metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 9 °C

Sobota, 26. září 2020. Svátek má Andrea.
Revize jízdenek!
Větší foto
Revize jízdenek! | foto: MAFRA

Revizoři asistenty nedostanou. MHD pojede jako v červnu

26. srpna 2020  16:15
Koronakrize bude mít negativní dopad na pražskou hromadnou dopravu i na podzim. Pozitivní měla jen na počet řidičů.

Jejich revírem měly být stanice metra, tramvaje a autobusy. Někteří měli Pražanům a turistům pomáhat, další měli naopak vymáhat dodržování přepravního řádu. Řeč je o takzvaných preventistech, tedy asistentech v dopravě, kteří měli již pěknou řádku týdnů sloužit jako prodloužená ruka revizorů i sociálních pracovníků v hlavním městě. Kvůli ekonomickým dopadům koronavirové krize je však podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové již jasné, že je v dohledné době cestující potkávat v MHD nebudou.

„S koronavirem se nám výrazně změnila struktura našich zákazníků. Například turisté zde prakticky nejsou. V současné době se projekt nebude realizovat. V souvislosti s ekonomickými dopady krize je třeba brát v úvahu i náklady, které by zřízení této služby neslo,“ říká pro deník Metro Řehková a doplňuje, že o zastavení projektu rozhodlo představenstvo dopravního podniku.

„Zkrátka teď pro něj nejsou vhodné podmínky. Uvidíme, jak se situace okolo koronaviru bude vyvíjet,“ dodává Řehková.

Nejez a nepřekážej

Projekt takzvaných preventistů měl spočívat v tom, že by se do stejnokrojů oděná skupinka zaměstnanců dopravního podniku pohybovala převážně v centru metropole. Zde měla podle šéfa pražských revizorů Pavla Kurky nerepresivně zakročovat proti těm cestujícím, kteří by vMHD třeba překáželi s velkými batohy na zádech, jeli se psem bez vodítka v metru, případně při jízdě jedli nebo popíjeli.

Kromě těchto „vychovatelů“ měli v přepravě působit ještě asistenti, kteří by posloužili invalidům a seniorům nebo maminkám, jež vyrazily na velký nákup. Dopravce chtěl ve spolupráci smagistrátem zřídit dispečink, kam si bude moct dotyčný 24 hodin předem zavolat adomluvit si vyzvednutí naším asistentem v přepravě. „Ten by jej pak převezl odněkud někam a dohodli by se třeba také na cestě zpět,“ popisoval nám v únoru nyní již mrtvý projekt Kurka.

Krize doplnila řidiče

Koronakrize měla podle zástupců dopravního podniku minimálně jeden významný pozitivní dopad. „Podařilo se nám totiž naplnit stavy řidičů, a to zejména u autobusů. To ale neznamená, že bychom nábory nových zaměstnanců zastavili. Pořád jsme jeden z největších zaměstnavatelů v tuzemsku a vzhledem k přirozené věkové obměně našich zaměstnanců nabíráme lidi průběžně na různé pozice i nadále,“ vysvětluje Řehková.

Kde se naopak ušetřit nepodařilo, bylo omezení počtu spojů. Během krize i po ní totiž jezdilo jen o zhruba osm procent méně spojů, než je obvyklé při plném stavu před koronakrizí. Proto celkové úspory v této oblasti nepokryly výpadek tržeb z prodeje jízdného ani z jedné třetiny. „Úspory nyní hledáme napříč společností, v provozních nákladech, projednáváme načasování každé investice. Snažíme se přesoutěžovat některé zakázky, například úklid stanic metra či dodávky pohonných hmot. Prioritu mají rekonstrukce či opravy tramvajových tratí, stanic metra, obnova vozového parku v souladu se standardy kvality a projekty na rozvoj sítě MHD. Tím je myšleno metro D, příprava elektrifikace autobusů či nových tramvajových tratí,“ doplňuje Řehková.

Propouštění až na posledním místě?

Jednání mezi dopravním podnikem, magistrátem a organizátorem dopravy Ropid stále probíhají. Žádný definitivní model, který by omezil letošní finanční ztráty na minimum, však doposud schválen nebyl. „Všechna opatření, která se snažíme v souvislosti s koronakrizí realizovat, by měla vést k tomu, abychom v nákladech ušetřili chybějící prostředky. A to aniž bychom byli nuceni přistoupit k poslední možnosti, kterou je redukce pracovních míst,“ prohlašuje Řehková.

V září to pojede jinak

Od pondělka 31. srpna se, jako již tradičně se začátkem školního roku, mění v hlavním městě jízdní řády. Kdo ale očekával, že se po letním prázdninovém režimu vrátí vše do původních kolejí, bude velice zklamán. „S mírným omezením zejména ve špičkách pracovních dnů musí cestující počítat i během září, jelikož je v Praze stále výrazně méně cestujících než před pandemií koronaviru. Nicméně v návaznosti na další případný nárůst počtu cestujících předpokládáme postupné navracení do plného provozu během podzimu,“ míní mluvčí Ropidu Filip Drápal.

K termínu zahájení nového školního roku dojde k několika trvalým změnám v provozu autobusových linek. U části těch příměstských se tak stane již o den dříve. Největší proměnou projdou podle Drápala autobusy v oblasti Kbel. Nové trasy budou mít také některé regionální linky v oblasti Neratovic. „Drobné úpravy spojů a zastávek se dotknou také dalších linek ve Středočeském kraji,“ uzavírá Drápal.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Černý baron je uvěřitelnější Dům z karet. Bez Netflixu a Spaceyho

Příběh seriálu Černý baron se odvíjí kolem nelítostného konfliktu dvou bývalých... Strážce streamu
vydáno 25. září 2020  15:37

Měli jste v oblibě dramatický seriál Dům z karet (House of Cards), který před lety pomohl na vrchol streamovací platformě Netflix? Pak se vám bude líbit...  celý článek

Autobus na vodík stvořili mladí šampióni z Motola

Unikátní model bývá k vidění v rámci prezenčních stánků dopravního podniku
vydáno 25. září 2020  10:55

Studenti Střední průmyslové školy dopravní bodují i s autíčky na alternativní pohon. Unikátní modely pod zámkem nedrží.  celý článek

Šťastné legíny šijí „líné“ holky z Brna

Petra Němečková (vlevo) a Petra „Petruccya“ Bartoňková
vydáno 25. září 2020  5:07

Mladou oděvní značku Pura Vida založily dvě kamarádky Petry, aby měly motivaci cvičit.  celý článek

Komerční sdělení

Platební brány e-shopů se rozšiřují o odloženou platbu

Platební brány e-shopů se rozšiřují o odloženou platbu.
vydáno 25. září 2020

Nakupování na internetu u nás zdomácnělo. Doby, kdy většina lidí online prodejcům nedůvěřovala, jsou dávno pryč a z Česka se naopak stala e-shopová...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám