metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 15 °C

Pondělí, 17. května 2021. Svátek má Aneta.

Větší foto
Metro (ilustrační foto) | foto: SXC

Rekonstrukce eskalátorů z metra na Knížecí se odkládá. Není jisté, zda je potřeba

  13:37
Téměř čtvrt miliardy korun mělo letos padnout na opravu pohyblivých schodů ze stanice metra Anděl, směr na Knížecí. Eskalátory sovětské výroby, které se v tomto směru nacházejí nyní, jsou totiž sice za hranicí životnosti, zároveň jsou však stále funkční a mnohem rychlejší, než by byl moderní nástupce. Řada Pražanů toto rozhodnutí kvituje s povděkem. „Proč měnit něco, co funguje daleko lépe, za spoustu peněz a s dlouhou uzavírkou za něco, co funguje hůře?“ píše na facebookovém profilu organizátora dopravy Ropid uživatel Jenda Šebek.

Eskalátory se měly začít ve směru na Knížecí měnit ve druhé polovině letošního roku. Podle náměstka primátora Adama Scheinherra ale dopravní podnik dosud nepřišel s dostatečně podrobnou analýzou, proč je třeba eskalátory na Andělu vůbec vyměňovat.

„Vyžádal jsem si tedy, že výměnu prozatím na Knížecí pozastavíme, pokud nedojde k havarijnímu stavu, a nejdříve si to podrobně zpracujeme a zhodnotíme,“ uvádí náměstek pro dopravu Scheinherr.

Ukáže-li se však výměna schodů nakonec jako nutná, nebude podle náměstka možné opravy zvládnout příliš rychle. Součástí výměny jsou totiž také opravy eskalátorového tunelu, kam se dělníci jindy nedostanou. Zároveň není také možné přivézt celý eskalátor a namontovat jej, ale musí se skládat a svařovat postupně až na místě. „Délka opravy je nešťastná, ale je to odůvodnitelné,“ dodává Scheinherr.

Výměny pohyblivých schodů v metru budí mezi Pražany vlny nevole. Loni v červnu například skončila devítiměsíční oprava protějšího eskalátoru ve stanici metra Anděl. V současné době opravuje dopravní podnik schody ve stanici metra B Karlovo náměstí. Cestující ale zpravidla po výměně vždy v dobrém vzpomínají na sovětské předchůdce. Nedávno zprovozněné pohyblivé schody ve stanici Anděl od výrobce Schindlera jsou sice nejrychlejší v Praze, ale pořád za předchůdci rychlostně zaostávají. Za zpomalení přitom nemůže kvalita schodů, ale normy Evropské unie.

„Eskalátory na druhou stranu, tedy směr Anděl, jsou nejpomalejší v celé Praze. Než člověka vyvezou, tak úplně cítí, že zestárl,“ píše na Facebooku Ropidu uživatel Petr Klíma.

„Nižší rychlost je pro někoho minus, pro jiného plus. Snad tento přístup nebude znamenat, že se s rekonstrukcí bude vždy čekat až do doby, kdy eskalátory odejdou sešlostí věkem nebo vznikne neopravitelná závada,“ píše dále na Facebooku Ropidu Pavel Dušek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

vydáno 17. května 2021  14:42

Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.  celý článek

Ulovte bestie! Milovnice Prahy a matka tří dětí sbírá „neživá“ zvířata. Pomoci jí může každý

vydáno 17. května 2021  5:57

Projekt Pražské zkratky nelení. Na jeho webu najdete tipy nejen na zajímavé procházky, ale třeba i na knihy nebo hry o Praze. Nadšená průvodkyně chystá i...  celý článek

Mají garáž, přesto parkují na ulici. Místo auta je skladiště. Češi vlastní hodně věcí

vydáno 16. května 2021  15:32

Bicykly, lyže nebo sáňky. Ale i sušáky na prádlo. To jsou také české garáže. „Je vidět, že jsme konzumní společnost,“ říká architektka.   celý článek

U malíře na Malé Straně, aneb Když Moucha není Mucha

vydáno 16. května 2021  11:04

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy