metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Zdeněk (Jiří Dvořák) a Vláďa (Pavel Neškudla)
Větší foto
Zdeněk (Jiří Dvořák) a Vláďa (Pavel Neškudla) | foto: Bontonfilm

RECENZE: Český snímek Narušitel se pyšní osobním námětem. Zpracování však pokulhává

25. ledna 2019  18:00 Filip Jaroševský Metro.cz
Film Narušitel, který je v těchto dnech možné zhlédnout v českých kinosálech, je přesně tím snímkem, o němž bychom rádi psali jen v dobrém. Mezi tuzemskou tvorbou totiž patří k originálnějším kouskům.

Vždyť ho poměrně zručně natočil teprve osmnáctiletý režisér Daniel Balda. Do příběhu armádních letců socialistického Československa promítl osudy svého dědečka, armádního pilota Vladislava Baldy. Jen pozitivně ale o Narušiteli hovořit nelze. Od příjemné retro struny 70. a 80. let totiž sklouzává k braku.

Zestárlý hlavní hrdina Vláďa (Petr Kostka) se pouští do vyprávění o svých leteckých začátcích, kdy se se třemi kamarády přihlásil do aeroklubu vedeného jeho budoucím leteckým mentorem Zdeňkem (Jiří Dvořák). Ti spolu následně slouží 20 let v armádě, a až na kopance od komunistického režimu si žijí docela v klidu.

To se změní ve chvíli, kdy se začne po čase rozmotávat smrt jejich kamaráda a bývalého pilota RAF (Stanislav Zindulka). Přišel o život při pokusu o útěk na Západ. Děj pak směřuje k jedinému, hlavní hrdina (ve scénách z minulosti herec Pavel Neškudla) hodlá odejít za svobodou také. Paradox je v tom, že mu jeho pokus mohou zhatit stejní piloti, jako je on. Frází „jste narušitel, následujte mě“ totiž sám do vysílačky nutil k přistání uprchlíky na Západ za svobodou již mnohokrát.

Nejpropíranějším faktem je v souvislosti s filmem Narušitel především režisérův věk. Další Honza Svěrák z Davida Baldy, který má dosud za sebou pouze drobné projekty, opravdu nejspíš nebude. Na druhou stranu se zhostil nejen role režiséra, ale také kameramana a spoluautora scénáře, což by se spolu s originálním námětem mělo ocenit.

Možná i díky tomu Narušitel hodně hraje na mladicky naivní retro atmosféru. Nespočetné letecké záběry naprosto splňují světové filmařské parametry, obžaloba komunistického režimu se většinu snímku relativně drží v mezích vkusu. Všudypřítomná láska k létání, charizmatický Jiří Dvořák, ba ani chlapská asexuální romance dvou hlavních hrdinů ale z Narušitele nezapomenutelný kinozážitek bohužel nedělají.

Nelogičností a chyb, kterých se snímek opakovaně dopouští, bychom našli opravdu mnoho. Máme tu například zcela nevyužitou postavu manželky (Veronika Arichteva), jíž scénář povětšinou velí dělat křoví hlavnímu hrdinovi či říkat různá klišé. Děj nevylepší ani naprosto nelogická zápletka s nalezeným spisem StB a s ní související nepřesvědčivě odprezentovaná zrada mezi kolegy. V Narušiteli nakonec bohužel zklamávají i ti, kteří se na nekvalitách výsledného díla nijak neprovinili. Třeba scéna Stanislava Zindulky, při níž podává ruku hlavnímu hrdinovi, vás po čase začne pěkně štvát. Díky krkolomným střihovým montážím se tu totiž vyskytuje celkem třikrát.

Komentáře

Hlavní zprávy

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám