metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.
Studánka v lesoparku Belveder, Zbraslav | foto: ŠJú - Wikimedia Commons

Rekonstrukce lesoparku na Zbraslavi by měla být hotová příští rok

  12:01
Rekonstrukce lesoparku Belveder v Praze-Zbraslavi by měla být hotová příští rok v září. „Poslední část úprav podpoří dotace z evropských fondů,“ řekl Martin Šilhán z odboru místního hospodářství radnice městské části Praha-Zbraslav. S projektem se začalo už v roce 2011, kvůli finanční náročnosti celého projektu ale bylo třeba počkat na dotaci z EU.

První studie úprav lesoparku vznikaly už v roce 2005, projekty pak v letech 2009 a 2010. První část úprav zaplatila městská část, zčásti z dotace od hlavního města. Částečně už jsou opravené komunikace, vytvořená klidová místa a vytvořené nové vodní plochy.

Vstupy do parku budou bezbariérové

„Letos byla podána žádost o dotaci z Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost. Projekt byl úspěšný,“ uvedl Šilhán. Zbývající asi dvě třetiny stavebních prací začnou v březnu 2015. Součástí projektu je i úprava zeleně - postupné odstranění nepůvodních druhů dřevin a nahrazení původními.

Vstupy do parku by měly být nově bezbariérové. „V rámci investiční zakázky bude také zrekonstruován a doplněn mobiliář - doplnění veřejného a orientačního osvětlení, lavičky, odpadkové koše, informační tabule,“ píše se v dokumentaci k veřejné zakázce s odhadovanou cenou 12,1 milionu korun. První část stále 5,5 milionu korun.

Historie parku

  • Lesopark Belveder mezi horní Zbraslaví a Záběhlicemi, původně Šibeniční vrch, svoji podobu dostal již roku 1929, kdy jej okrašlovací spolek osázel mimo jiné i subalpskými rostlinami.
  • Následně vybudoval a upravil cesty, schodiště a studánky. Na horní hraně srázu je nová vila s několika vyhlídkovými terasami.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy