moc? Vůbec! Lavi dál provokuje a baví. Maminku ale do kina neberte

  6:11
Občas kopu do míče a sem tam navštívím výčep. Jsem zkrátka cílovka snímku Vyšehrad: Fylm. Příběh talentovaného fotbalisty a neskutečného idiota chce ale oslovit i širší publikum. Dějová linka s utajovaným synem může bavit i nefotbalové příznivce. Snímek Vyšehrad: Fylm do tuzemských kin dorazí zítra.

Právě ale fanoušci kopané jsou ti, kteří na film půjdou. Na tribuně i v kabině jsem v posledních týdnech často slýchával, že se na nového Laviho kdekdo těší. Češi jsou národem fotbalistů, trenérů a fanoušků. Kopaná nás baví. Stejně jako jsou na vesnických hřištích často slyšet hlášky z Okresního přeboru, tak i Laviho špeky patří do slovníku fotbalistů.

Občas ale ony hlášky nenapsal scenárista, ale sám život. Ve filmu totiž sem tam zazní nějaká ta fráze, kterou fanoušci velmi dobře znají přímo od prvoligových hráčů nebo trénérů. Lavi ale zároveň obohatil i sexuologický slovník. Víte například, co znamená dát holce hrábě? Prozrazovat nebudu, mrkněte na film. Někdo se zasměje, někdo začervená a jiný bude kroutit hlavou.

Když už jsme u toho slovníku. Během 105 minut, které snímek má, zazní hned 177 sprostých slov nebo nadávek. V kině jsem si dělal čárky. Pokud jsem na nějakou vulgaritu zapomněl, tak se tvůrcům omlouvám. Jejich kadence je ohromná.

Film je plný sprosťáren a vtipů, které nejenže nebruslí na hraně korektnosti, ale přímo se topí v bahně nevkusu. To ale není pro snímek urážka. Tvůrci chtějí provokovat a uslintaný Jakub Štáfek, který Juliuse Lavického hraje, nebo pozvracený David Prachař, který dostal roli Laviho tchána, prostě do scénáře patří. „Jsou tam momenty, kdy se vyloženě stydím. Zároveň ale vím, že pro ten film je to správně. V některých scénách jsem se ale opravdu já jako Kuba Štáfek necítil úplně komfortně,“ říká k filmu jeho hlavní protagonista, který je zároveň i jeho producentem.

Ještě musím ze sestavy vypíchnout dva hráče. Jakub Jenčík zahrál Laviho syna opravdu parádně. Ve skutečnosti syn právníka se navíc po své první herecké zkušenosti rozhodl, že se dá na filmovou dráhu. Svým minimalistickým hraním zaujal i nynější ředitel fotbalové Sparty Tomáš Rosický. Moc toho ve svých scénách neřekne, ale stejně vás pobaví. Mimochodem, bývalý fotbalista svou roli ve filmu údajně podmínil tím, že se Vyšehrad: Fylm opře do poměrů, které na prvoligovém českém pažitu panují.

Naopak svůj nejlepší zápas nezahrál David Novotný. Jeho postava je mafiánská gorila a řečeno kulantně, není zrovna nejostřejší tužkou v penále. Pitomec mi k němu zkrátka nesedí. Mám totiž ještě v živé paměti jeho roli starostlivého otce v seriálu Kukačky, kde exceloval.

Pokud patříte mezi 90 tisíc fanoušků Juliuse „Laviho“ Lavického, určitě vám neunikla opravdu masivní kampaň, kterou na sociálních sítích film v posledních týdnech měl. A možná tak máte obavy, že ukázky, kterých byl Facebook plný, už prozradily většinu nejlepších vtipů. Ale nebojte. Fórů má Vyšehrad: Fylm v zásobě opravdu hodně.

Je to až s podivem, že snímek, který je složen hlavně z hlášek, vtípků a absurdních situací si na stránkách deníku Metro vysloužil tolik chvály. Ale pokud do kina vyrazíte s tím, že je to nesmysl, který vás má hlavně pobavit, tak až budete odcházet ze sálu, tak budete určitě spokojení.

Vyšehrad: Fylm

Hodnocení: 80 %

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek

Zpestřete svým dětem poslední den školního roku. Máme pro vás tipy na zábavu i sladké odměny

vydáno 28. června 2022  16:50

A je to tady. Dlouho očekávaný den všech žáků i studentů. Zítra si zajdou pro vysvědčení a už jim začínají prázdniny. Řada pražských institucí si pro děti...  celý článek