metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Větší foto
Butler je kapitán nejmodernější nukleární ponorky. | foto: CinemartMetro.cz

Recenze: Američané plují v ponorce tak tiše, že do nich narážejí ryby

  14:49
Dobrodružný snímek Útok z hlubin je jako vystřižený z devadesátých let. Bohužel to není kompliment.

Gerard Butler se jako kapitán ponorky ode dneška v českých kinech pouští do dobrodružství, které může skončit válkou Ameriky s Ruskem. U toho se stíhá tvářit smrtelně vážně, odříkávat při tom jedno klišé za druhým a v mezidobí zachránit ruského prezidenta, jež byl neprávem svrhnut. Že vám tato zápletka zní podobně jako zápletky filmů, které jste si jako čerstvé novinky mohli vypůjčit před dvaceti lety v půjčovně videokazet? Máte pravdu. Snímek Útok z hlubin ale bohužel starým časům příliš velký hold nevzdává. Spíše naopak.

Ledové vody severního oceánu jsou místem, kde studená válka mezi Amerikou a Ruskem zdaleka neskončila. Mimo dosah lidských očí tu tak probíhá „poměřování pinďourů“, respektive moderních nukleárních ponorek na obou stranách. Celá tahle šaráda má jediný cíl, demonstrovat sílu a odradit nepřítele od útoku. Když však ruská ponorka pod hladinou pošle torpédem bez varování svého amerického soka na dno, na místo se musí vydat zkušení čmuchalové v čele s kapitánem v podání Butlera.

V popisování děje by se dalo pokračovat, ale vlastně nevím, zda má smysl něco dalšího prozrazovat. Zápletku filmu sice zkušený divák brzy prohlédne jako akvárium a překvapení tu opravdu mnoho není, jsou zároveň tím jediným, proč na film zajít. Zatímco pod vodou totiž musí Butlerova posádka bojovat o život, paktovat se s nepřítelem a dělat celou řadu nudných úkonů, na souši se všichni chystají na jadernou válku. A hraje tu také loni zesnulý herec, který je v tuzemsku známý z trilogie severských detektivek Milénium Michael Nyqvist.

Útok z hlubin se při své tuposti, podobně jako hlavní hrdina, tváří po celou dobu smrtelně vážně. A to i přesto, že tu padají hlášky jako: Teď musíme plout tak tiše, abychom nevyplašili ryby, nebo: Držme se od těch útesů tak blízko, abychom si nepoškrábali lak. Potenciálu pro odlehčenější notu, která by snímek pozvedla o level výše, je tu přitom spousta.

Místo toho ale divák dostává spoustu záběrů na zamračeného Butlera, jehož slovo je na lodi zákon. Při pohledu na něj však zapomínáte, že tenhle člověk kdysi utáhnul dražší a úspěšnější filmy. Zejména pánské filmové publikum dostane občas chuť na dobrou devadesátkovou klasiku.

Film Útok z hlubin ale v kinech již nyní finančně propadá podobně jako před pár měsíci akční film Mrakodrap s Dwaynem Johnsonem. Zda už devadesátky v kinech netáhnou, nebo je za tím jen nedostatek talentu filmových tvůrců, ponechám na vás. Já si raději příště pustím Ponorku U-571 od Jonathana Mostowa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy