metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Horor spatřil světlo světa poprvé v roce 1983. | foto: CinemArt

RECENZE: Mazlíčci vstávají z hrobů

  13:09
Nápady na některé knižní adaptace by měli zůstat pohřbené. Je Řbitov zviřátek výjimkou?

Doktor Creed (Jason Clarke) se s manželkou a dětmi přestěhoval na venkov, do velkého domu na okraji lesa. V něm se ukrývá hřbitov domácích mazlíčků, na kterém místní děti odnepaměti pohřbívají svá zvířata. Ta se zde většinou stávají obětí rušné silnice vedoucí skrz městečko.

Řbitov zviřátek

  • Kultovní hororový snímek nově vychází také jako šestnáctihodinová audiokniha.
  • Mysteriózní hudbu pro film Řbitov zviřátek složil Christopher Young. Hororovou muziku zkomponoval i pro snímky Chraň nás od zlého nebo Sinister.

Už druhá filmové adaptace kultovního románu Stephena Kinga, s řádně zkomoleným názvem Řbitov zviřátek, vstoupí do kin až příští čtvrtek. Fanoušci spisovatelského krále hororu si tak, v rámci správné kinopřípravy, do té doby stihnou pustit první filmovou adaptaci s roku 1989 či znovu přelousknout knížku.

Nalijme si čistého vína. Očekávat, že nechají filmaři mysteriózní příběh o ožívajících mrtvých mazlíčcích a jednom indiánském pohřebišti navždy u ledu, by bylo naivní i od toho nejortodoxnějšího Kingova fanouška. Právě první adaptace příběhu rodiny Creedových, pro které se stalo přestěhování začátkem konce, byla totiž před třiceti lety pro mnohé fandy zklamáním. Nejnovější zpracování knihy si jde však, stejně jako to původní, vlastní cestou. A to i přesto, že částečně replikuje některé scény z původního filmu. Budou fanoušci knihy či znalci původního zpracování tentokrát spokojenější? Těžko říci. Tvůrci se ale rozhodně nebojí nastražit na ně hned několik překvapení.

Pokud si projdete první ohlasy zahraničních filmových kritiků, zjistíte, že se většina z nich u snímku režisérů Kevina Kölsche a Dennise Widmyera skvěle bavila. Tvůrci totiž nepodcenili přípravu, vytěžili depresivní tón předlohy na maximum a připravili tak pro diváky řádně děsivou podívanou. Chválu sbírá i práce s hlavními tématy Kingovy slavné knihy, která podle fanoušků v předchozím zpracování chyběla. Otázkou však je, zda tvůrci až příliš neuhnuli od zdrojového materiálu.

V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout skvělé herecké výkony dětských postav. Mladinká de facto hlavní hrdinka Jeté Laurence i batolící se Hugo Lavoie zvládli své role na jedničku. Obzvláště výkon malého Huga mě donutil k zamyšlení, kdy jsem naposledy viděl na plátně takhle malého herce přirozeně hrát. A to se říkává, že se s dětmi a zvířaty točí nejhůř.

Řbitov zviřátek

Horor, 2 hodiny, 2019

Hodnocení: 70 %

Řbitov zviřátek (název vychází z dětského nápisu s chybami a českého překladu původní Kingovy knihy) je moderním zpracováním klasického kultovního příběhu. Znát by ho měl každý fanoušek hororového žánru, už jen proto, že byl sám King po napsání knihy údajně tak zhnusen jejím příběhem, že ji nikdy nechtěl vydat. K tomu ho prý, podle legendy, donutila až finanční nouze. Pro tvůrce snímku to zatím vypadá, že něco podobného nejnovější Kingovu adaptaci nepostihne. To si ale štáb dva roky starého komiksového filmu Liga spravedlnosti, kde je Řbitov vzpomínán jednou z hlavních postav, mysleli také.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kutilové, odhadování počasí podle oblohy berte s rezervou

vydáno 14. dubna 2021  18:04

Meteorologie to má s námi složité. Ve středu se už chystáme na víkend na chatu. Podle předpovědi by mělo být krásně. To se pak divíme, že o víkendu musíme...  celý článek

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Vaše fotky z Prahy