metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 27. října 2020. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.
Lidská komedie
Lidská komedie | foto: Martin Špelda

RECENZE: Nová hra Divadla v Dlouhé se smrskla do tragické grotesky

14. dubna 2015  11:18 Marcela Magdová, Metro.cz
Lidská tragikomedie Divadla v Dlouhé je podobenstvím o člověku zápasícím s vlastním egem. Režisérka Hana Burešová nastudovala se svým domácím souborem Divadla v Dlouhé filozofickou hru Ladislava Klímy Lidská tragikomedie. Jde o podobenství o člověku, který zápasí s vlastním egem, společností i tolik odmítaným Bohem, po jehož místě sám touží. Klíma do svého závěrečného dramatického opusu shrnul veškerá východiska vlastní filozofie, jejíž základní premisou byla ironie.

Burešová spolu s dramaturgem Štěpánem Otčenáškem text zkrátili zhruba na tři hodiny hracího času a rozdělili jednotlivá dějství dvěma přestávkami, které umožňují výměnu masek pětici hlavních aktérů.

Ti se na počátku scházejí v zapadlé hospodě, aby oslavili úspěšnou maturitní zkoušku. Každý z partičky je svéráznou figurkou nadějně lamentující o skvělé budoucnosti. Pulec Jana Vondráčka sám sebe vidí jako úspěšného básníka, Shoř Miroslava Táborského touží po úspěchu u žen, Kantorka Martina Matejky si předpovídá vědecký post, prominentní Obnos Miroslava Hanuše zase destrukci. Opodál sedí u stolu záhadný pátý spolužák Odjinud Marka Němce, jako jediný se nestará o přízemní sny, ba naopak vidí cíl v hledání smyslu, odlidštění a stání se Bohem, čímž dosáhne absolutnosti. Postava Odjinuda je nejvíce ze všech autorovým alter egem.

Po třiceti letech ztrácejí hrdinové ideály

Lidská komedie

Hodnocení: 2/5

  • Kdy se hraje: 15. a 27. dubna
  • Režie: Hana Burešová
  • Hrají: Jan Vondráček, Miroslav Táborský, Miroslav Hanuš, Martin Matejka, Marek Němec, Vlastimil Zavřel, Veronika Lazorčáková, Magdalena Zimová a další.

V druhém dějství se spolužáci scházejí podle přísahy, kterou si dali, po třiceti letech, ideály jsou ty tam, shledávají se životní trosky dávno rezignující na předsevzetí z mládí - až na Odjinuda plného elánu a energie. Mystickou nadpozemskost, jíž dosáhl, představuje v inscenaci hercův odchod z jeviště a projekce jeho horní poloviny trupu na zadní plátno prolínající se s videoartem. Zjevuje se i v dějství třetím, jako přízrak navštěvuje alkoholem zdolaného Pulce, aby ho ironicky poučoval o prospěšnosti pití. Tragikomika, kterou autor vetkl do názvu díla, se v Dlouhé smrskla na komickou grotesku, což platí zejména pro první dvě části.

Herci vedou postavičky dle osvědčených intencí na jistotu, jak už jsme si v Divadle v Dlouhé zvykli. Pokus inscenátorů shodit či možná odlehčit současnému divákovi zjevení Odjinuda a filozofické fechtování ve třetí části může vyvolat i smích. Odjinud zahalený do vzdouvající se igelitové plachty fistulí zpola recituje a zpola zpívá své repliky. Nechtěně komické tak má závěrečnou nelichotivou tragickou pachuť.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko čelí druhé vlně kvůli velké jarní bezstarostnosti

Onkolog a internista Lubomír Skopal
vydáno 27. října 2020  10:47

Na výzvu České lékařské komory, aby přijeli pomáhat do českých nemocnic, se přihlásil i bývalý onkolog internista Lubomír Skopal z nemocnice v Mulhouse ve...  celý článek

Stromy na Andělu padly bez povolení, myslí si dendrolog

Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté.
vydáno 27. října 2020  7:21

Piazzettu před kinem CineStar na Smíchově zdobily ještě před několika dny zdravě vyhlížející katalpy. Pak ale prakticky za jediný den tyto štíhlé stromy...  celý článek

Komerční sdělení

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní
vydáno 27. října 2020

Čistá voda je kritickým prvkem. Převážná většina vody na povrchu Země, přes 96%, je slaná voda v oceánech. Což znamená, že i když je vody dostatek, k...  celý článek

Komerční sdělení

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět
vydáno 27. října 2020

Milujete ten pocit, když čekáte na zvěř se zbraní v ruce? Nemůžete se dočkat, až vyrazíte spolu s dalšími myslivci na lov? Pokud ano, rozhodně by vám...  celý článek

Vaše fotky z Prahy