metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -2 °C

Sobota, 16. ledna 2021. Svátek má Ctirad.
Hobit Bilbo Pytlík ztracený ve světě draků, elfů, trpaslíků a skřetů.
Další 1 fotografie v galerii
Hobit Bilbo Pytlík ztracený ve světě draků, elfů, trpaslíků a skřetů. | foto: Warnerbros

RECENZE: Drak Šmak padne ještě během titulků, pak už přijde čirá fantazie

10. prosince 2014  17:24 Robert Oppelt
Romeo a Julie po Jacksonovsku, tak lze ve stručnosti charakterizovat třetí a poslední díl velkolepé ságy Hobit režiséra Petera Jacksona. Přináší na plátno konec příběhu o putování trpaslíků a hobita Bilba za ztraceným pokladem pod Horou, střeženým posledním z bájných draků, Šmakem.

Hobit: Bitva pěti armád

  • Premiéra: čtvrtek 11. prosince
  • Žánr: fantasy
  • Režie: Peter Jackson
  • Hrají: Martin Freeman, Benedict Cumberbatch, Elijah Wood, Ian McKellen a další
  • USA / Nový Zéland, 2014, 144 minut

Samotný Hobit ale nedal autorům příliš materiálu ke zfilmování, a tak posledním dílem zbývá jen skončit příběh. Ve třetím dílu se proto nejvíce dostává ke slovu fantazie filmových tvůrců. Děj velkolepé bitvy pěti armád o poklad se tak rozpadá do řady malých příběhů, z nichž je nejvýraznější příběh trpaslíka Kiliho a elfky Tauriel, okořeněný postavou zamilovaného elfa Legolase, známou už z Pána prstenů, který režisérovi pomáhá vytvořit třetí vrchol nešťastného vztahového trojúhelníku.

Lovestory je zbytečná

Ale jak je jasné předem každému, kdo trochu tuší, jak to v Tolkienově světě chodí, nebo jak Hobit dopadne, lovestory je zbytečná a slepá odbočka. Šanci dostává i zlo jménem Sauron, který se v literární předloze objevuje jen jaksi v povzdálí, tentokráte však na plátně dostávají velké dějiny boje dobra proti zlu, při které spolu bojují čarodějové a prstenové přízraky a z Hobita se tak stávají první tři díly předehry Pána prstenů. Na škodu věci se filmové triky v této části dostávají za hranici uvěřitelnosti a bledozelená Galadriel sršící hromy a blesky vyvolává smích i otrlých filmových kritiků.

Pro diváky si Jackson nachystal velkolepý začátek. Ještě do titulků stihne zabít strašlivého Šmaka, kterého ovšem před tím nechá spálit dřevěné město na jezeře. Přelety draka nad městem, při kterých chrlí oheň, aby se nakonec na město zřítil, zasažen Černým šípem, patří k nejkrásnějším záběrům filmu. Pak už jen dvě hodiny čekání na procitnutí trpaslíka Thorina, zaslepeného získaným zlatem a spásnou větu „Přilétají orli!“, která rozhodne bitvu, při které prakticky neuvidíte kapku krve, protože to by kinu přidalo hvězdičku a film by byl nevhodný pro mladé diváky.

Nový film je z šestice nejslabší

Přestože film patří k slabším částem ze šestice filmů ze Středozemě, fiktivního světa J. R. R. Tolkiena, nenechá si ho asi ujít žádný z fanoušků elfů, hobitů trpaslíků a skřetů. I když mnohdy asi jen z povinnosti, podobné jakou bylo pro fanoušky Hvězdných válek zhlédnout k původním dílům i ty nové.

Z filmu Hobit: Bitva pěti armád

Z filmu Hobit: Bitva pěti armád

Přesto zbývá fanouškům ještě naděje, Hobit a Pán prstenů jsou sice nejslavnější ale nikoliv jediné Tolkienovy knihy. Třeba si producenti ještě vyberou některý z příběhů Silmarillionu nebo Nedokončených příběhů a milovníci Středozemě dostanou šanci se se svým světem ještě setkat.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Malý bejček chce brzy pouštět páru při historických jízdách

Parní lokomotiva 422.002, pronájem Malého bejčka činí 75 tisíc korun za rok.
vydáno 15. ledna 2021  5:36

Parta železničních nadšenců si pronajala 120 let starou parní lokomotivu. Co obnáší její rekonstrukce?  celý článek

Komerční sdělení

Fototapeta ptáků: Zajímavé variace pro každý interiér

Fototapeta ptáků: Zajímavé variace pro každý interiér
vydáno 15. ledna 2021

Ptačí říše je takřka nekonečná, o čemž ostatně svědčí i neskutečné množství nejrůznějších ptačích druhů. Ty se liší jak velikostí, tak i tvary těl a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy