metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
V roli majordoma Charlese Carsona se opět vrací herec Jim Carter. Oznámení o příjezdu krále ho přimělo vrátit se na Downton z důchodu. | foto: CINEMART

RECENZE: Downtonu plátno sluší

  9:51
Příběh rodiny Crawleyů, bohatých majitelů panství na anglickém venkově na počátku 20. století, přichází do kin. Měli byste být u toho?

Kladli jste si někdy otázku, co se dělo v životech postav vašeho oblíbeného seriálu pár měsíců po jeho skončení? Fanoušci jednoho z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, Panství Downton (v originálu Downton Abbey) na ni dnes dostanou odpověď. V českých kinech totiž startuje jeho zbrusu nové filmové pokračování, jehož děj se opět odehrává v první polovině dvacátého století. Jde o definitivní završení osudů příslušníků starobylého rodu Crawleyů a jejich služebnictva? To záleží hodně na tom, jak budou ryze televizní zápletky v kině fanouškům „chutnat“.

Kronika aristokracie
Děj snímku plně využívá ingredience, které mu zanechal před čtyřmi lety ukončený seriál. Je rok 1926 a většina rodiny Crawleyových stále obývá své obrovské sídlo. Žije tu rovněž početné služebnictvo, které stále spřádá své intriky. Moderní doba zde však stále více kontrastuje s prostředím zažitých tradicí a rituálů. Emancipační tendence pomalu mizí a představa, že budou služební svým pánům sloužit až za hrob, už dávno vyšla z módy. V této scenáristy nastolené atmosféře dorazila na panství zpráva, že ho poctí návštěvou anglický král. Pro všechny je to životní zážitek, na který se ti „nahoře“ i ti „dole“ musí více než stoprocentně připravit. Když ale dorazí královo služebnictvo, začne terorizovat to místní a prakticky okamžitě přebírá jejich kompetence. Domácí ale nejsou žádní otloukánci a rozhodnou se proti nim rafinovaně bránit. K tomu si připočtěte nějaké ty boje o dědictví, či náhlá těhotenství, boj o peníze i prestiž – a máte z toho 122minutový film.

Panství Downton

  • První série historického seriálu byla v roce 2011 nominována na sedm cen BAFTA. Následně dvě proměnila. Dále byla nominována na 11 cen Emmy a získala mnohá další mezinárodní ocenění.
  • Seriál Panství Downton se odehrává ve smyšleném šlechtickém sídle a děj začíná v roce 1912 zprávou o potopení Titaniku. Seriál sleduje osudy jednotlivých členů rodu Crawleyových i jeho služebnictva a kromě osobních dramat též mapuje dopad světových historických událostí na chod rodiny.
  • Poslední, šestou řadu odvysílala britská televize ITV na podzim 2015. Seriál ověnčený Zlatým glóbem se objevil na obrazovkách 150 zemí včetně Česka.
  • Po skončení vysílání seriálu stál před scenáristou Julianem Fellowesem úkol, kterou událost zvolit jako hlavní motiv filmu tak, aby v něm mohly vystupovat všechny hlavní postavy. „Nabízely se například různé epidemie nebo požáry, ale já chtěl něco šťastnějšího, pozitivnějšího, ale taky něco, co by vzbudilo rozruch,“ řekl scenárista.
  • Ve filmu režiséra Michaela Englera září i čtyřiaosmdesátiletá Maggie Smithová. Fanoušci ji znají z filmů o Harrym Potterovi, kde ztvárňuje roli profesorky McGonagallové. V Panství Downton představuje dojemný i komický prvek.

Všechny původní ingredience
Natáčení filmu Panství Downton začalo v roce 2018. Objevují se v něm všichni herci, kteří tvořili základní obsazení původního seriálu, včetně představitelky doyenky rodiny, již čtyřiaosmdesátileté Maggie Smithové. Režisér tohoto filmového pokračování Michael Engler sliboval před premiérou do snímku umístit také všechny prvky, které měli diváci na seriálu nejraději. Intriky, romance, krásné kostýmy i úchvatnou výpravu. Z vizuálního hlediska se mu tento slib podařilo dokonce překonat. Díky vyššímu rozpočtu tak divák dostává od všeho podstatně víc než v televizi. Postavy střídají kostýmy jako na běžícím pásu, máme tu ples, přehlídky i velkolepé nájezdy kamery na bezpochyby fotogenickou budovu samotného panství.

Větší očekávání
Co se týče samotného děje snímku, jde vcelku pochopitelně o rozvláčnější záležitost. Ani seriál nebyl nikdy žádnou svižnou podívanou a spíše než na akci a časté dějové zvraty sázel spíše na dialogy a propojování skutečných reálií a událostí s těmi seriálovými. Snímek má dvouhodinovou stopáž, logicky z toho plyne, že divák začne po pár desítkách minut požadovat něco víc, než mu před pár lety nabízel seriál.

Ale nechápejte mě špatně. Panství Downton je velmi solidní filmové pokračování, které udělá dle mého názoru radost naprosto každému fanouškovi seriálu. Kromě zmiňované vizuální stránky a pokračování všech původních charakterů však nepřináší nic dalšího. Za završením osudů alespoň většiny postav bych ho pak rovněž neoznačil. Záleží tedy na každém, zda chce jít do kina na další, dvakrát tak dlouhý díl.

Panství Downton

60 %

Drama, Velká Británie, 2019

122 min

Proč zajít do kina?
Každé celovečerní pokračování seriálu, ať už jakkoli úspěšného, musí vždy mířit nejen na televizní fanoušky, ale také na novou krev. Seriáloví fandové totiž umějí být pořádně líná cháska a mnohdy si raději pár měsíců počkají a film si pak stáhnou z internetu. Panství Downton tak pravděpodobně moc neseriálových fandů do kin nepřiláká, a to ani přesto, že je děj srozumitelný i pro ně. Co na tom, že hned nevíte, kdo a odkud na panství přijíždí a na co umřela žena bývalého řidiče Toma. Tvůrci divákovi servírují dostatek příležitostí se zorientovat.

Distributoři totiž prezentují filmové Panství Downton jako velkolepou závěrečnou kapitolu této oceňované ságy. Tvůrci se však již stihli nechat slyšet, že pokud film vydělá, chystají další filmové pokračování. Poslední slovo tedy bude mít divák. Jako vždy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek