metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie
Z filmu V nitru Llewyna Davise | foto: Blue Sky Film

RECENZE: Bratři Coenové servírují trudnou odysseu především milovníkům folku

  12:01
Hudební novinka režisérsko-scenáristického tandemu bratří Coenů se odehrává na počátku 60. let v newyorské Greenwich Village, těsně před vypuknutím folkového obrození, a zazní v ní nejeden folkový klenot. Smutný černohumorný film V nitru Llewyna Davise sleduje bludnou pouť písničkáře, jemuž štěstí zrovna nepřálo.

V nitru Llewyna Davise

  • Premiéra: včera
  • Režie: Ethan Coen, Joel Coen
  • Scénář: Ethan Coen, Joel Coen Kamera: Bruno Delbonnel
  • Hrají: Oscar Isaac, Carey Mulliganová, Justin Timberlake, John Goodman, F. Murray Abraham a další
  • USA/Francie, 2013, 105 minut

Hlavní postava Llewyn Davis (přesvědčivý Oscar Isaac) je talentovaný a zapálený písničkář, bývalý námořník na obchodní lodi, ale také velký smolař, který smrdí korunou. Nemá stálý byt, přespává, kde se dá, třeba u folkového páru Jima a Jean (Justin Timberlake a Carey Mulliganová). Všichni jeho známí navíc stále vzpomínají na jeho zesnulého parťáka Mikea, s nímž tvořil folkové duo. A vypadá to, že Llewyn se s jeho sebevraždou také nedokáže vyrovnat. Navzdory názvu filmu se ale o tom, co prožívá, dozvídáme jen zprostředkovaně.

Předobrazem hlavní postavy se stal písničkář Dave Van Ronk. Llewyn zpívá stejné písně, dokonce i pár scén je inspirováno Ronkovými knižními pamětmi. Také další postavy mají své předobrazy. Film nese typické znaky rukopisu Coenových. V první řadě je to neotřelý scénář plný poťouchlých odkazů či nejednoznačností. Kvalitní obsazení podtrhuje i výborné vedení herců a chytře napsané dialogy. Typické pro bratrské duo je i to, že hlavní postavou je talentovaný outsider, který se postupně propadá do vnitřního světa plného matoucích náznaků a symbolů.

Humor je rovněž coenovský, často pramení právě z toho, že si postavy ne úplně rozumějí. Kapitolou pro sebe je pak přítomnost kocoura Odyssea, ke kterému přišel Llewyn náhodou. Lze jen spekulovat, zda to není "ten samý“ kocour, který se objevil na obalu Ronkovy LP desky Inside Dave Van Ronk, jejíž název inspiroval i titul filmu (Inside Llewyn Davis).

Pokud máte rádi filmy bratří Coenů nebo se toužíte ponořit do atmosféry Greenwich Village těsně po příjezdu Boba Dylana (který se ve filmu také mihne), film vás nezklame.

Komentáře

Hlavní zprávy

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek