metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 18 °C

Sobota 28. května 2022. Svátek má Vilém

Další 4 fotografie v galerii
Redaktoři Metra si vyzkoušeli, jak v Praze chutná chlebíček řidičům sanitky. | foto: Metro.cz

Redaktoři Metra na vlastní kůži: Sanitka je dáma, co má přednost

  7:42
Usednout za volant sanitky není pro obyčejného smrtelníka všední záležitostí. I když jsme nejezdili v „ostré“ záchrance, ale jen „pomalé“ verzi, která neslouží k zásahům u akutních případů. Otestovali jsme, jak se řidiči v hustém pražském provozu chovají k převozové ambulanci.

Nehoukáme, neblikáme majáky a nepádíme, jako kdybychom vezli opravdového pacienta. A stejně nám téměř všichni dávají přednost, i když jsou jasně na hlavní.

Deník Metro zkusil v dopoledním hustém provozu Prahy, jak se místní šoféři chovají k převozové sanitce. K té o něco menší, která vozí například pacienty na ambulantní vyšetření, ale může zapnout i modrá světla.

Nejsme však zdravotníci, takže majáčky zůstaly zhasnuté. K pozitivnímu zjištění jsme však došli i tak. Ačkoli se o pražských řidičích říká, že patří mezi ty vůbec nejdravější, i neaktivnímu vozu s nápisem ambulance dají přednost, i když jsou na hlavní.

Úzké uličky
Věděli jste, že se mezi sebou přátelsky zdraví policisté a zdravotníci v sanitkách? My už to po několika pokynutích, která se při našich toulkách centrem metropole od mužů zákona nasbírala, víme také. Zároveň nás ale ohromilo, jak úzkými uličkami se běžně skuteční zdravotníci musejí s podstatně širšími žlutými sanitními vozy proplétat. V Krakovské ulici kousek od Václavského náměstí jsme se jen tak tak protáhli mezi příčně parkujícími auty a kovovými sloupky ohraničujícími chodník. Ve Pštrossově ulici jsme si pak při průjezdu mezi nahusto zaparkovanými auty málem poškodili pneumatiky o obrubník. Zachraňovat někomu život v centru není žádná legrace.

Bez majáčku
Pokud se například pro své cesty do práce rozhodnete pravidelně využívat bývalou sanitku, musíte podle zákona zajistit, aby nevypadala jako sanitka. A také ji zbavit modrých majáků. Kromě aut záchranky či poskytovatele přepravy pacientů neodkladné péče jsou jimi vybaveny také třeba vozy ministerstva vnitra používané policií, Vězeňské služby, Vojenské policie, obecní policie či auta jednotek Hasičského záchranného sboru. My jsme naše majáčky nerozsvítili ani jednou, ale to by nemohli ani zdravotníci. Ti je v ostrém provozu zapínají jen tehdy, pokud vezou či jedou pro pacienta.

Město plné překážek
Kromě zpocených čel po průjezdech škvírami jsme si z pražských uliček odnesli ještě jeden postřeh. Pracovníci opravdové záchranky musejí být opravdu frajeři. Když se kolem nás kvapně prohnalo na Smetanově nábřeží na dohled od Národního divadla žluté sanitní vozidlo, byly jsme rádi, že to může drandit po prázdném tramvajovém tělese. Zdaleka ne všechny pražské ulice podobné zkratky mají a tam, kde jsou dostatečně široké, zase stále častěji vyplňují koleje travnaté pásy. Pracovníci záchranky si přesto musí umět poradit a prokličkovat. Mají náš obdiv. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Láska, smrt & roboti. Animované antologie od Finchera a Millera jsou napotřetí ještě temnější

Strážce streamu
vydáno 27. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rok se s rokem sešel, a tak nám oblíbená dvojice filmových režisérů Tim Miller a David Fincher opět servíruje další řadu animovaných převážně...  celý článek

Radnice Prahy 13 se vzpírá. Nové byty na Hůrce nechtějí

vydáno 27. května 2022  13:52

Praha 13 je proti zástavbě Slunečního náměstí. „Neohradila se zatím oficiálně,“ tvrdí městští plánovači.  celý článek

Smutná zpráva od finančníků: Inflaci teď určitě neporazíte. Ani investicí na burze

vydáno 27. května 2022  5:34

Důvěřuj, ale prověřuj. Zní to paradoxně, ale jsou makléři, kteří varují před svými kolegy. Někteří prý totiž kážou vodu, ale sami ji nepijí.  celý článek

Hráli si spolu u paneláku, teď šijí kabelky a batohy

vydáno 26. května 2022  19:16

Ondřej Hyrš a Martin Kůs se kamarádí od dětství. Ze dvou kluků z paneláku v Chrudimi se v dospělosti stali ekolog a vystudovaný architekt. Před osmi lety...  celý článek