metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Dalších 7 fotografií v galerii
Naomi Ackie ve filmu Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody | foto: Falcon

RECENZE: Whitney chtěla jen zpívat. Životopisný film o zpěvačce se zaměřuje více na hudbu

  15:37
Různých snímků včetně několika dokumentů vzniklo o Whitney Houstonové za posledních deset let, tedy od doby, kdy zemřela, několik. Některé se více zabývaly jejím soukromým životem včetně drogových eskapád. Tvůrci filmu Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody, který jde zítra do kin, se však vydali jinou cestou.

Nemusíte být zrovna znalec populární hudby, abyste věděli, co slavná zpěvačka zažila. V 80. letech nevhodnou lesbickou lásku, bouřlivé manželství s Bobbym Brownem, složité vztahy s rodiči a později s dcerou, ale i závislosti, které se jí staly osudné.

Snímek z filmu Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody

To všechno akcentuje i režisérka Kasi Lemmonsová v novince, jejíž stopáž se vyšplhala na téměř dvě a půl hodiny. K ruce měla Anthonyho McCartena, který psal scénář už pro Bohemian Rhapsody. Ostatně Hollywood rychle zjistil, že životopisné snímky hvězdných umělců se dobře prodávají, což mezitím doložily filmy Rocketman či Elvis. Ostatně brzy má dojít i na samotného Michaela Jacksona.

Zní opravdová Whitney
Každopádně Lemmonsová a McCarten chtěli dát ve filmu prostor hlavně písním, které Whitney tak proslavily. Ostatně věta, že má prostě jen zpívat, zaznívá ve snímku od různých postav hned několikrát. Hudba skutečně prostupuje celým dějem významně. Tvůrci obstarali původní nahrávky Houstonové, často i v jednotlivých stopách, a pro film je opět smíchali tak, abyste si její obdivovaný hlas vychutnali i v kinosále.

Naomi Ackie ve filmu Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody

Herečka Naomi Ackieová, jež Whitney ztvárnila, se brilantně vtělila do osoby, kterou znal celý svět. Ať už jde o gesta, mimiku, či mluvu, kdy se musela zbavit hlavně britského přízvuku. A na začátku ji i uslyšíte zpívat. Po většinu filmu ale skutečně zní hlas samotné Whitney.

„Její schopnost podmanit si jakoukoli píseň a fascinovat jimi posluchače po celém světě byla naprosto jedinečná,“ říká třicetiletá herečka. A skutečně jsou momenty, kdy vám i ve vyhřátém v kině běhá mráz po zádech, jako když Whitney zpívá americkou hymnu při finále Super Bowlu, a někdy se možná přistihnete, že si jen tak podupáváte do rytmu. Mimochodem, tenhle soundtrack bude bomba. Problém nastává, když v otitulkovaném filmu necháte sdělení některých závažných okamžiků na textech písní, které titulky nemají. Ne všichni diváci pak mohou porozumět. Zatímco zvukově se daří prodat písně parádně, občas chybí obrazová velkolepost, která zdobila třeba Bohemian Rhapsody.

Naomi Ackie ve filmu Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody

Ano, hádky, alkohol, cigarety, trochu té rasové otázky, to všechno je ve filmu také zmíněné, ale tvůrci se nevyžívají v drsných záběrech a ostatně i samotný závěr je poctou hudbě, tělo tonoucí ve vaně by skutečně nebyl ten pravý konec.

Tak trochu už to znáte
Pomocí střihů prostředí se Lemmonsová vyrovnává s mnohými klíčovými momenty v životě zpěvačky a nechává právě znít ony písně. Až si řeknete, co se tedy děje v tak štědré stopáži, když se mnohé velké věci z 90. let odbývají v několika minutách včetně trochu úsměvné epizody s filmem Osobní strážce, který Whitney vystřelil až k nebesům. Kořením jsou opět a především písničky, případně dialogy s blízkými.

Naomi Ackie a Stanley Tucci ve filmu Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody

Z hereckých výkonů je třeba vyzdvihnout ještě Stanleyho Tucciho v roli hudebního producenta Cliva Davise. Mimochodem Davis film spoluprodukoval a dodal tvůrcům dost osobních zážitků. To on kdysi objevil v klubu v New Jersey „nejlepší hlas generace“, jak Whitney označil.

Hodnocení

75 %

V traileru k filmu se mluví o tom, že spatříte Whitney tak, jak ji neznáte. To se daří jen částečně. Pokud vám totiž není třeba patnáct let, museli jste mnohé někde vidět, číst či slyšet. Prodat slavnou postavu přes její osobitost a touhu zpívat a bavit lidi se však povedlo obstojně. Emoce jsou zde silné, tak se nechte chytit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek