metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Metro (ilustrační foto)
Větší foto
Metro (ilustrační foto) | foto: SXC

Rekonstrukce eskalátorů z metra na Knížecí se odkládá. Není jisté, zda je potřeba

25. ledna 2019  13:37 Filip Jaroševský Metro.cz
Téměř čtvrt miliardy korun mělo letos padnout na opravu pohyblivých schodů ze stanice metra Anděl, směr na Knížecí. Eskalátory sovětské výroby, které se v tomto směru nacházejí nyní, jsou totiž sice za hranicí životnosti, zároveň jsou však stále funkční a mnohem rychlejší, než by byl moderní nástupce. Řada Pražanů toto rozhodnutí kvituje s povděkem. „Proč měnit něco, co funguje daleko lépe, za spoustu peněz a s dlouhou uzavírkou za něco, co funguje hůře?“ píše na facebookovém profilu organizátora dopravy Ropid uživatel Jenda Šebek.

Eskalátory se měly začít ve směru na Knížecí měnit ve druhé polovině letošního roku. Podle náměstka primátora Adama Scheinherra ale dopravní podnik dosud nepřišel s dostatečně podrobnou analýzou, proč je třeba eskalátory na Andělu vůbec vyměňovat.

„Vyžádal jsem si tedy, že výměnu prozatím na Knížecí pozastavíme, pokud nedojde k havarijnímu stavu, a nejdříve si to podrobně zpracujeme a zhodnotíme,“ uvádí náměstek pro dopravu Scheinherr.

Ukáže-li se však výměna schodů nakonec jako nutná, nebude podle náměstka možné opravy zvládnout příliš rychle. Součástí výměny jsou totiž také opravy eskalátorového tunelu, kam se dělníci jindy nedostanou. Zároveň není také možné přivézt celý eskalátor a namontovat jej, ale musí se skládat a svařovat postupně až na místě. „Délka opravy je nešťastná, ale je to odůvodnitelné,“ dodává Scheinherr.

Výměny pohyblivých schodů v metru budí mezi Pražany vlny nevole. Loni v červnu například skončila devítiměsíční oprava protějšího eskalátoru ve stanici metra Anděl. V současné době opravuje dopravní podnik schody ve stanici metra B Karlovo náměstí. Cestující ale zpravidla po výměně vždy v dobrém vzpomínají na sovětské předchůdce. Nedávno zprovozněné pohyblivé schody ve stanici Anděl od výrobce Schindlera jsou sice nejrychlejší v Praze, ale pořád za předchůdci rychlostně zaostávají. Za zpomalení přitom nemůže kvalita schodů, ale normy Evropské unie.

„Eskalátory na druhou stranu, tedy směr Anděl, jsou nejpomalejší v celé Praze. Než člověka vyvezou, tak úplně cítí, že zestárl,“ píše na Facebooku Ropidu uživatel Petr Klíma.

„Nižší rychlost je pro někoho minus, pro jiného plus. Snad tento přístup nebude znamenat, že se s rekonstrukcí bude vždy čekat až do doby, kdy eskalátory odejdou sešlostí věkem nebo vznikne neopravitelná závada,“ píše dále na Facebooku Ropidu Pavel Dušek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám