metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel

Další 2 fotografie v galerii
Vicky Kriepsová jako půvabná císařovna | foto: AEROFILMS

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

  10:22
Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.

Korzet, který dusí. Stejně jako manželství, ve kterém není vášeň. Jako zdánlivá svoboda možností, které jsou striktně omezené. Ve čtvrtek má v kinech premiéru film Korzet, ve kterém jako čtyřicetiletá císařovna Sissi září lucembursko–německá herečka Vicky Kriepsová. Roli jejího manžela Franze Josefa I. ztvárnil Florian Teichtmeister. Ve filmu se objeví také Aaron Friesz jako Rudolf, jejich jediný syn, Colin Morgan jako Bay Middleton, britský jezdec, který s panovnicí sdílí lásku nejen ke koním. Proslulou kadeřnici Fanny Feifalikovou, která se starala o císařovniny dlouhé vlasy, hraje Alma Hasunová. Scénář a režii má na svědomí Marie Kreutzerová.

Ikona i suvenýr
Rakouská císařovna, chorvatská, česká a korunovaná uherská královna Alžběta Bavorská, která proslula pod přezdívkou Sissi, je dodnes fenoménem. „Od roku 1996 žiju ve Vídni a její tvář tam vidíte stokrát v každém obchodě se suvenýry,“ říká režisérka Kreutzerová. Natočit o ní film původně napadlo herečku Kriepsovou, režisérka vybrala rok, ve kterém se Alžběta začala bouřit a izolovat. „Bylo to období, kdy už se nedokázala vtěsnat do předem dané šablony. Je z toho cítit taková ta snaha pořád naplňovat předimenzované představy o sobě samé, protože jen tak si získáte uznání a lásku,“ popisuje režisérka.

Když nemá panovnice náladu, zakryje si tvář.

Filmová Sissi je na jednu stranu nespoutaná a lehce bezohledná, na druhou stranu je značně nešťastná. Nejedná se o historické vyprávění, spíše zamyšlení nad tím, jaká by asi císařovna mohla být, jak by se mohla cítit. Sledujeme ženu, matku, milenku, která je zároveň panovnicí a veřejnou osobou. Téměř se zatajeným dechem pozorujeme, jak zvládá nepříjemné nebo ponižující situace, a čekáme, kdy jí rupnou nervy. Fandíme jí, protože kult krásy je k ženám stále nemilosrdný.

Nešťastná duše
Posedlost váhou, vzhledem i hustými kadeřemi, kterými je opravdová císařovna Sissi proslavená, ve snímku není divákům vnucována násilně, naopak se od těchto povrchností více dostáváme do duše nešťastné ženy, která se urputně snaží najít obdiv, vroucí objetí, kterého se jí v manželství nedostává. Kdo jí dá lásku? Kdo bude opěvovat její krásu? A jak dlouho ještě v očích veřejnosti zůstane krásná, když stárne?

Florian Teichtmeister v roli Franze Josefa I.

Snímek je také plný kontrastů. Oprýskané zdi a sešlé místnosti vyvolávají řadu otázek. Bylo to tak doopravdy? Jak by se v takovém prostředí žilo? Do toho vidíme opulentní hostiny, načančané tabule i přísedící hosty, kteří sice vypadají krásně, ale jsou nespokojení.

Korzet

80 %

„Mít na sobě korzet byl nezapomenutelný zážitek. Nešlo jen o to, že v korzetu jsem do sebe dokázala dostat jen tekutiny, ale to těsné sevření mělo obrovský vliv i na moje emoce. Když jsem si ho oblékla a zašněrovala, okamžitě jsem posmutněla. Když jsem si ho sundala, zase jsem byla šťastná a mohla se smát,“ vypráví svůj zážitek Kriepsová. Podobně působí celý film, chvílemi svírá a jindy dává prostor se nadechnout.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přes den dovádíme na pódiu, v noc přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek