metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena
Demolice hotelu Praha | foto: David Vachuška

Režiséři soutěží o nejlepší dokument z ulic metropole. Svou roli dostal i hotel Praha

  10:18
Dokument Hotel Praha, ve kterém ze střechy svého domu a v jeho okolí zachytila režisérka Linda Kallistová Jablonská bourání i reakce na zánik tohoto kontroverzního objektu komunistické strany, je dalším přírůstkem do projektu My Street Films. Ten vyzývá širokou veřejnost k natočení krátkého snímku a „připnutí“ na místo vzniku na webové stránce www.mystreetfilms.cz se skutečnou mapou hlavního města.

Projekt odstartoval 20. května. V současné době je na filmové mapě 21 snímků, které mezi mnoha přihlášenými prošly přísným výběrem. „Zároveň víme o mnoho lidech, kteří přes léto točí ve svých lokalitách, aby stihli deadline zaslání do 7. září,“ uvedla Diana Tabakov z dokumentárního portálu DAFilms.cz, který původně britský nápad přenesl do Prahy.

Finále se uskuteční ve Světozoru

Snímky zaslané do 7. září se dostanou do soutěže, jejíž výsledky budou vyhlášeny 22. září v pražském kině Světozor. Vítěz získá možnost projekce a pozvání na festival Open City Docs Fest v Londýně v roce 2015, druhý v pořadí vyhraje projekci a pozvání na mezinárodní festival dokumentů v Jihlavě, třetí dostane zdarma kompletní práva k hudbě pro svůj budoucí nekomerční snímek z databáze hudebnibanka.cz, která současně nabídne pomoc s hudební dramaturgií.

Do původně londýnského projektu My Street Films se může zapojit každý bez ohledu na styl dokumentu, použitou technologii či filmařské vzdělání a dovednosti. „Například dokument nazvaný 2.0 polar, který byl natočen na jeden záběr, dokáže v jediné scéně mnohé vypovědět,“ uvádí Diana Tabakov jeden z příkladů již umístěných snímků. Kromě hotových děl organizátoři z DAFilms.cz vybrali pět námětů, jejichž autoři je konzultují s předními dokumentaristy. Filipem Remundou (námět Řezáčovo náměstí), Ivo Bystřičanem (námět Veletržní), Vladimírem Turnerem (námět Poutače), Lindou Kallistovou Jablonskou (námět Schizofrenie) a Bohdanem Bláhovcem (námět Štěpána Psotky o rapperovi - Jak se dělá fakin mýtus).

Chystají se filmařské workshopy

My Street Films také nabízí několik filmařských workshopů - nejbližší 31. srpna s Bárou Kopeckou o základech střihu. „Projekt My Street Films, podpořený Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy, se stal součástí kreativního partnerství Ladíme Prahu. Díky tomu jsme navázali spolupráci s mnoha dalšími pořadateli a organizacemi, které úzce spolupracují s komunitami v pražských čtvrtích. Daří se nám tak identifikovat témata, která jsou pro Pražany důležitá a která by měla být zfilmována,“ dodala Diana Tabakov. 

Dokumenty z My Street Films budou také promítnuty během slavností Zažít město jinak 20. září, které po celé Praze zaštiťuje sdružení Auto*Mat s cílem oživit pražské ulice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek

„Ve firmách by měl být generační balanc, ideální je věky lidí namixovat“

vydáno 17. srpna 2022  6:00

Boří stereotypy, označuje se za rebelku v byznysu. Provozní ředitelka Creative Dock Gabriela Teissing podporuje ženy, aby se kariéry v oblasti technologií...  celý článek