metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.

Větší foto
Marek Taclík a Jana Plodková | foto: Cinemart

RECENZE: Bábovky jsou lapáním po pozitivní chvíli

  14:47
Film podle knižního bestselleru míří přímo na komoru. V životě ale snad není tak zle.

Už když jsem před několika lety četl Bábovky Radky Třeštíkové, musel jsem chvílemi knihu odložit, abych se vrátil z drsných životních situací a vztahů do reality. Také jsem musel občas listovat zpět, abych si připomněl, která postava je kdo a jaké má úmysly. Bylo jich tam příliš.

Bábovky

Romantický / Drama / Komedie

Česko / Slovensko, 2020, 97 min

Hodnocení: 70 %

To první film zachoval, to druhé ne. Negativita na mě z plátna přímo čišela prakticky po celou dobu. Jasně, existují milenky, rodiče nemají čas na děti a někdo nedělá zrovna práci, po které by toužil. Ovšem v takovéto koncentraci je to trochu síla. S tím souvisí fakt, že ženských postav je ve snímku oproti knize jen polovina a výraznější role zde sehrávají také muži. Často jako opory. Vždyť jediná kladná postava je starostlivá babička a zdravotnice, která však, aby náhodou nebyla moc pozitivní, má sama potíže se zdravím. Jakási katarze u mnohých nastane až po vypjatých situacích.

Tvůrci se snaží do marastu říznout alespoň drsný humor, což je příjemné zpestření, ale někdy se přistihnete, že úsměv vyloudíte vzhledem k okolnostem spíše jen trpký. Zkrátka si myslím, že by se v běžném životě našel mezi zhruba tuctem hlavních postav i nějaký ten šťastný člověk, který třeba dokáže skloubit práci a rodinu nebo je věrný manželce, jež touží po dítěti.

Sama Třeštíková přiznává, že Bábovky jsou velká skládačka, kde je hodně věcí jen nastíněných a divák si je má domýšlet, jenže v knize byl na jednotlivé postavy prostor, který ve filmu trochu vymizel. Ano, děj odsýpá na téměř sto minut slušně, avšak někdy by to chtělo ještě malé pohlédnutí za kulisy.

Pozoruhodné jsou také netradičně delší záběry, což vyžadovalo u závěrečné epické scény, thajského monologu nebo popisu zranění pacienta skvělou přípravu herců, ale i štábu. Mimochodem, obsazení je skutečně brilantní. Je zajímavé vidět v netradiční roli Marka Taclíka či Janu Plodkovou, kteří vytvořili skvělý pár. Klobouk ale smekám především před mladou generací. Náročné role zvládli Oskar Hes a Denisa Biskupová výtečně.

Ještě mám dva dodatky. Bábovky podle mě nejsou komedie, jak se u nich uvádí. A pokud dojde na ocenění filmu, podle čeho se budou odlišovat hlavní a vedlejší postavy, to fakt netuším. 

Třenice proběhly, ale ne o obsazení

Čtyři roky pracovali režisér filmu Bábovky Rudolf Havlík s autorkou knižní předlohy Radkou Třeštíkovou na scénáři ke snímku, který jde už pozítří do kin. Spolupráci si zkusili už u filmu Po čem muži touží, který měl premiéru přesně před dvěma lety.

„Oba scénáře vznikaly souběžně,“ přiznala Třeštíková a dodala: „Myslela jsem si, že jako autorka předlohy mám jasnou představu, jak by to mělo vypadat, a že to vidím správně. Tak mi chvíli trvalo, než jsem k tomu pustila i další lidi a názory.“ Sama by ale podle svých slov na scénáři dělat nemohla, protože má samoty dost při psaní knih.

Nesnadnou tvorbu scénáře připustil i Havlík. „Měli jsme různé verze scénáře snad se všemi postavami z knihy, ale nakonec tam zůstalo aspoň tolik postav, aby to zůstalo trochu zachované předloze. Bylo těžké dát vše dohromady, aby se kniha dala převyprávět,“ zmínil Havlík fakt, že v předloze je ženských postav mnohem víc. Sám dodal, že kdyby někdo chtěl adaptovat jeho knihu, asi by ho v tvůrčím procesu zabil.

Kde však podle obou neshody prakticky nenastaly, byla otázka obsazení. „O spoustě rolí jsme měli od začátku jasno. Když přišla zelená pro natáčení, šli jsme už skoro najisto. A většina herců nás podpořila,“ říká Havlík.

Třeštíková se přišla občas podívat i na natáčení, ale spíše jako pozorovatelka. „Už jsem do toho Rudovi nechtěla mluvit, věřila jsem, že to zvládne. Musím říct, že jsem spokojená,“ doplnila.

Vzhledem k epidemické situaci ohledně koronaviru nemají snadný úkol s filmem v kinech obstát. „Ono se v těchto dnech nedá moc plánovat. Víme, že kina jsou v těžké situaci, ale po dlouhé debatě jsme se rozhodli, že to zkusíme a do premiéry teď půjdeme,“ prohlásil Havlík.

Producent filmu Petr Erben dodal, že na tento týden je domluvená distribuce Bábovek do 212 kin po celé republice. „Loni by ten film přilákal možná i milion diváků, letos opravdu nevíme,“ zakončil Erben. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám