metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.
Hazard (ilustrační foto) | foto: SXC

Řekněme NE hazardu, svolává na sobotu obyvatele radnice Prahy 8

  16:55
Dlouhou dobu požadované referendum o nulové toleranci k hazardu v Praze 8 je konečně tady. Sdružení ale nejásají. Bojí se, že v sobotu přijde k urnám příliš málo lidí.

Lidé z osmé městské části dostanou tuto sobotu příležitost vyslovit se v referendu proti hazardu. Pokud k urnám dorazí minimálně 35 procent místních a nulovou toleranci hazardu dají zelenou, herny a kasína, kterých je v této části Prahy 70, by postupně měly všechny zmizet. Má to ale háček.

Jiný termín konání referenda prý nebyl možný

Tamní sdružení, která proti hernám brojí a referendum se dlouhodobě snažily vyvolat, ale teď paradoxně nejásají. "Radnice se rozhodla referendum nespojovat s žádnými blížícími se volbami, takže existují důvodné obavy, že referendum bude kvůli nízké volební účasti neplatné," upozorňuje Vlaďka Jelínková z Praha 8 bez hazardu s tím, že by tak vniveč přišlo 1,5 milionu korun za zbytečné referendum.

Mluvčí osmičky Helena Šmídová termín vysvětluje zákonem, referendum se prý musí konat do 90 dní od chvíle, kdy jej odsouhlasili zastupitelé. "I kdyby se konaly v termínu eurovoleb, posledně byla, myslím, účast 31 procent, takže ani toto referendum by nemělo potřebnou účast," říká Šmídová s tím, že jiné termíny by pak mohly kolidovat třeba s Velikonocemi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Vaše fotky z Prahy