metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 4 °C

Sobota, 4. prosince 2021. Svátek má Barbora.
Primátor Tomáš Hudeček (vlevo) společně s Tomášem Ctiborem reformovali Útvar rozvoje města. | foto: hudecektomas.cz

Ředitel Institutu plánování a rozvoje bude brát víc než primátor

  16:38,  aktualizováno  17:01
Ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) si přijde od příštího měsíce na 120 tisíc korun měsíčně. To je víc, než kolik berou primátor či radní. Výši platu dnes schválili radní hlavního města. Výši platu kritizuje opozice z řad ČSSD i ODS. Podle primátora Hudečka ale odpovídá významu instituce, jakou je IPR. Řízením IPR je od jeho vzniku pověřený Tomáš Ctibor. Protože je řízením institutu jen pověřený, nemuselo se na pozici vypisovat výběrové řízení.

Materiál, kterým radní výši platu schválili, byl předložen takzvaně na stůl, tedy až přímo na jednání. Jedenáctičlenná rada pro něj nakonec nehlasovala jednotně - tři členové se zdrželi a jeden byl proti. Plat ředitele tak bude od července vyšší, než mají primátor nebo radní hlavního města, kteří dostávají okolo 80 tisíc korun. Smlouvu má ředitel omezenu na dva roky, nicméně může podle ní dostat v případě splnění náročných úkolů odměnu ve výši až 50 procent ročního platu, tedy zhruba 700 tisíc korun.

Je to plýtvání penězi, zlobí se opozice

"Plat mnohonásobně přesahuje platy ostatních ředitelů příspěvkových organizací, ale i plat primátora a radních. V důvodové zprávě se uvádí, proč by měl ředitel IPR dostat smluvní plat. Stejný důvod se uváděl před půl rokem, kdy za stejnou práci obdržel ředitel odměnu ve výši 200 tisíc korun," uvedl předseda zastupitelského klubu ČSSD Jan Slezák. Dodal, že klub považuje postup rady za diskriminaci ostatních ředitelů příspěvkových organizací zřizovaných Prahou i ředitelů magistrátních odborů.

S kritikou se přidal i exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Je to další nesystemové mrhání veřejnými prostředky ze strany TOP 09, která schválila rozpočet města, ve kterém zvýšila výdaje na provoz IPR o 250 milionů na částku 500 milionů," uvedl.

Šéf plánování rozhoduje o budoucí podobě Prahy

Podle primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) je však plat ředitele přiměřený a odpovídá významu IPR. "Plat je vázán na konkrétní práci a projekty velkého významu. Podle mého názoru je takový plat pro ředitele hlavní a stěžejní plánovací městské instituce žalostně nízký a nesrovnatelný s ohodnocením odpovídajícího místa v zahraničních městech," řekl Hudeček.

Útvar rozvoje města se změnil na IPR v listopadu 2013, zřizuje jej Praha. Řešit má nový územní plán, plánovat strategii rozvoje města nebo zkoumat rozvoj Prahy a zapracovávat potřebné změny do územního plánu a dalších dokumentů týkajících se rozvoje města. Zároveň má poskytovat péči případným investorům a zabývat se nejnovějšími trendy urbanismu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Komerční sdělení

Akcent vašeho stylu: Huawei Watch GT 3

vydáno 3. prosince 2021

Chytré hodinky od Huawei získávají každým rokem na větší oblibě. Jsou příjemné na pohled i nošení a navíc burcují k lepšímu životnímu stylu. Vzhled...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Vaše fotky z Prahy