metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie
Revoluce v dopravě měla přijít po otevření nových stanic metra A. | foto: DPP

Revoluce v pražské MHD se ruší, Ropid musí plánované změny předělat

  13:22,  aktualizováno  15:32
Praha odmítla podobu zamýšlených změn MHD. „Od dubna se upraví jen povrchové linky v okolí prodlouženého úseku metra A v Praze 6, i jejich návrh ale projde revizí,“ řekl náměstek primátora Petr Dolínek (ČSSD). Zamýšlené změny se staly terčem kritiky městských částí i obyvatel, celkem magistrát eviduje na 3000 připomínek. Od dubna by měly platit i změny nachystané v souvislosti se zapojením příměstských autobusů z Mělnicka a Neratovicka do pražské integrované dopravy.

Dolínek prý prošel všechny připomínky a došel k závěru, že je stále velké množství těch, které Ropid opomenul a měly by být zohledněny. „V plánu změn není počítáno například s chystaným rozšířením parkovacích zón, nikdo se nebavil s řidiči DPP ani s veřejností a rovněž nebyl udělán nový takzvaný směrový průzkum,“ řekl Dolínek. Směrový průzkum zaznamenává, kudy cestuje nejvíce lidí.

Změnit by se měl i způsob projednávání změn. Dolínek chce, aby Ropid nevyjednával vždy pouze s jednou městskou částí, ale aby se jednání uskutečňovala v „balících“. „Není možné od sebe například oddělit Prahu 6 a 17, doprava tu spolu souvisí,“ řekl Dolínek. Nově se do tvorby mají zapojit také externí odborníci.

Překopaná měla být i celá tramvajová síť

Podle původního návrhu se změny neměly týkat jen Prahy 6, ale celého území Prahy. Po stejných trasách mělo jezdit jen sedm z 24 linek tramvají, měly přibýt dvě nové a jedna měla být zrušena. Změny se měly dotknout také 54 ze 134 autobusových linek. To teď již neplatí a Ropid dostal celý materiál k přepracování. Termín, do kdy jej má vytvořit, dán nebyl. „Bude to úkol nového ředitele Ropidu,“ řekl Dolínek. Nový ředitel Ropidu by měl být znám do konce února. Příští týden by se mělo uskutečnit druhé kolo výběrového řízení, do kterého postoupilo pět z celkem 18 přihlášených kandidátů.

Jasné ale v tuto chvíli není ani to, jak budou nově jezdit linky v okolí prodlouženého metra A. Také ty totiž Ropid společně s DPP a Prahou 6 znovu posoudí. „Musí to udělat tak, aby mohly začít od 6. dubna platit,“ dodal Dolínek. Místostarostka Prahy 6 Petra Kolínská uvedla, že s Ropidem ani DPP se na znění změn ještě radnice nedohodla.

Nejvíc se zlobila Praha 6

Nejvíc připomínek vyslovily čtvrti v západní části Prahy, jedním z nejhlasitějších kritiků byla Praha 6, kudy vede nová část metra. Výhrady měly ale i ostatní městské části, kterým vadilo, že se mění MHD i na druhé straně Prahy, než kudy vede nové metro.

Změny kritizují i opoziční zastupitelé. „Ropid se měl zaměřit pouze na rušení takzvaných souběžných tras autobusů a tramvají, které kopírují prodlouženou trasu metra A. Jakékoliv další změny jsou pro mě nepochopitelné,“ sdělil ČTK opoziční zastupitel a předseda pražské ODS Filip Humplík. Na prodlouženém úseku metra A přibudou stanice Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Provoz bude Prahu letos stát 313 milionů korun a stavba vyšla na asi 20 miliard korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek