metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Čtvrtek 19. května 2022. Svátek má Ivo

Větší foto
Will Smith a Martin Lawrence jsou Mizerové. | foto: FALCON

RECENZE: Třetí Mizerové si barví bradky

  15:47
Do českých kin vstupuje film Willa Smitha a Martina Lawrence. Vrací se po 17 letech.

„Jezdíme spolu, umíráme spolu. Mizerové navždy.“ Tak by se dalo přeložit motto sehrané detektivní dvojky Burnett – Lowrey, která se již pěkných pár let prohání ulicemi Miami a řeší jeden nebezpečný případ za druhým. Jejich v pořadí již třetí filmový příběh s názvem Mizerové navždy dnes vstupuje do tuzemských kin a tváří se, že je to naposled. Jejich poslední společná jízda nás však svou nekomplikovaností a humorem v kině příjemně osvěžila, a to i přesto, že už hrdinům mírně povrzávají klouby.

Kdo zná nyní již kultovní první a druhý díl Mizerů z roku 1995 a 2003, ten ví, co může od třetího dílu čekat. Ačkoli trojku již nerežíruje jejich duchovní otec Michael Bay, jeho rukopis vyznačující se množstvím zběsilých honiček, výbuchů a hlášek zde zůstal zachován.

Mizerové navždy

Akční / Komedie / Krimi / Thriller

USA, 2020, 124 min

Hodnocení: 60 %

Tvůrci si jsou však zároveň vědomi toho, že středobodem děje už nejsou ctižádostiví mladíčci, ale dvojka (po hollywoodsku, a tedy až nadlidsky) zachovalých padesátníků. Rozhodli se proto vytěžit ani ne tak novou zápletku, která se poprvé v rámci série netýká výhradně drogového kartelu, ale právě ono stárnutí hlavních protagonistů. Komediálních scén na toto téma, jimž vévodí například narážky na obarvenou bradku Willa Smitha či střihová montáž Martina Lawrence blaženě usedajícího k televizi, je nespočet. Obliba snímku tak z velké části závisí na tom, jak vám tato protežovaná linka sedne.

Pro někoho bezpochyby půjde o vykrádačku Smrtonosné zbraně 4, jiní uvidí mnohé podobnosti se Smithovým v říjnu uvedeným sci-fi snímkem Blíženec. V obou těchto filmech se totiž rovněž lkalo nad tím, že mladická léta hlavního hrdiny či hrdinů jsou tatam. Mizerové jsou však čistokrevná akční komedie, takže si mohou na rozdíl od výše jmenovaných posouvat vtípky až k hraně. Pro někoho možná i přes ni. Do popisovaného koktejlu si ještě přihoďte problémy zestárlých hrdinů naučit se spolupracovat s novou generací policajtů, kteří mají jiný a modernější přístup k práci, a hned máte představu, co vás v kinosále čeká a nemine.

Režie trojky se ujala dvojice Adil El Arbi a Bilall Fallah

  • Belgická dvojice Arbi a Fallah natočila gangsterskou variaci Black na téma Romea a Julie.
  • Ve vedlejších rolích Mizerů navždy se objevují herci Vanessa Hudgens, Alexander Ludwig, Charles Melton, Paola Nunez, Kate Del Castillo, Nicky Jam a Joe Pantoliano.

Smith, Lawrence a producent Jerry Bruckheimer divákům třetí díl akčního nářezu slibovali pořádně dlouho. Film měl jít do kin podle původních plánů nejprve již v únoru či červnu 2017, následně v lednu 2018. Nakonec byla světová premiéra stanovena na dnešek a v propagačních rozhovorech nyní tvůrci celou věc prezentují jako plus. Smith mnohdy sází na nostalgii. Zmiňuje například fakt, že to byl právě Bruckheimer (zodpovědný také za sérii Pirátů z Karibiku), který měl výrazný podíl na jeho kariéře. Přemluvil ho totiž, aby v prvním díle běžel v klíčové akční scéně s rozepnutou košilí.

Nové dobrodružství Mika Loweryho a Marcuse Burnetta není žádné shakespearovské drama. Je to oddychovka s vcelku hloupým a předvídatelným příběhem, který ale v rámci žánru skvěle šlape a naladěného diváka příjemně pobaví. Právě jemu doporučuji si k mému tříhvězdičkovému hodnocení přihodit ještě jednu nebo dvě navíc.

Závěrem bych rád zmínil potitulkovou scénu. To už teď opravdu nemůže člověk zajít na hollywoodský trhák, aby si film následně nenašlápl na pokračování? To ale tvůrci plánují nejspíš už jen jako seriál či menší filmovou odbočku bez Smitha i Lawrence. Osobně doufám spíš v důstojnou verzi první varianty.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bankéři vám radí. Na zdražování a inflaci podle nich jen jedna práce nestačí

vydáno 19. května 2022  5:07

Inflace. Zdražování. Složenky, krávy zelené. Z čeho platit vyšší účty za plyn, elektřinu nebo palivo do auta? A šéf vám přidat nechce ani korunu? S radami...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek