metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 16. září 2019. Svátek má Ludmila.
Divadelní hra Orlando
Další 1 fotografie v galerii
Divadelní hra Orlando | foto: Patrik Borecký

RECENZE: Orlando je zvrhlá křehká fantazie, která se na divadle vyvedla

16. června 2014  14:16 Marcela Magdová
Adaptace románu Virginie Woolfové v Elliadově knihovně Divadla Na zábradlí se vydařila. Výrazný režijní rukopis Anny Petrželkové vychází z podstaty divadla - fantazie a imaginace, které rozvíjí s neuvěřitelnou precizností a smyslem pro detail. Kladem je i to, že se většinou s úspěchem potkává s dramatizací původní prozaické látky. Není tomu jinak ani v případě Orlanda.

Orlando je poslední inscenací Divadelní společnosti Masopust v této sezoně, která zpracovává román Virginie Woolfové z roku 1928. Předloha sama je komplikovaným mnohavrstevnatým příběhem šlechtice Orlanda, jeho literárních i intimních úspěchů a pádů v průběhu čtyř staletí.

Je Orlando muž, nebo žena?

Orlando

Incenace Divadelní společnosti Masopust podle románu Virginie Woolfové.

  • Režie: Anna Petrželková
  • Hrají: Anežka Kubátová, Martina Krátká, Miloslav König, Tomáš Dianiška a Ivana Šolcová
  • Premiéra: 15. června

Mnohem víc než o příběh jde o podobenství, zašifrovanou zprávu o lidském životě smýkaném různými okolnostmi. Vždyť je často těžké určit v jisté době i jeho pohlaví. Orlando se rodí mužem do končící éry alžbětinského věku, po řadě zklamání přijímá novou identitu a stává se ženou. Díky tomu uzavírá v době viktoriánské sňatek. Symboličnost podtrhává Petrželková obsazením se záměrnou záměnou pohlaví.

Herci hrají ženy a herečky muže, ale neplatí to vždy, takže zůstává prostor pro vlastní interpretace diváků. I výška herců se stává v inscenaci významnou, mužští se jednoznačně tyčí nad svými dámami. Ani jednoho z herců nelze opomenout. Dvojice Orlandů: čerstvě narozený, bezbranný, věčně mhouřící oči v podání Anežky Kubátové, dospělý, oboupohlavní, pěvecky excelentní Miloslava Königa za asistence Martiny Krátké a Tomáše Dianišky, kteří s neuvěřitelnou přesností vyseknou během večera slušnou řádku postav.

Divadelní hra Orlando

Bílé kostýmy jsou v kontrastu se zrzavými parukami

Zvrhlou křehkost nesou čistě bílé variace kostýmů na dobovou módu, bílé líčení v kontrastu s provokativními zrzavými parukami. Nápaditost, s jakou tvůrci rozvíjejí složitou literární předlohu a povyšují ji na divadelní tvar, činí z Orlanda zásadní počin, a to nejen v kontextu společnosti Masopust a režijní tvorby Anny Petrželkové.

Komentáře

Hlavní zprávy

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Jen 730 infarktů. Léto je pro záchranky klidné

ilustrační snímek
vydáno 13. září 2019  16:48

Prázdniny jsou pro zdravotníky specifické. Mnoho Pražanů sice odjíždí na dovolené, ale jejich počty dorovnávají turisté.  celý článek

Českem obchází strašidlo. Placení kartami může zkolabovat

Ilustrační snímek
vydáno 13. září 2019  12:09

Už zítra byste mohli mít při placení kartou v obchodě starosti. Začne totiž platit nová směrnice Evropské unie, která zpřísňuje ochranu při platbách přes...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám