metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. května 2019. Svátek má Filip.
Horor spatřil světlo světa poprvé v roce 1983.
Větší foto
Horor spatřil světlo světa poprvé v roce 1983. | foto: CinemArt

RECENZE: Mazlíčci vstávají z hrobů

2. dubna 2019  13:09 Filip Jaroševský Metro.cz
Nápady na některé knižní adaptace by měli zůstat pohřbené. Je Řbitov zviřátek výjimkou?

Doktor Creed (Jason Clarke) se s manželkou a dětmi přestěhoval na venkov, do velkého domu na okraji lesa. V něm se ukrývá hřbitov domácích mazlíčků, na kterém místní děti odnepaměti pohřbívají svá zvířata. Ta se zde většinou stávají obětí rušné silnice vedoucí skrz městečko.

Řbitov zviřátek

  • Kultovní hororový snímek nově vychází také jako šestnáctihodinová audiokniha.
  • Mysteriózní hudbu pro film Řbitov zviřátek složil Christopher Young. Hororovou muziku zkomponoval i pro snímky Chraň nás od zlého nebo Sinister.

Už druhá filmové adaptace kultovního románu Stephena Kinga, s řádně zkomoleným názvem Řbitov zviřátek, vstoupí do kin až příští čtvrtek. Fanoušci spisovatelského krále hororu si tak, v rámci správné kinopřípravy, do té doby stihnou pustit první filmovou adaptaci s roku 1989 či znovu přelousknout knížku.

Nalijme si čistého vína. Očekávat, že nechají filmaři mysteriózní příběh o ožívajících mrtvých mazlíčcích a jednom indiánském pohřebišti navždy u ledu, by bylo naivní i od toho nejortodoxnějšího Kingova fanouška. Právě první adaptace příběhu rodiny Creedových, pro které se stalo přestěhování začátkem konce, byla totiž před třiceti lety pro mnohé fandy zklamáním. Nejnovější zpracování knihy si jde však, stejně jako to původní, vlastní cestou. A to i přesto, že částečně replikuje některé scény z původního filmu. Budou fanoušci knihy či znalci původního zpracování tentokrát spokojenější? Těžko říci. Tvůrci se ale rozhodně nebojí nastražit na ně hned několik překvapení.

Pokud si projdete první ohlasy zahraničních filmových kritiků, zjistíte, že se většina z nich u snímku režisérů Kevina Kölsche a Dennise Widmyera skvěle bavila. Tvůrci totiž nepodcenili přípravu, vytěžili depresivní tón předlohy na maximum a připravili tak pro diváky řádně děsivou podívanou. Chválu sbírá i práce s hlavními tématy Kingovy slavné knihy, která podle fanoušků v předchozím zpracování chyběla. Otázkou však je, zda tvůrci až příliš neuhnuli od zdrojového materiálu.

V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout skvělé herecké výkony dětských postav. Mladinká de facto hlavní hrdinka Jeté Laurence i batolící se Hugo Lavoie zvládli své role na jedničku. Obzvláště výkon malého Huga mě donutil k zamyšlení, kdy jsem naposledy viděl na plátně takhle malého herce přirozeně hrát. A to se říkává, že se s dětmi a zvířaty točí nejhůř.

Řbitov zviřátek

Horor, 2 hodiny, 2019

Hodnocení: 70 %

Řbitov zviřátek (název vychází z dětského nápisu s chybami a českého překladu původní Kingovy knihy) je moderním zpracováním klasického kultovního příběhu. Znát by ho měl každý fanoušek hororového žánru, už jen proto, že byl sám King po napsání knihy údajně tak zhnusen jejím příběhem, že ji nikdy nechtěl vydat. K tomu ho prý, podle legendy, donutila až finanční nouze. Pro tvůrce snímku to zatím vypadá, že něco podobného nejnovější Kingovu adaptaci nepostihne. To si ale štáb dva roky starého komiksového filmu Liga spravedlnosti, kde je Řbitov vzpomínán jednou z hlavních postav, mysleli také.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Veletrh vědy v Letňanech nabídne přes sto expozic a vstup zdarma

Veletrh bude otevřený vždy od 10 do 18 hodin.
vydáno 25. května 2019  14:34

Přehlídku, jež proběhne od 6. do 8. června v PVA EXPO, opentlí dvacítka přednášek, panelových diskusí a science show. „Významní čeští odborníci se letos...  celý článek

GALERIE: Nahlédněte do hradů a zámků, které vlastní soukromí majitelé

Karlova Koruna
vydáno 24. května 2019  14:48

Ve dnech 24. – 26. května proběhne na 21 památkách sdružených v Asociaci majitelů hradů a zámků řada kulturních a společenských akcí s cílem přiblížit...  celý článek

Astronaut Elton jde po krku Mercurymu. Uspěje také?

Film Bohemian Rhapsody oslavoval kapelu Queen.
vydáno 24. května 2019  13:02

Bohemian Rhapsody i cenami ověšená Lady Gaga dobyly před časem tuzemská kina. Může za to také mezigenerační šeptanda.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám