metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 36 °C

Středa, 26. června 2019. Svátek má Adriana.
Ze hry Eskalátor
Ze hry Eskalátor | foto: Švandovo divadlo

Recenze: Konec světa bude rozpačitý jako nová hra Švandova divadla

1. října 2012  10:09 Marcela Magdová
Stanice Anděl není jen třetí nejvytíženější uzel podzemní dopravy, ale od konce září i dějiště nové inscenace Švandova divadla. Herci parodují sami sebe a divák je potěšený, ale v rozpacích.

Hra Eskalátor (manifest outsidera), pod níž je podepsán Karel Koppa, rozvíjí často nesouvislou změť situací a gest, jejichž cílem měl být obraz totálního chaosu a očekávaného konce světa. Nutno podotknout, že vše formou brutální grotesky, která téma alespoň do jisté míry zlehčuje. Anděl (dříve Moskevská) není ve hře stanice jako taková, ale především její eskalátor, denně vezoucí tisíce anonymních lidí z podzemí na denní světlo, v biblické rovině z pekelného podsvětí k nebesům.

O představení

Eskalátor (manifest outsidera)

  • Autor: Karel Koppa
  • Režie: D. Gombár
  • Dramaturgie: M. Kinská
  • Scéna, kostýmy: E. Jiřikovská
  • Hudba: O. Brzobohatý
  • Premiéra: 22. září 2012

Inscenace potvrzuje, že spíš než o pevný text šlo o jakousi koncepci, která byla během zkoušek naplňována samotnými herci. Ti se na mnoha místech dotýkají ryze osobních traumat, jako například chování herce při příchodu divadelního kritika na představení, dilematu mezi dopolední zkouškou v divadle a castingem na statisícovou reklamu či rozpoznáním upřímného přátelství a přetvářky mezi kolegy z branže.

Tato divadelně sebereflexivní linie je v inscenaci nejen nejčitelnější, ale zároveň nejlépe vystavěná. Snad proto se z celého hereckého ansámblu dostává největšího diváckého ohlasu Jaroslavu Šmídovi, který hraje (a paroduje) sám sebe.

Se složitou hrou se v divadle porvali statečně

Ostatní herci, kteří během osmdesátiminutového představení nesčíslněkrát vymění roli, tak snadnou úlohu nemají. Režisér Dodo Gombár společně s autorem jim totiž přisoudili tolik postav a tolik motivů, že je všechny posbírat a ucelit bylo prakticky nemožné. I přesto se Smíchovští s obtížným, roztříštěným textem perou statečně a na jejich projevu není znát ani vteřina pochybností či neporozumění. Ty se bohužel dostavují u diváka, který nemůže všechny útržky (po)stihnout, a tak je v závěru spíš stižen rozpaky.

Na druhou stranu svět, který má podle mayského kalendáře letos v prosinci skončit, vyvolává pochybnosti a možná i rozpaky, tak proč vlastně ne.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabíječi koloběžek si vydělají méně, ale za adrenalin to stojí

Koloběžky přivezly zábavu i problémy na chodnících.
vydáno 25. června 2019  19:58

Viděli jste někdy člověka, jak jede po ulici na dvou zelených elektrokoloběžkách? Není to zloděj ani vtipálek, je to takzvaný dobíječ – juicer. Když...  celý článek

Nový viadukt dřív než za rok. Využití najde většina oblouků

Takto by mohl viadukt vypadat v roce 2022.
vydáno 25. června 2019  13:09

Změny okolí karlínského vlakového přemostění vyjdou na zhruba 343 milionů korun.  celý článek

Na Smetance chtějí chránit ptáky i javor

Pozůstatky kácení u školy.
vydáno 25. června 2019  5:22

Radní Prahy 2 dnes diskutují o kácení v areálu školy. „Setkání svolali s několikaletým zpožděním,“ reagují obyvatelé.  celý článek

Milostné vzdechy sousedů zákony neutiší, říká právník

Pražané si stěžují na vzdychání. Řeší to i letáky.
vydáno 24. června 2019  8:20

Deník Metro oslovil právníka Jana Lukeše s otázkou, jak by se dal v Praze vyřešit problém s takzvanými „královnami soulože“. Téma, které se s příchodem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám