metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Neděle 26. března 2023. Svátek má Emanuel
Jiří Langmajer a Jana Plodková na pustém ostrově | foto: CINEMART

RECENZE: Nová komedie Ostrov o ztroskotání páru v Thajsku je břitký koktejl pro dva

  16:53
Na filmu Ostrov je dobré, že vám nemusím dlouho vysvětlovat postavy. Jiří Langmajer hraje Rudolfa a Jana Plodková jeho ženu Alici. A hotovo. Snímek je hodinu a půl dlouhá exhibice pro tuto dvojici.

Rozjezd je pomalejší, Rudolf se na luxusní dovolené svěří manželce, že se chce po letech rozvést. Ta opáčí, ať sežene rychlý odvoz domů. Na první pohled prazvláštní letadlo však na cestě havaruje.

Nápadně to připomíná film Šest dní, sedm nocí s Harrisonem Fordem a Anne Hecheovou. Režisér Havlík srovnání uznává, ale dodává, že přece filmů, kdy někdo ztroskotá na ostrově, je celá řada. Což je pravda, podobně jako snímků, kde jsou téměř výhradně dva herci. Třeba Gravitace či Před úsvitem.

Od momentu, kdy se ocitne Richard s Alicí na liduprázdném ostrově, začíná slušná mozaika asi všem známých vztahových dialogů, kde nechybí ironie, jízlivost ani břitký humor. A na tom vlastně celý film dost stojí.

Věty typu „Já jsem to říkala!“, „Za jak dlouho pro nás někdo přijede?“ na straně jedné a „Ty si pamatuješ jenom ty špatný věci“ na druhé jsou přesně takové, jaké slýchává ve dlouhodobém vztahu kdekdo. Tohle přiblížení běžným lidem v netradičním prostředí dodává Ostrovu skvělé ingredience do koktejlu, který asi většině milovníků komedií v kinosálech zachutná. Scénář psal Havlík Langmajerovi na tělo na společné dovolené v Thajsku a právě v této zemi pak i natáčeli. To, co dodává koktejlu šmrnc, jsou právě herecké výkony obou protagonistů, kteří se skvěle doplňují. Ostatně oba s Havlíkem točili už Bábovky a Langmajer třeba i oba díly Po čem muži touží. Třešničkou je krásná příroda na ostrově.

Ostrov

70 %

Mužský a ženský svět
Právě tyto scenerie a podmínky dávají možnost rozehrát kouzelnou hru přístupu muže a ženy k dané situaci. Alice chce nejdřív rozdělit ostrov na polovinu, protože je na Richarda pořád naštvaná, jenže brzy pozná, že zatímco on se nelehkému prostředí dokáže přizpůsobit a uplatní zde i architektonické vzdělání, ona se bojí zvířátek a zvuků, takže brzy přijde na to, že bude nutné spolupracovat. Abychom byli fér, Alice umí šít, má vodu i nůž, což se hodí.

Žádný Survivor
Tvůrci si často pohrávali s tím, aby se hodně věcí odehrávalo za tmy a pak zase hned ráno, aby zkrátka ukázali, že je pár na místě fakt dlouho. Když se to ale opakuje už posedmé, ten ostrý střih do slunce moc příjemný není. Občas vám samozřejmě přijde, že najednou mají novou postel z bambusu, vylovili asi mnoho nových rekvizit a mají zkrátka postupem času na ostrově poměrně slušné živobytí. Ale Havlík sám přiznal, že tlak na realitu rozhodně nevytvářel. Ano, tohle není Survivor, ale romantická komedie. Takže klid a užívejte koktejl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek

Praha bez zahraničních turistů a jejich peněz. Potřebujeme je ale opravdu všechny?

PRAHA? AHA!
vydáno 26. března 2023  12:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Velikonoce se blíží. Kam vyrazit? Třeba za Ježíšem na oslíku

vydáno 26. března 2023  9:01

Na trzích na Staroměstském náměstí v Praze bude největší zajíc v Česku.  celý článek

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek