metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 9 °C

Sobota, 7. prosince 2019. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Basketbal je důležitou součástí snímku.
Větší foto
Basketbal je důležitou součástí snímku. | foto: Falcon

Recenze: Zlatý podraz. Basketbal mezi nacisty i komunisty

23. října 2018  12:15 Pavel Urban Metro.cz
Parta mladých kluků bojuje proti dvěma drsným režimům na basketbalových palubovkách. Milují svůj sport i svou zemi. Tak by se dal ve zkratce shrnout snímek Zlatý podraz, který měl včera premiéru.

Film mapuje období mezi lety 1938 až 1951 pomocí skutečných událostí, kdy českoslovenští basketbalisté uspěli na několika vrcholných akcích. Děj se točí kolem přátelství, boje s mocnými i kolem lásky talentovaného hrajícího trenéra Franty (Filip Březina) a tanečnice Michelle (Patrycja Volny), jejíž rodinu osud také nešetřil. Pár se seznámí na mistrovství Evropy v Ženevě těsně po druhé světové válce, kdy Franta se svými spoluhráči turnaj ovládnou.

Mladé neokoukané tváře dokážou utáhnout většinu filmu, i když nutno dodat, že asi nejvíce ze všech vytěžili z menších rolí Jan Hartl jako otec Franty a ministr a Ondřej Malý coby funkcionář Hrabal. Ovšem tahle sázka na Malého ve službách KSČ už je po několikáté v českých filmech z minulosti za poslední roky poněkud ohraná. Zatímco láska Zdeňka Piškuly v roli Jana Sedláka a Simony Lewandowské coby Jany nemusela být předstíraná, protože spolu opravdu chodí, u Březiny a Volny se chemie také celkem příjemně zadařila.

Co se ale zas tak moc nepovedlo, je scénář. Přehrabování rukou v hlíně, kdy čekáte dialog, nebo krátký zbytečný vstup o tom, že válka nebyla krátká. To jsou momenty, kdy si říkáte, že režisér Radim Špaček dokáže i z nepříliš kvalitní látky vykřesat trochu víc. Jakmile ovšem do děje promluví silné historické momenty, skutečné převraty, křivdy a skutky, něco málo z rozpačitého začátku tvůrcům zřejmě odpustíte. Emoce totiž vše převáží a zabodávají se do vám smyslů.

A také vtipných situací je vedle těch závažnějších celkem dost. Ať už jde o ubytování v nevěstinci, narážka na Picassa od prezidenta Zápotockého nebo přemlouvání nového spoluhráče v továrně. Celá herecká delegace seděla na projekci přímo přede mnou a velmi dobře se bavila. Ovšem občas i ve chvílích, kdy nezaujatý divák spíše trne před tíhou příštích okamžiků. Bylo ale patrné, že při natáčení vytvořili opravdu dobrý tým, nejen ten basketbalový.

Velmi nákladný film spoléhá hlavně na skutečné události, které si ale dopředu moc nezjišťujte. Zapůsobí na vás naplno z plátna. Stejně jako výprava či kostýmy. Film slušně plyne, jenže v mezihře pokulhává a mnohé postavy jsou vykresleny jen povrchně.

Často situaci zachraňuje kamera Vladimíra Smutného a dost netradiční, spíše moderní hudba v dobové atmosféře, kterou měl na starosti Jakub Kudláč. Ovšem ten brutální podkres do státní hymny v titulcích byl pořádný krok vedle. To zřejmě moc diváků nevydýchá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko je černá díra na hliníkové plechovky

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 7. prosince 2019  8:07

Češi si zamilovali pití z plechovek. Jsou snadno přenosné, dají se lehce vyhodit. Navíc se do nich stále víc a víc plní jejich oblíbené pivo. Česko je ale...  celý článek

Při psaní se vybavují i smutné události, zároveň se i čistí hlava, říká hasič

Roman Kutálek (vpravo) se synem Ondrou a mluvčím HZS Praha Martinem Kavkou
vydáno 6. prosince 2019  13:32

Třiačtyřicetiletý hasič Roman Kutálek napsal knížku Hasiči. V ní se můžete dočíst, s čím vším se ve své profesi setkává. Když byl malý kluk, říkával mu...  celý článek

Z nedodělaného fantasy je v reálu nekonečný krimi příběh

Filip Cíl a Jana Pidrmanová v ukázce z filmu
vydáno 6. prosince 2019  5:03

Nejdražší český film Poslední z Aporveru nezamířil do kin, ale k soudu. Jak dopadne?  celý článek

Hráčky amerického fotbalu oslaví příští rok kulatiny. Nabírají také novou krev

Přidat se může každý.
vydáno 5. prosince 2019  16:10

Pražské Harpyje již za měsíc opět obléknou dresy, ramenní chrániče a helmy. Tým ženského amerického fotbalu, o jehož činnosti deník Metro na svých...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám