metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Pátek, 17. září 2021. Svátek má Naděžda.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Restauratéři si zoufají. Hosté sledují mobily, méně jedí a také méně pijí

  5:57
Spotřeba alkoholu v Česku rok od roku klesá, výběr daní za něj se přitom zvyšuje. „Jestli je za tím i EET, nelze s určitostí tvrdit,“ říká Jan Boháč z Celní správy. Výběr alkoholové daně podle něho stoupal už před zavedení elektronické evidence tržeb. Odborníci vidí možné důvody i jinde.

„V celoevropském výzkumu bylo zjištěno, že především mladší generace tráví stále víc času brouzdáním na internetu nebo hraním her,“ uvádí Ladislav Kážmér z Národního ústavu duševního zdraví. O to méně pije. Podle dvou celoevropských průzkumů spotřeba alkoholu u dětí ve věku 15 až 16 let v posledních osmi letech opravdu klesá.

Hodně nasávají i cizinci

  • Podle zahraničních zjištění se třetina cigaret prodaných v Česku vyveze hlavně do Rakouska a SRN. Pokud by to platilo i o pivu, sníží se reálná spotřeba na jednoho obyvatele Česka ze 120 na 80 litrů ročně. Něco cizinci vyvezou, něco vypijí přímo zde.

Vysoká čísla prodaného a vypitého alkoholu v České republice však podle Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) ovlivňuje také stoupající turistický ruch. „V roce 2000 to bylo asi pět milionů, loni už víc než deset milionů zahraničních turistů,“ vysvětluje Michael Fanta, analytik CETA. Analýza jako jedna z prvních připouští výrazný podíl turistů na alkoholu vypitém a prodaném u nás. Jsou to hlavně Němci, Rakušané, Rusové, Italové a Britové – ti jsou známí alkoholoví cestovatelé, kteří k nám jezdí za zábavou. „Vysoká kupní síla těchto turistů a současně vyšší cena alkoholu v jejich zemích vede k tomu, že přispívají ke konzumaci u nás,“ říká Fanta. V uvedených státech také evidují vysokou spotřebu čistého alkoholu na hlavu a rok.

Zločinnost zaviněná alkoholem klesla

  • Alkohol přispívá nejen do státní kasy, ale vede i k vyšší nemocnosti a trestné činnosti.
  • Alkohol podporuje obezitu. V roce 1976 byla u nás obézních „jen“ polovina mužů. Před třemi lety už více než 70 procent. 
  • V roce 2008 došlo k 22 826 trestným činům způsobeným alkoholem, předloni k 11 023. Za stejné období zemřelo v Česku o pětinu více lidí na alkoholické onemocnění jater.

„Musíte vzít úvahu i fakt příhraničních nákupů, kdy Rakušané a Němci jezdí pro potraviny a také alkohol k nám,“ připomíná Aleš Rod z CETA. Vysoká spotřeba alkoholu ve statistikách krajů, které sousedí s těmito státy, tak nemusí jít na náš účet.

Dostupnost alkoholu s ohledem na příjmy se ale ani přes postupné daňové zatížení moc nemění. Klesá jen v některých kategoriích, například u rumu. Před jedenácti lety si našinec koupil za průměrnou mzdu 114 litrovek tohoto pití, předloni o dvě méně. Zato piv si dnes za průměrný plat koupíme o osmdesát víc, lahví šumivého vína o dvaadvacet více.

Snižování spotřeby alkoholu jenom vyššími daněmi není vždy ideální. „Ve Skotsku víc zdanili pivo a víno, Skotové začali víc konzumovat tvrdý alkohol,“ připomíná Aleš Rod z CETA. „Vypijou ho sice méně, ale opojení se dostaví rychleji,“ míní analytik Rod. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 16. září 2021  21:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Covidu navzdory! Během pandemie v Česku vzniklo třicet pět minipivovarů

vydáno 16. září 2021  14:12

Trend domácího popíjení se stále drží. Zákazníci se do hospod vrací pomalu. Festival na Pražském hradě má připomenout, že minipivovary žijí a mají co...  celý článek

Češi si podzimní dovolenou chtějí užít doma

vydáno 16. září 2021  11:55

Jižní Čechy nebo jih Moravy. Tyto regiony jsou největšími taháky letošního podzimu. Právě sem většina Čechů, kteří zůstanou doma, zamíří. Vyplývá to z...  celý článek

Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Zapojit se můžete i vy, a navíc vás to bude bavit

vydáno 16. září 2021  5:51

Automobily se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Kdo by se dobrovolně vzdal výhod v podobě praktičnosti, pohodlí, svobody, takřka neomezených...  celý článek

Vaše fotky z Prahy