metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Neděle 26. března 2023. Svátek má Emanuel

Dalších 10 fotografií v galerii
Záběr z filmu Avatar: The Way of Water | foto: Falcon

RECENZE: Modré bytosti jsou zpět. Cameronovy podvodní výpravy jsou nosné jako akční scény

  16:43
Od zítřka můžete do kin zajít na novinku Avatar: The Way of Water. Pokračování komerčně i divácky velmi úspěšného Avatara na sebe nechalo čekat dlouhých třináct let. Režisér James Cameron sci-fi umí, a přestože je děj slabší, vizuální podívaná za to stojí.

Děj se opět točí kolem modrých obyvatel planety Pandora, tentokrát se zaměřuje na dospívající generaci. Zápletka tříhodinového filmu by se dala shrnout jako trable šestičlenné rodiny. Hlavní postavy Jack Sully (hraje Sam Worthington) a Neytiri (Zoe Saldanová), které už známe, založili rodinu a musí se vypořádat se vzdorujícími puberťáky. Ti zákazy rodičů porušují, ač jsou otázkou života a smrti.

Záběr z filmu Avatar: The Way of Water

Zároveň musí potomky ochránit před lidskými narušiteli, kteří chtějí Pandoru kolonizovat a Sullyho, původně člověka, jenž se postavil za domorodé Na’vi, se zbavit. Z rodného lesa se proto modrá rodinka vydá hledat azyl k vodním lidem z klanu Metkayina. Jejich náčelník Tonowari (Cliff Curtis) je i přes protesty družky Ronal (Kate Winsletová) přijme mezi sebe a lesní lidé se tak začnou adaptovat na mořské prostředí. Výkony lze hodnotit těžko, propojit si počítačově upravené postavy se skutečnými herci je složité.

Záběr z filmu Avatar: The Way of Water

Výpravy pod vodní hladinu za rozličnými mořskými tvory ukousnou velkou část filmu a jsou skvělým vytržením z reality. Potápění je známou Cameronovou vášní a oko znalce je patrné. Díky efektům, na kterých je snímek postavený, je podmořské rozjímání stejně nosné jako akční části. Bystrému divákovi neujde ani ekologický podtext. Nejpatrnější je z brutálního vypalování lesů lidskou rasou nebo v kontrastu krásné divoké přírody a lidského industriálního města.

Záběr z filmu Avatar: The Way of Water

Pokud si také, jako já, první film po těch letech už nepamatujete, možná budete na začátku dvojky lehce zmatení, nebudete vědět, kdo je kdo, proč chtějí „zlí lidé“ Pandoru obsadit a jak se stalo, že Sully zmodral. Zopakovat si jedničku bych doporučila, ale není to nutnost. Flashbacků do minulosti je dost na to, aby si i neznalec dal skládačku jakžtakž dohromady.

70 %

Verze ve 3D také není špatná, ale celkovému zážitku toho moc nepřidá, v některých momentech je problikávání, patrné na větších světlých plochách, až rušivé. Otevřený konec i Cameron slibují další pokračování. Snad na ně nebudeme muset čekat dalších třináct let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek

Praha bez zahraničních turistů a jejich peněz. Potřebujeme je ale opravdu všechny?

PRAHA? AHA!
vydáno 26. března 2023  12:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Velikonoce se blíží. Kam vyrazit? Třeba za Ježíšem na oslíku

vydáno 26. března 2023  9:01

Na trzích na Staroměstském náměstí v Praze bude největší zajíc v Česku.  celý článek

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek