metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ředitel s žáky masturboval

  6:41
Soud řeší zneužívaní studentů. Případů v Česku přibývá.

Bývalý ředitel pražské Střední školy elektrotechniky a ­strojírenství Lumír Kymr se včera přiznal ke zneužívání studentů. „Pravděpodobně jsem nechtěně poškodil ty, na kterých mi záleželo a kterým jsem chtěl pomoci. V té době jsem si neuvědomoval, že by moje jednání mohlo být v rozporu se zákonem,“ vypověděl Kymr u Obvodního soudu pro Prahu 6.

Potrestáni

Nejznámější případy sexuálního zneužívání nezletilých:

- Loni policisté po deseti letech dopadli ve Finsku sportovního trenéra Martina Šimůnka, který byl odsouzen za pohlavní zneužívání dvou nezletilých dívek. Šimůnek byl nejprve odsouzen na sedm let, později mu Nejvyšší soud trest o dva roky snížil. Bývalý mistr republiky ve sportovní akrobacii měl do vězení nastoupit v­ roce 2006, místo toho ale utekl.

- Dirigent a sbormistr Bohumil Kulínský je známý především vedením dětského pěveckého sboru Bambini di Praga od roku 1977 do svého zatčení v listopadu 2004.

Trest 5,5 roku dostal za to, že osahával 19 mladých svěřenkyň na intimních partiích, přičemž se šesti z ­nich podle soudu i souložil.

Jedenašedesátiletý muž je od dětství členem střediska Bukanýři, do jehož chaty v Josefově Dole bral své studenty na tábory.

Masíroval své studenty

Podle soudu v letech 2010 až 2016 masíroval deset svých studentů, spal s ­nimi nahý, sprchoval se s­ nimi nebo vzájemně masturbovali. Za znásilnění, sexuální nátlak a ohrožení výchovy dítěte muži hrozí až desetileté vězení.

Sexuálně zneužívaných dětí každým rokem přibývá. Stejně tak roste i počet dětí týraných a zanedbávaných. Zatímco v ­roce 2005 se úřady zabývaly zhruba dvěma tisíci případy, v ­roce 2015 dostaly už přes devět tisíc oznámení. Vyplývá to z údajů ministerstva práce o ­ochraně dětí. Čísla za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

Pokud jsou děti zneužívány, mají možnost se obrátit na Linku bezpečí. „Takto náročné téma je někdy jednodušší popsat než o něm mluvit. Proto máme k dispozici taky chat nebo mailovou poradnu,“ říká Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí. Loni linka přijala na telefonním čísle 116 111 skoro pět set podnětů, které souvisely se sexuálním zneužíváním.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy