metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj

Další 1 fotografie v galerii
Replika legionářského vlaku | foto: ČTK

Replika vlaku legionářů vyjede z Prahy na svou pouť po Česku

  12:16

Souprava jedenácti zrekonstruovaných vagonů vlaku legionářů se v úterý z hlavního města vydá na cestu po České republice.

„Vlak představí život a boj československých vojáků na Transsibiřské magistrále. Od středy si ji budou moct lidé prohlédnout v Mladé Boleslavi,“ uvedl mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička.

„Legiovlak se vydá na svou pouť, aby plnil účel, pro který jsme ho postavili,“ uvedl Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100. V Mladé Boleslavi zůstane vlak týden, poté se od 28. května představí v Liberci.

Do roku 2016 bude mít vlak třinácz vagónů

Lidé si ho mohli prohlédnout už loni v Praze, tehdy soupravu ale tvořilo pouze sedmi vagonů. Letos přibyly další čtyři a v roce 2016 bude vlak rozšířen na konečný počet 13 vagonů. Celkem letos zavítá do dvanácti měst, na nádražích vždy zůstane zhruba jeden týden.

„V každém z vagonů je nainstalována výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližují život a boj československých legionářů na Transsibiřské magistrále,“ poznamenal Charfreitag. Návštěvníci se dozvědí podrobnosti ze života vojáků, prohlédnou si originální součásti výstroje a výzbroje i předměty legionářské každodennosti. Vybrané exponáty si bude možné i osahat, a to včetně některých zbraní.

Legiovlak má stálou posádku v replikách legionářských stejnokrojů, kteří exkurze provedou jednotlivými vagony a odpoví na případné dotazy. Pro žáky základních a středních škol jsou připraveny i pracovní listy a další materiály zdarma.

Vlak je součástí projektu Legie 100, který má připomenout odkaz zakladatelů moderního státu. Do roku 2020 projede celým Českem a dostane se také na Slovensko. Mezi zrekonstruovanými vagóny je i obytný vůz, plošinový vůz s obrněným automobilem nebo sanitní vagón.

Komentáře

Hlavní zprávy

Testování systému zálohování PET lahví a plechovek. Některé výsledky jsou překvapivé

vydáno 7. června 2023  15:56

Za první tři měsíce vrátili přes čtvrt milionu obalů.  celý článek

Jaderná Vrána už letí. Deník Metro byl u spuštění desátého jaderného reaktoru v Česku

vydáno 7. června 2023  12:41

„Zbraně a výbušniny si do reaktorové haly, prosím, neberte. Pokud jsou některé dámy těhotné nebo právě kojí, prosím, aby se prohlídky nezúčastňovaly,“...  celý článek

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek