metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata

Větší foto
Dobře poslouží i repasovaný počítač. | foto: MAFRA

Renovace ušetří. Ukazuje se však, že i na tom lidé často škudlí

  5:01
Dát jim šanci na další život. To neznamená jen odnést použité věci do bazaru. Když se vymění staré součástky za nové, může věc vesele sloužit ještě roky.

Kouzelné slovo „repase“. Nově přetřete, zaměníte část komponent a je tu téměř nový výrobek. Dokonce vznikají webové stránky, které pomohou s vyhledáním firem, které se repasemi a renovacemi zabývají.

„Repasované zboží je stále více populárnější a zájem o něj je čím dál tím větší. Vyniká řadou výhod,“ vysvětluje specializovaný web pro Olomouc a okolí. Stránky ale nezastírají, že opravené a vylepšené věci mají i své nevýhody, se kterými je třeba počítat. Návštěvnost podobných stránek však stoupá. Lidé hledají, kde ulehčit peněžence.

Návrat do oběhu, covid to urychlil
„Zákazník nesmí vidět rozdíl, alespoň hmatatelný, mezi novým a obnoveným výrobkem. Je na výrobci, aby zvážil finanční rentabilitu celého procesu,“ zdůrazňuje Jaap van’t Ooster, šéf českého zastoupení společnosti Canon. Nadnárodní firmy zařadily do svých programů renovování části své produkce – jak kvůli šetření životního prostředí (spotřebuje se méně prvotních surovin), tak samozřejmě i kvůli vylepšení reputace coby „zeleného producenta“. Během covidu tendence k repasím zesílila u výrobců i kvůli narušení dodávek, především od východoasijských dodavatelů.

Léto neléto, lidé obracejí korunu desetkrát
Prázdniny jsou, na rozdíl od turistiky, pro některé obchodníky a poskytovatele služeb vždy slabší. Plzeňská firma Renovace tonerů konstatuje, že letní pokles nemají na svědomí jen prázdniny.

„Kdo nemusí jít na tiskárnu, kdo nemusí nutně tisknout, ten netiskne. Letos je o prázdninách zájem o renovované kazety extrémně nízký,“ konstatuje Jan Buršík Renovace tonerů. Ekonomická situace a každodenní zdražování všeho nutí lidi výrazně šetřit.

Přitom se pohybuje v oboru, který se už minimálně dvacet let slušně rozvíjel, oběh starých tonerů se stal pro jednotlivce i firmy výhodnou praxí. „Renovovaný toner versus nový, to je zhruba padesátiprocentní úspora,“ říká Buršík. Ze strany podnikatelů je teď zájem přibližně stejný, nebo jen o málo nižší, ale poptávka ze strany domácností šla dolů.

Spotřeba energie není zatím tím hlavním
Podobnou zkušenost má pražský Recomp, servis a prodejce repasovaných počítačů. „Obecně se šetří na veškeré elektronice, bez ohledu na to, jestli je nová nebo repasovaná,“ říká servisní technik Jan. Lidé podle něho mají jiné starosti. Prodej renovovaných stolních počítačů a notebooků je podle Honzy přibližně padesát na padesát. Záleží spíš na typu práce a dalším využití techniky.

I když by se dalo čekat, že nyní bude směřovat spíše k notebookům, protože ty mají znatelně nižší spotřebu elektrické energie než stolní soustava s velkým displejem. „Určitě zaznamenáváme výrazně větší zájem o repasované typy all-in-one,“ říká servisman. Tedy o integrované přístroje počítač – reproduktory – monitor v jednom těle, nebo jen s podstavcem.

Peníze šetří i rádoby nová vana
Přivezte staré kolo, uděláme z něho nové. Dosloužila pračka? Nemusí skončit ve sběrném dvoře. S novým motorem a bubnem pojede další léta. Druhý život lze totiž dát v domácnosti téměř všemu.

Populárními se stávají například akrylátové vložky do starých plechových van. Místo zatmelení se vyrobí otisk stávající vany. Koupací prostor se sice o něco málo zmenší, ale rodina ušetří na vybourání staré vany a nákupu nové. I když taková repase není pokaždé výrazně levnější. Společně s prací totiž může repasovaná vana vyjít jako nákup a montáž nové smaltované.

Po repasi vyšší výkon

  • Nejčastěji se repasují stolní počítače, tiskárny a jejich vybavení, ale také automobilové motory, ale i výtahy.
  • Velký byznys může v následujících letech vzniknout kolem repasování baterií elektroaut a také pro úložiště proudu z fotovoltaiky.
  • Výhodou repasovaných baterií k nářadí bývá možnost navýšení kapacity.
  • Nerepasují se baterie do mobilních telefonů. Ty se vyměňují celé.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek