metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Sobota, 29. ledna 2022. Svátek má Zdislava.

Další 1 fotografie v galerii
Divadelní hra Orlando | foto: Patrik Borecký

RECENZE: Orlando je zvrhlá křehká fantazie, která se na divadle vyvedla

  14:16
Adaptace románu Virginie Woolfové v Elliadově knihovně Divadla Na zábradlí se vydařila. Výrazný režijní rukopis Anny Petrželkové vychází z podstaty divadla - fantazie a imaginace, které rozvíjí s neuvěřitelnou precizností a smyslem pro detail. Kladem je i to, že se většinou s úspěchem potkává s dramatizací původní prozaické látky. Není tomu jinak ani v případě Orlanda.

Orlando je poslední inscenací Divadelní společnosti Masopust v této sezoně, která zpracovává román Virginie Woolfové z roku 1928. Předloha sama je komplikovaným mnohavrstevnatým příběhem šlechtice Orlanda, jeho literárních i intimních úspěchů a pádů v průběhu čtyř staletí.

Je Orlando muž, nebo žena?

Orlando

Incenace Divadelní společnosti Masopust podle románu Virginie Woolfové.

  • Režie: Anna Petrželková
  • Hrají: Anežka Kubátová, Martina Krátká, Miloslav König, Tomáš Dianiška a Ivana Šolcová
  • Premiéra: 15. června

Mnohem víc než o příběh jde o podobenství, zašifrovanou zprávu o lidském životě smýkaném různými okolnostmi. Vždyť je často těžké určit v jisté době i jeho pohlaví. Orlando se rodí mužem do končící éry alžbětinského věku, po řadě zklamání přijímá novou identitu a stává se ženou. Díky tomu uzavírá v době viktoriánské sňatek. Symboličnost podtrhává Petrželková obsazením se záměrnou záměnou pohlaví.

Herci hrají ženy a herečky muže, ale neplatí to vždy, takže zůstává prostor pro vlastní interpretace diváků. I výška herců se stává v inscenaci významnou, mužští se jednoznačně tyčí nad svými dámami. Ani jednoho z herců nelze opomenout. Dvojice Orlandů: čerstvě narozený, bezbranný, věčně mhouřící oči v podání Anežky Kubátové, dospělý, oboupohlavní, pěvecky excelentní Miloslava Königa za asistence Martiny Krátké a Tomáše Dianišky, kteří s neuvěřitelnou přesností vyseknou během večera slušnou řádku postav.

Divadelní hra Orlando

Bílé kostýmy jsou v kontrastu se zrzavými parukami

Zvrhlou křehkost nesou čistě bílé variace kostýmů na dobovou módu, bílé líčení v kontrastu s provokativními zrzavými parukami. Nápaditost, s jakou tvůrci rozvíjejí složitou literární předlohu a povyšují ji na divadelní tvar, činí z Orlanda zásadní počin, a to nejen v kontextu společnosti Masopust a režijní tvorby Anny Petrželkové.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co mají společného Guru, Too hot to handle a Labutí píseň? Děje se tam ho*no

Strážce streamu
vydáno 28. ledna 2022  14:25

STRÁŽCE STREAMU Nejrůznější pořady, seriály a filmy se na nás hrnou ze všemožných streamovacích služeb v kvantech doposud nevídaných. Konkurence je obrovská a divákův čas...  celý článek

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Vaše fotky z Prahy