metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 17 °C

Sobota, 24. října 2020. Svátek má Nina.
Marek Taclík a Jana Plodková
Větší foto
Marek Taclík a Jana Plodková | foto: Cinemart

RECENZE: Bábovky jsou lapáním po pozitivní chvíli

22. září 2020  14:47 Pavel Urban Metro.cz
Film podle knižního bestselleru míří přímo na komoru. V životě ale snad není tak zle.

Už když jsem před několika lety četl Bábovky Radky Třeštíkové, musel jsem chvílemi knihu odložit, abych se vrátil z drsných životních situací a vztahů do reality. Také jsem musel občas listovat zpět, abych si připomněl, která postava je kdo a jaké má úmysly. Bylo jich tam příliš.

Bábovky

Romantický / Drama / Komedie

Česko / Slovensko, 2020, 97 min

Hodnocení: 70 %

To první film zachoval, to druhé ne. Negativita na mě z plátna přímo čišela prakticky po celou dobu. Jasně, existují milenky, rodiče nemají čas na děti a někdo nedělá zrovna práci, po které by toužil. Ovšem v takovéto koncentraci je to trochu síla. S tím souvisí fakt, že ženských postav je ve snímku oproti knize jen polovina a výraznější role zde sehrávají také muži. Často jako opory. Vždyť jediná kladná postava je starostlivá babička a zdravotnice, která však, aby náhodou nebyla moc pozitivní, má sama potíže se zdravím. Jakási katarze u mnohých nastane až po vypjatých situacích.

Tvůrci se snaží do marastu říznout alespoň drsný humor, což je příjemné zpestření, ale někdy se přistihnete, že úsměv vyloudíte vzhledem k okolnostem spíše jen trpký. Zkrátka si myslím, že by se v běžném životě našel mezi zhruba tuctem hlavních postav i nějaký ten šťastný člověk, který třeba dokáže skloubit práci a rodinu nebo je věrný manželce, jež touží po dítěti.

Sama Třeštíková přiznává, že Bábovky jsou velká skládačka, kde je hodně věcí jen nastíněných a divák si je má domýšlet, jenže v knize byl na jednotlivé postavy prostor, který ve filmu trochu vymizel. Ano, děj odsýpá na téměř sto minut slušně, avšak někdy by to chtělo ještě malé pohlédnutí za kulisy.

Pozoruhodné jsou také netradičně delší záběry, což vyžadovalo u závěrečné epické scény, thajského monologu nebo popisu zranění pacienta skvělou přípravu herců, ale i štábu. Mimochodem, obsazení je skutečně brilantní. Je zajímavé vidět v netradiční roli Marka Taclíka či Janu Plodkovou, kteří vytvořili skvělý pár. Klobouk ale smekám především před mladou generací. Náročné role zvládli Oskar Hes a Denisa Biskupová výtečně.

Ještě mám dva dodatky. Bábovky podle mě nejsou komedie, jak se u nich uvádí. A pokud dojde na ocenění filmu, podle čeho se budou odlišovat hlavní a vedlejší postavy, to fakt netuším. 

Třenice proběhly, ale ne o obsazení

Čtyři roky pracovali režisér filmu Bábovky Rudolf Havlík s autorkou knižní předlohy Radkou Třeštíkovou na scénáři ke snímku, který jde už pozítří do kin. Spolupráci si zkusili už u filmu Po čem muži touží, který měl premiéru přesně před dvěma lety.

„Oba scénáře vznikaly souběžně,“ přiznala Třeštíková a dodala: „Myslela jsem si, že jako autorka předlohy mám jasnou představu, jak by to mělo vypadat, a že to vidím správně. Tak mi chvíli trvalo, než jsem k tomu pustila i další lidi a názory.“ Sama by ale podle svých slov na scénáři dělat nemohla, protože má samoty dost při psaní knih.

Nesnadnou tvorbu scénáře připustil i Havlík. „Měli jsme různé verze scénáře snad se všemi postavami z knihy, ale nakonec tam zůstalo aspoň tolik postav, aby to zůstalo trochu zachované předloze. Bylo těžké dát vše dohromady, aby se kniha dala převyprávět,“ zmínil Havlík fakt, že v předloze je ženských postav mnohem víc. Sám dodal, že kdyby někdo chtěl adaptovat jeho knihu, asi by ho v tvůrčím procesu zabil.

Kde však podle obou neshody prakticky nenastaly, byla otázka obsazení. „O spoustě rolí jsme měli od začátku jasno. Když přišla zelená pro natáčení, šli jsme už skoro najisto. A většina herců nás podpořila,“ říká Havlík.

Třeštíková se přišla občas podívat i na natáčení, ale spíše jako pozorovatelka. „Už jsem do toho Rudovi nechtěla mluvit, věřila jsem, že to zvládne. Musím říct, že jsem spokojená,“ doplnila.

Vzhledem k epidemické situaci ohledně koronaviru nemají snadný úkol s filmem v kinech obstát. „Ono se v těchto dnech nedá moc plánovat. Víme, že kina jsou v těžké situaci, ale po dlouhé debatě jsme se rozhodli, že to zkusíme a do premiéry teď půjdeme,“ prohlásil Havlík.

Producent filmu Petr Erben dodal, že na tento týden je domluvená distribuce Bábovek do 212 kin po celé republice. „Loni by ten film přilákal možná i milion diváků, letos opravdu nevíme,“ zakončil Erben. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zóny v Malešicích jsou vyznačovány velmi nedbale. TSK slibuje, že se sem vrátí

Takhle byla označena modrá zóna v Malešicích v ulici Limuzská
vydáno 23. října 2020  19:54

Když se v hlavním městě objevují na vozovce zbrusu nové čáry pro parkování, nebývá z toho obvykle spousta čtenářů deníku Metro dvakrát nadšená.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Chicagský tribunál je buldozerem žebříčků. Na Netflixu i ČSFD

Sacha Baron Cohen (vlevo) a Jeremy Strong Strážce streamu
vydáno 23. října 2020  15:27

Už jste stihli zkouknout Chicagský tribunál? Pokud ne, tak to určitě brzy napravte. Tohle soudní drama, které je od minulého pátku k vidění na internetové...  celý článek

Ostuda města? Ne, pouze zkratka

Cyklisté si tudy cestu zkracují. Napsali jste nám
vydáno 23. října 2020  10:59

Mapy.cz radí projet pole. Cedule na místě však vedou kolem.  celý článek

Stylově i v tričku velkém jako padák

Oversized péřovka, H&M
vydáno 23. října 2020  5:45

Oversize móda umí zamotat hlavu. Jak na ni vám poradí Metro.  celý článek

Vaše fotky z Prahy