metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Čtvrtek, 24. října 2019. Svátek má Nina.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ředitel s žáky masturboval

30. března 2017  6:41 Marek Hýř Metro.cz
Soud řeší zneužívaní studentů. Případů v Česku přibývá.

Bývalý ředitel pražské Střední školy elektrotechniky a ­strojírenství Lumír Kymr se včera přiznal ke zneužívání studentů. „Pravděpodobně jsem nechtěně poškodil ty, na kterých mi záleželo a kterým jsem chtěl pomoci. V té době jsem si neuvědomoval, že by moje jednání mohlo být v rozporu se zákonem,“ vypověděl Kymr u Obvodního soudu pro Prahu 6.

Potrestáni

Nejznámější případy sexuálního zneužívání nezletilých:

- Loni policisté po deseti letech dopadli ve Finsku sportovního trenéra Martina Šimůnka, který byl odsouzen za pohlavní zneužívání dvou nezletilých dívek. Šimůnek byl nejprve odsouzen na sedm let, později mu Nejvyšší soud trest o dva roky snížil. Bývalý mistr republiky ve sportovní akrobacii měl do vězení nastoupit v­ roce 2006, místo toho ale utekl.

- Dirigent a sbormistr Bohumil Kulínský je známý především vedením dětského pěveckého sboru Bambini di Praga od roku 1977 do svého zatčení v listopadu 2004.

Trest 5,5 roku dostal za to, že osahával 19 mladých svěřenkyň na intimních partiích, přičemž se šesti z ­nich podle soudu i souložil.

Jedenašedesátiletý muž je od dětství členem střediska Bukanýři, do jehož chaty v Josefově Dole bral své studenty na tábory.

Masíroval své studenty

Podle soudu v letech 2010 až 2016 masíroval deset svých studentů, spal s ­nimi nahý, sprchoval se s­ nimi nebo vzájemně masturbovali. Za znásilnění, sexuální nátlak a ohrožení výchovy dítěte muži hrozí až desetileté vězení.

Sexuálně zneužívaných dětí každým rokem přibývá. Stejně tak roste i počet dětí týraných a zanedbávaných. Zatímco v ­roce 2005 se úřady zabývaly zhruba dvěma tisíci případy, v ­roce 2015 dostaly už přes devět tisíc oznámení. Vyplývá to z údajů ministerstva práce o ­ochraně dětí. Čísla za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

Pokud jsou děti zneužívány, mají možnost se obrátit na Linku bezpečí. „Takto náročné téma je někdy jednodušší popsat než o něm mluvit. Proto máme k dispozici taky chat nebo mailovou poradnu,“ říká Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí. Loni linka přijala na telefonním čísle 116 111 skoro pět set podnětů, které souvisely se sexuálním zneužíváním.

Komentáře

Hlavní zprávy

Developer usiluje o vybudování komplexu přes deset let. Roztyly další výstavbu ale nechtějí

NOVÉ ROZTYLY
vydáno 24. října 2019  5:04

Tenhle příběh se táhne dlouho. O výstavbě na kraji Krčského lesa hlasovala Rada městské části Praha 11 už v říjnu 2007. Proti plánům firmy Passerinvest...  celý článek

Čtenář deníku Metro „narovnal“ lampu v Hybernské

Stav ze začátku října 2019
vydáno 23. října 2019  16:47

Na trase Metro Hlídač, aplikace Změňte.to a Technologie hlavního města Prahy putoval čtenářský podnět ohledně šikmé lampy. Ta je nyní už opravena.  celý článek

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch.
vydáno 23. října 2019  16:27

Legerova, jedna z nejprašnějších ulic v Česku, dnes měla malé místo, kde byl naopak nejčistší vzduch v Česku. V buňce kousek od Nuselského mostu nazvané...  celý článek

Spíme s partnery, ale i se svými psy

Ilustrační snímek
vydáno 23. října 2019  12:17

Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám