metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea
Ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ředitel s žáky masturboval

  6:41
Soud řeší zneužívaní studentů. Případů v Česku přibývá.

Bývalý ředitel pražské Střední školy elektrotechniky a ­strojírenství Lumír Kymr se včera přiznal ke zneužívání studentů. „Pravděpodobně jsem nechtěně poškodil ty, na kterých mi záleželo a kterým jsem chtěl pomoci. V té době jsem si neuvědomoval, že by moje jednání mohlo být v rozporu se zákonem,“ vypověděl Kymr u Obvodního soudu pro Prahu 6.

Potrestáni

Nejznámější případy sexuálního zneužívání nezletilých:

- Loni policisté po deseti letech dopadli ve Finsku sportovního trenéra Martina Šimůnka, který byl odsouzen za pohlavní zneužívání dvou nezletilých dívek. Šimůnek byl nejprve odsouzen na sedm let, později mu Nejvyšší soud trest o dva roky snížil. Bývalý mistr republiky ve sportovní akrobacii měl do vězení nastoupit v­ roce 2006, místo toho ale utekl.

- Dirigent a sbormistr Bohumil Kulínský je známý především vedením dětského pěveckého sboru Bambini di Praga od roku 1977 do svého zatčení v listopadu 2004.

Trest 5,5 roku dostal za to, že osahával 19 mladých svěřenkyň na intimních partiích, přičemž se šesti z ­nich podle soudu i souložil.

Jedenašedesátiletý muž je od dětství členem střediska Bukanýři, do jehož chaty v Josefově Dole bral své studenty na tábory.

Masíroval své studenty

Podle soudu v letech 2010 až 2016 masíroval deset svých studentů, spal s ­nimi nahý, sprchoval se s­ nimi nebo vzájemně masturbovali. Za znásilnění, sexuální nátlak a ohrožení výchovy dítěte muži hrozí až desetileté vězení.

Sexuálně zneužívaných dětí každým rokem přibývá. Stejně tak roste i počet dětí týraných a zanedbávaných. Zatímco v ­roce 2005 se úřady zabývaly zhruba dvěma tisíci případy, v ­roce 2015 dostaly už přes devět tisíc oznámení. Vyplývá to z údajů ministerstva práce o ­ochraně dětí. Čísla za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

Pokud jsou děti zneužívány, mají možnost se obrátit na Linku bezpečí. „Takto náročné téma je někdy jednodušší popsat než o něm mluvit. Proto máme k dispozici taky chat nebo mailovou poradnu,“ říká Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí. Loni linka přijala na telefonním čísle 116 111 skoro pět set podnětů, které souvisely se sexuálním zneužíváním.

Komentáře

Hlavní zprávy

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek