metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

RESTART: Koronavirová krize nám pomohla, říkají manželé Hlavsovi z Fondee

  13:52
V lednu spustili startup, který umožňuje lidem jednoduše a výhodně investovat své peníze. Projekt Fondee se i přes ochlazení trhů během jara rozjíždí velmi dobře. Jan a Eva Hlavsovi v rozhovoru pro Metro.cz zmiňují své zkušenosti z Anglie a také, proč jsou Češi k investování vesměs skeptičtí.
Eva a Jan Hlavsovi | foto: Fondee

Jaký byl důvod založení Fondee? Byla třeba v Česku díra na trhu v této oblasti?
Jan: Před třemi lety jsme se vrátili z Londýna. Narodila se nám dcera a v Česku je to trochu jednodušší, co se týče výchovy. Měli jsme dlouhou dovolenou, asi dva měsíce jsme chodili po Šumavě a přemýšleli nad různými nápady, co bychom mohli dělat. Vždycky jsme chtěli mít vlastní firmu a nakonec z toho vypadlo Fondee. A určitá díra na trhu tady skutečně byla. Nabídka investičních produktů z pohledu zákazníka nebyla ideální, protože jsou relativně drahé, netransparentní a docela náročné. Člověk musí dojít na pobočku a tam vše s někým řešit. My jsme věděli, že to lze dělat lépe.

Eva: V Londýně jsme viděli, jak investují místní. Když jsme si to srovnali s tím, jak se chovají Češi, tak jsme byli překvapení, že lidé tady obecně málo investují a méně trhu a produktům věří. Chtěli jsme tak vytvořit něco, co bude jednoduché, uživatelsky příjemné, on-line a levné. Že to bude vlastně takový základní pilíř investování pro kohokoliv.

Zkuste tedy laicky vysvětlit, jak Fondee funguje. Jak celý proces investování probíhá?
Jan:Přijdete k nám na web, tam si vybere jedno ze sedmi portfolií. Jsou tam od nejkonzervativnějšího až po nejodvážnější. Pak musíte vyplnit údaje o sobě, investiční dotazník a naskenovat občanský průkaz. Tím, že se vše odehrává ve virtuálním světě, potřebujeme mít nástroj ověření, že vy jste opravdu vy. Po tomto procesu pošlete peníze a Fondee je zainvestuje do vybraného portfolia. Když se rozhodnete si peníze vybrat, do dvou týdnů je máte zase zpátky. I zde probíhá nejdříve ověření, že vy jste opravdu majitel účtu. Fondee udržuje rozložení investic podle modelu, který si klient vybral. Obecně jsou portfolia složená z akcií a dluhopisů a když třeba na trhu vzroste cena akcií vůči dluhopisům, tak poměr opět vyvážíme. Je to tedy dlouhodobé investování v minimálním horizontu tří až pěti let. Pro první investici doporučujeme alespoň deset tisíc korun, abychom nakoupili dostatek akcií a dluhopisů podle vybraného portfolia, dále pak může klient investovat třeba tisícikorunu měsíčně.

Mluvili jste o sedmi portfoliích. Když se nebudu schopen rozhodnout, které si vybrat, můžu vám zavolat a vy mi poradíte?
Jan: Možná začnu od toho, jak ta portfolia vypadají. To nejkonzervativnější má 80procentní dluhopisovou a 20procentní akciovou složku. To nejodvážnější má téměř stoprocentní akciovou složku. My jako Fondee nenabízíme poradenství. Modelová portfolia jsme sestavovali tak, aby si každý mohl jednoduše vybrat podle vlastních preferencí. Investiční dotazník na úvod zjistí přístup k riziku a podle toho nabídne modely, které jsou vhodné.

Eva: Portfolia jsou složená z burzovně obchodovatelných fondů. Je to tedy produkt, který si může koupit každý. Jeho cílem je sledovat nějaký podkladový index. Výhoda je, že si jedním kliknutím koupíte balík aktiv a nemusíte se zabývat tím, jestli si zrovna pořídit akcie Microsoftu, Applu, Amazonu nebo Tesly. Koupíte si balík se 600 akciemi. Je to jednoduché a levné. V těch porftoliích máte od všeho něco. Evropské či americké akcie i dluhopisy.

Jan: Když se podívám na svět tradičních bank a porovnám se světem fin-techů, tak každý fin-tech si vybere nějakou funkci, kterou v tradičním světě umožňovaly banky a snaží se ji vylepšit. Zonky například umožňují spotřebitelské úvěry mezi lidmi, aniž by to šlo přes banku. Fondee se zaměřuje na podílové fond, tedy dlouhodobé investování. A v tom jsme lepší. Když to srovnáme, tak my nemáme, žádné vstupní ani výstupní poplatky. A na ročních poplatcích jsme o více než polovinu levnější. U nás zaplatíte jen procento. A to si můžeme dovolit právě proto, že jsme on-line a nemáme předraženou síť poradců.

Jaký je tedy ve Fondee výnos?
Eva: Počítali jsme historickou výnosnost portfolií za posledních deset let. A výnos se pohybuje od tří do osmi procent ročně. Klíčem k tomu, jak vydělat, je investovat dlouhodobě a pravidelně. Ne dávat jednorázově větší částku, ale každý měsíc si odkládat zhruba deset procent příjmů, jako je běžné na západě. Tím se vyrovnávají nákupní ceny. A důležitá je výše poplatků. I když trhy některý rok rostou třeba jen o dvě tři procenta, ale vy je dáte za poplatky, tak vás to nikam neposune. Tím, že máme poplatky nízké a vidíme, že vydělávají klienti, tak vlastně my vyděláváme také.

Projekt jste spustili v lednu. Jak se zatím vše vyvíjí a jaké jsou výhledy pro příští rok?
Jan: Jde nám to dobře. Počet klientů stále přibývá, nyní jich máme zhruba šest set. Představa je, že do roka bychom se chtěli dostat na nižší tisíce klientů. Jednáme také s potenciálními investory.

Jak vás zasáhla koronavirová krize?
Jan: Paradoxně nám spíš pomohla. Myslíme, že je to tím, že zde byli investoři, kteří čekali na propad trhů. A najednou seděli na home office, měli čas a připravené peníze zainvestovali. Trhy šly dolů a v té době k nám chodilo dost klientů. Také ti, co pravidelně investovali a nenechali se propadem zvyklat, tak už nyní na tom zase vydělávají.

Eva: Byli jsme rádi, když jsme viděli, že naši klienti nepanikařili a naopak propad využili k dalším vkladům. Je to produkt pro dlouhodobé investování a výkyvy zkrátka přicházejí a ještě přijdou.

V čem jsou hlavní rozdíly v investování mezi zmiňovanou Anglií a Českou republikou?
Jan: Inspirovali jsme se v Anglii, kde jsme investovali přes podobnou službu, jako je Fondee. Viděli jsme příležitost, že v Česku takový typ služby není. Obecně jsou ale ta prostřední rozdílná. Britové nad svými financemi uvažují jinak. Právě v této dlouhodobější investici je v Česku trh méně rozvinutý. Když jsme si před začátkem fungování Fondee dělali průzkum, tak jsme zjistili, že většinu peněz mají Češi na běžných nebo spořicích účtech. Populární je také stavební spoření. Ale dlouhodobá investiční složka, kam by si měl ideálně každý odkládat peníze po dobu deseti dvaceti let, tady prakticky není. Důvodů je hodně. Češi jsou obecně méně finančně gramotní. V podstatě neměli možnost se to od revoluce naučit, jako tomu je běžné v západní Evropě. Rodiče dnešní mladé generace to svým dětem ani nemohli předat, protože před revolucí tady žádné takové nástroje neexistovaly. Vztah Čechů k akciovému trhu poznamenala také divoká devadesátá léta. Ani nabídka investičních produktů není vhodná. Pomalu se to ale mění. Kromě toho, že se snažíme díru zaplnit, chceme i Čechy edukovat, že je to správná cesta investování.

Jak vám to funguje, když jste spolu i v práci?
Eva: Myslím, že nám to funguje dobře. Máme rozdělené, kdo se o co stará. Já mám na starosti portfolia, produkt jako takový, ale i vztahy s klienty. Honza se stará o všechno, co se týká právní stránky, regulace a externími vztahy. To hlavní směřování spolu diskutujeme. Výhoda je, že oba ten směr řešíme stejně. Často práci řešíme i po večerech, ale nás to baví. Máme za sebou také skvělý tým, který nám hodně pomáhá.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Komerční sdělení

Lumír Běhal: Pohled z kabiny strojvedoucího mě nikdy neomrzí

vydáno 19. dubna 2024

Lumír Běhal je muž mnoha profesí a zájmů. Má za sebou bohatou kariéru strojvedoucího, aktuálně jezdí pro Arrivu s elektrickými vlaky. Je jeden ze...  celý článek