metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír
Studánka v lesoparku Belveder, Zbraslav | foto: ŠJú - Wikimedia Commons

Rekonstrukce lesoparku na Zbraslavi by měla být hotová příští rok

  12:01
Rekonstrukce lesoparku Belveder v Praze-Zbraslavi by měla být hotová příští rok v září. „Poslední část úprav podpoří dotace z evropských fondů,“ řekl Martin Šilhán z odboru místního hospodářství radnice městské části Praha-Zbraslav. S projektem se začalo už v roce 2011, kvůli finanční náročnosti celého projektu ale bylo třeba počkat na dotaci z EU.

První studie úprav lesoparku vznikaly už v roce 2005, projekty pak v letech 2009 a 2010. První část úprav zaplatila městská část, zčásti z dotace od hlavního města. Částečně už jsou opravené komunikace, vytvořená klidová místa a vytvořené nové vodní plochy.

Vstupy do parku budou bezbariérové

„Letos byla podána žádost o dotaci z Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost. Projekt byl úspěšný,“ uvedl Šilhán. Zbývající asi dvě třetiny stavebních prací začnou v březnu 2015. Součástí projektu je i úprava zeleně - postupné odstranění nepůvodních druhů dřevin a nahrazení původními.

Vstupy do parku by měly být nově bezbariérové. „V rámci investiční zakázky bude také zrekonstruován a doplněn mobiliář - doplnění veřejného a orientačního osvětlení, lavičky, odpadkové koše, informační tabule,“ píše se v dokumentaci k veřejné zakázce s odhadovanou cenou 12,1 milionu korun. První část stále 5,5 milionu korun.

Historie parku

  • Lesopark Belveder mezi horní Zbraslaví a Záběhlicemi, původně Šibeniční vrch, svoji podobu dostal již roku 1929, kdy jej okrašlovací spolek osázel mimo jiné i subalpskými rostlinami.
  • Následně vybudoval a upravil cesty, schodiště a studánky. Na horní hraně srázu je nová vila s několika vyhlídkovými terasami.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek