metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.

RECENZE: Drsná road movie o Rumunech se Studiu PalmOFFka povedla

  17:03
Divadlo pod Palmovkou nastavuje druhou, drsnější dramaturgickou tvář. Založilo odnož svého klasického repertoáru s názvem Studio PalmOFFka, kde se věnuje aktuální, provokativní a ne vždy politicky korektní tvorbě. Naposledy uvedlo prvotinu vycházející hvězdy polského divadla Doroty Maslowské Dva ubohý Rumuni, co mluvěj polsky. Český překlad, který čekal od roku 2010 na uvedení, přivedl na jeviště Rock Café, jež je prozatímním útočištěm vytopené Palmovky, její současný ředitel Michal Lang.

Hlavní hrdinové hry Dva ubohý Rumuni, co mluvěj polsky | foto: PalmOFFka

Přestože hlavními hrdiny jsou domnělí Rumuni, co putují po Polsku, aniž by znali skutečný cíl cesty, vypovídá hra o mladé generaci celé střední Evropy. Ironicky zpracovává různá zažitá klišé o životě ve východní Evropě. Ale především poukazuje na citovou vyprahlost a morální vyprázdněnost jako na společný jmenovatel dnešní společnosti. Tu reprezentuje řada figur – dědek, barmanka, policajt, šatnářka, které dotvářejí místní kolorit Rumuny navštívených lokalit, ale i karikují lidskou lhostejnost a povrchnost.

Nová hra stojí na perfektních hereckých výkonech

2 ubohý Rumuni, co mluvěj polsky

Hodnocení: 3,5/5

  • Divadlo pod Palmovkou, Studio PalmOFFka
  • Režie: Michal Lang
  • Scéna: Jaroslav Bönisch
  • Hrají: Tereza Dočkalová, Ondřej Volejník, Jan Teplý, Hana Seidlová či Dušan Sitek
  • Premiéra: 20. 12. 2014, reprízy: 13. a 30. 1., Rock Café

Prim hraje pochopitelně dvojice putujících, muž s těhotnou ženou, z nichž se posléze vyklubou Poláci, kteří se pod vlivem alkoholu a drog v přestrojení za Rumuny ocitli kdesi uprostřed Polska. Postavy dvou lidských ubožáků byly velkou hereckou příležitostí pro mladou posilu souboru z ostravské Arény Terezu Dočkalovou a Ondřeje Volejníka, kterou oba zcela využili. Z logiky textu zastínili ostatní kolegy, kteří jim však suverénně přihrávají.

Ani scénografie tvořená dvěma neonovými mušlemi, které připomínají logo čerpacích stanic Shell, a tedy odkazují k road movie, stejně jako pomocí několika praktikáblů jednoduše naznačený vůz jim nijak nepřekáží. Nenásilně dotvářejí situace, aniž by byla příliš konkrétní. Hra Dva ubohý Rumuni, co mluvěj polsky je zásadním dramaturgickým počinem sezony, stojí a padá s výkony ústřední dvojice, spojuje jak poctu hereckému divadlu, tak nekompromisní současný text.


Autoři:

Hlavní zprávy

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

vydáno 12. dubna 2021  19:00

„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy