metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 12 °C

Sobota, 4. dubna 2020. Svátek má Ivana.
ilustrační snímek
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Řidiče berou výluky i virus. Autobusy nebudou otevírat přední dveře

12. března 2020  16:35 Filip Jaroševský Metro.cz
„Nikdo z nás neví, jaká situace bude za týden,“ říká o vývoji MHD organizátor dopravy. Dosud ubyla třetina cestujících.

Kvůli možnému riziku nákazy koronavirem nejezdí v hlavním městě prostředky hromadné dopravy plnohodnotně. Kromě zrušených školních spojů se do omezeného, takzvaného prázdninového režimu v sobotu přesunou také všechny příměstské autobusové linky. K těm se v pondělí přidají městské autobusy. Ty budou nově jezdit podle prázdninových řádů, které platily v lednu a únoru. Na páteřních linkách to znamená jeden a půl až dvě a půl minuty navíc. Metra a tramvají se změny zatím netýkají.

„Celou dobu se snažíme, abyste co nejvíce využívali hromadnou dopravu. No a teď si hlavně přejeme, abyste mohli v ideálním případě hromadnou dopravu na dobu neurčitou oželet a zmírnili tak riziko blízkého setkání druhu číslo 19,“ uvádí Ropid s odkazem na koronavirus, který se správně jmenuje virus COVID-19.

Barrandovská „krádež“ řidičů

33

Tolik řidičů navíc se vyžádá výluka v Nádražní ulici, která započne v sobotu mezi Smíchovským nádražím a Sídlištěm Barrandov. Jde o jednu z největších podobných akcí, jakou Praha v posledních letech zažila.

„Bohužel také mezi řidiči jsou lidé v nucené karanténě a lidé, kteří musí hlídat děti. A bude jich přibývat. Pokud se případně nějaký řidič nakazí a bude karanténa třeba na celou garáž, bude situace stále komplikovanější,“ dodává Ropid.

Od zítra je zrušen také prodej jízdenek v autobusech a na přívozech. V autobusech MHD bude zakázán nástup a výstup předními dveřmi. Ty budou využívat pouze řidiči. V zastávkách budou městské i příměstské autobusy otevírat všechny ostatní dveře bez nutnosti využívat tlačítka pro jejich otevírání. „Hlavní město také doporučilo omezení hotovostního prodeje jízdenek u příměstských autobusů a maximální využívání bezhotovostního odbavení,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Ještě před uzavřením škol ubylo podle Ropidu z MHD zhruba osm procent cestujících. A to zhruba od doby, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem. Nyní je to asi třicet procent. Zachování základního provozu je podle Ropidu nutností. Problémem však je, že si autobusáci, kterých je dlouhodobě nedostatek, během ledna a února pošetřili díky menšímu pracovnímu nasazení cenné hodiny. Ty si měli odpracovat během roku, kdy je třeba je více zapřáhnout. Nyní není jisté, zda tento propočet v nastalém režimu vyjde.

„Počet provozního personálu, který se bude starat o děti, se bude v dalších dnech a týdnech vyvíjet. Takže ani počty řidičů, kteří budou chybět, nelze nyní odhadnout. Se všemi dopravci řešíme situaci průběžně a podle vývoje budeme reagovat. Obecně by se to mělo vyrovnat. Někdo odjezdí nyní více a nebude tolik jezdit na konci roku. Kdo nebude jezdit nyní, zase pomůže na konci roku,“ vysvětluje zástupce Ropidu Martin Šubrt.

Ve chvíli, kdy budou veškerá opatření proti koronaviru vládou odvolána, vrátí se jízdní řády do pravidelného stavu. Nevhod přichází i oprava tramvajové trati mezi Smíchovským nádražím a Barrandovem, která na mnoho měsíců sebere z běžného provozu desítky řidičů. 

„Omezte cestování v MHD,“ radí instituce

  • Pokud se na zastávkách v následujících dnech sejde stejný počet cestujících jako v běžný pracovní den, budou autobusové spoje jezdit nadstandardně nacpané. „Omezení jsou proto zatím zcela minimální. Přílišná redukce provozu by mohla naopak zvýšit výskyt přeplněných spojů, což je stav, který by nyní nebyl vhodný,“ vysvětlují zástupci Ropidu.
  • Ropid i dopravní podnik nyní čekají na součinnost cestujících, kteří nebudou cestovat zbytečně. Jinými slovy ten, kdo může pracovat z domova, pracovat z domova také bude.
  • Bez omezení mají i nadále zůstat tramvaje a také regionální železniční linky. 
  • Hygienici a lékaři doporučují kvůli snížení pravděpodobnosti přenosu viru nechat vozy prázdnější. Proto se zatím provoz metra a tramvají omezovat nebude.  Pouze se budou automaticky otevírat dveře ve všech stanicích a zastávkách bez nutnosti mačkat tlačítka dveří. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domeček na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Naši lidé jsou skvělí, moc děkuji, že mi rozumí, říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch

Ředitel pražské záchranky Petr Kolouch
vydáno 3. dubna 2020  5:38

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch byl loni jako lékař urgentní medicíny – člen aktivních záloh Armády ČR – půl roku součástí mise v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám