metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Metro (ilustrační foto) | foto: SXC

Rekonstrukce eskalátorů z metra na Knížecí se odkládá. Není jisté, zda je potřeba

  13:37
Téměř čtvrt miliardy korun mělo letos padnout na opravu pohyblivých schodů ze stanice metra Anděl, směr na Knížecí. Eskalátory sovětské výroby, které se v tomto směru nacházejí nyní, jsou totiž sice za hranicí životnosti, zároveň jsou však stále funkční a mnohem rychlejší, než by byl moderní nástupce. Řada Pražanů toto rozhodnutí kvituje s povděkem. „Proč měnit něco, co funguje daleko lépe, za spoustu peněz a s dlouhou uzavírkou za něco, co funguje hůře?“ píše na facebookovém profilu organizátora dopravy Ropid uživatel Jenda Šebek.

Eskalátory se měly začít ve směru na Knížecí měnit ve druhé polovině letošního roku. Podle náměstka primátora Adama Scheinherra ale dopravní podnik dosud nepřišel s dostatečně podrobnou analýzou, proč je třeba eskalátory na Andělu vůbec vyměňovat.

„Vyžádal jsem si tedy, že výměnu prozatím na Knížecí pozastavíme, pokud nedojde k havarijnímu stavu, a nejdříve si to podrobně zpracujeme a zhodnotíme,“ uvádí náměstek pro dopravu Scheinherr.

Ukáže-li se však výměna schodů nakonec jako nutná, nebude podle náměstka možné opravy zvládnout příliš rychle. Součástí výměny jsou totiž také opravy eskalátorového tunelu, kam se dělníci jindy nedostanou. Zároveň není také možné přivézt celý eskalátor a namontovat jej, ale musí se skládat a svařovat postupně až na místě. „Délka opravy je nešťastná, ale je to odůvodnitelné,“ dodává Scheinherr.

Výměny pohyblivých schodů v metru budí mezi Pražany vlny nevole. Loni v červnu například skončila devítiměsíční oprava protějšího eskalátoru ve stanici metra Anděl. V současné době opravuje dopravní podnik schody ve stanici metra B Karlovo náměstí. Cestující ale zpravidla po výměně vždy v dobrém vzpomínají na sovětské předchůdce. Nedávno zprovozněné pohyblivé schody ve stanici Anděl od výrobce Schindlera jsou sice nejrychlejší v Praze, ale pořád za předchůdci rychlostně zaostávají. Za zpomalení přitom nemůže kvalita schodů, ale normy Evropské unie.

„Eskalátory na druhou stranu, tedy směr Anděl, jsou nejpomalejší v celé Praze. Než člověka vyvezou, tak úplně cítí, že zestárl,“ píše na Facebooku Ropidu uživatel Petr Klíma.

„Nižší rychlost je pro někoho minus, pro jiného plus. Snad tento přístup nebude znamenat, že se s rekonstrukcí bude vždy čekat až do doby, kdy eskalátory odejdou sešlostí věkem nebo vznikne neopravitelná závada,“ píše dále na Facebooku Ropidu Pavel Dušek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek