metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel
Jiří Langmajer a Jana Plodková na pustém ostrově | foto: CINEMART

RECENZE: Nová komedie Ostrov o ztroskotání páru v Thajsku je břitký koktejl pro dva

  16:53
Na filmu Ostrov je dobré, že vám nemusím dlouho vysvětlovat postavy. Jiří Langmajer hraje Rudolfa a Jana Plodková jeho ženu Alici. A hotovo. Snímek je hodinu a půl dlouhá exhibice pro tuto dvojici.

Rozjezd je pomalejší, Rudolf se na luxusní dovolené svěří manželce, že se chce po letech rozvést. Ta opáčí, ať sežene rychlý odvoz domů. Na první pohled prazvláštní letadlo však na cestě havaruje.

Nápadně to připomíná film Šest dní, sedm nocí s Harrisonem Fordem a Anne Hecheovou. Režisér Havlík srovnání uznává, ale dodává, že přece filmů, kdy někdo ztroskotá na ostrově, je celá řada. Což je pravda, podobně jako snímků, kde jsou téměř výhradně dva herci. Třeba Gravitace či Před úsvitem.

Od momentu, kdy se ocitne Richard s Alicí na liduprázdném ostrově, začíná slušná mozaika asi všem známých vztahových dialogů, kde nechybí ironie, jízlivost ani břitký humor. A na tom vlastně celý film dost stojí.

Věty typu „Já jsem to říkala!“, „Za jak dlouho pro nás někdo přijede?“ na straně jedné a „Ty si pamatuješ jenom ty špatný věci“ na druhé jsou přesně takové, jaké slýchává ve dlouhodobém vztahu kdekdo. Tohle přiblížení běžným lidem v netradičním prostředí dodává Ostrovu skvělé ingredience do koktejlu, který asi většině milovníků komedií v kinosálech zachutná. Scénář psal Havlík Langmajerovi na tělo na společné dovolené v Thajsku a právě v této zemi pak i natáčeli. To, co dodává koktejlu šmrnc, jsou právě herecké výkony obou protagonistů, kteří se skvěle doplňují. Ostatně oba s Havlíkem točili už Bábovky a Langmajer třeba i oba díly Po čem muži touží. Třešničkou je krásná příroda na ostrově.

Ostrov

70 %

Mužský a ženský svět
Právě tyto scenerie a podmínky dávají možnost rozehrát kouzelnou hru přístupu muže a ženy k dané situaci. Alice chce nejdřív rozdělit ostrov na polovinu, protože je na Richarda pořád naštvaná, jenže brzy pozná, že zatímco on se nelehkému prostředí dokáže přizpůsobit a uplatní zde i architektonické vzdělání, ona se bojí zvířátek a zvuků, takže brzy přijde na to, že bude nutné spolupracovat. Abychom byli fér, Alice umí šít, má vodu i nůž, což se hodí.

Žádný Survivor
Tvůrci si často pohrávali s tím, aby se hodně věcí odehrávalo za tmy a pak zase hned ráno, aby zkrátka ukázali, že je pár na místě fakt dlouho. Když se to ale opakuje už posedmé, ten ostrý střih do slunce moc příjemný není. Občas vám samozřejmě přijde, že najednou mají novou postel z bambusu, vylovili asi mnoho nových rekvizit a mají zkrátka postupem času na ostrově poměrně slušné živobytí. Ale Havlík sám přiznal, že tlak na realitu rozhodně nevytvářel. Ano, tohle není Survivor, ale romantická komedie. Takže klid a užívejte koktejl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přes den dovádíme na pódiu, v noc přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek