metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Otec lékařského thrilleru Robin Cook je zpět v Praze.
Větší foto
Otec lékařského thrilleru Robin Cook je zpět v Praze. | foto: Alexandra FraisováMetro.cz

Robin Cook přivezl pandemii

11. května 2018  9:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Chirurg, spisovatel, a především otec lékařských thrillerů navštívil podruhé Česko.

Když zazní jméno Robin Cook, českým fanouškům kriminálních příběhů okamžitě naskočí pojem lékařský thriller. Proslulý americký tvůrce tohoto žánru včera dorazil do Česka, aby dnes v Praze představil své starší tituly v novém kabátu a prozradil, co nového pro své čtenáře chystá.

„Dodělávám poslední opravy své třicáté šesté knihy, která ponese název Pandemie. Je to příběh o báječném a úžasném nástroji na úpravu genů, který se jmenuje CRISPR/CAS9,“ svěřil deníku Metro spisovatel.

Zatímco dnes budou moci fanoušci autora zastihnout v rámci akce Svět knihy v poledne na pražském Výstavišti v Holešovicích, při včerejší procházce centrem hlavního města bývalý lékař zavzpomínal, že tudy neprochází poprvé. „Prahu jsem navštívil před lety pracovně a velmi se mi tady líbilo. Těším se proto, že se vrátím. Moc se mi líbí zdejší architektura a taky jsem nadšený z přátelských lidí,“ pochvaluje si Cook.

Doktor Cook coby vystudovaný lékař v mládí dlouhá léta úspěšně provozoval lékařskou praxi. Nebýt toho, že nastoupil k americkému námořnictvu, mohl z něj být dnes veleúspěšný oční chirurg. Mladík se ale ocitl na palubě jaderné ponorky Kamehameha, kde měl mezi úseky služby i trochu volného času. Využil ho ke psaní a tak trochu i k tomu, aby se vypořádal s obtížnostmi studia medicíny. Tehdy se zrodila je první kniha Stážista.

„Psát jsem začal proto, že jsem chtěl publiku představit určité informace z medicíny tak, aby tomu každý rozuměl a mohlo ho to bavit. Než jsem začal psát lékařské thrillery, medicína se v médiích představovala tak, jak ji lidé chtěli nebo toužili vidět, nikoli ve své reálné podobě, tedy jako obor, kde vládnou určité obchodní zájmy a převažují nad potřebami pacientů,“ vysvětluje Cook. „Navíc nové lékařské objevy začaly přicházet tak rychle, že už jim běžný člověk ani nestíhal porozumět a nemohl pochopit, jak tyto novinky celé lékařství mění. Když nejnovější objevy podáte zábavnou formou, veřejnost se dozví, že je tu něco, co může pomáhat,“ dodává.

Po skončení služby, v níž dosáhl hodnosti nadporučíka, absolvoval autor studium v oboru očního lékařství a otevřel si nakonec vlastní praxi ve státě Massachusetts. Dnes už medicínu nepraktikuje, ale jak sám říká: „Považuju se pořád spíš za doktora, který náhodou píše, než za spisovatele, jenž náhodou vystudoval medicínu.“

V Čechách se čtenáři mohli s Robinem Cookem seznámit už počátkem devadesátých let minulého století, kdy jeho romány začaly vycházet v nakladatelství Ikar. Od té doby jich vyšla už pěkná řádka. Pro letošní návštěvu Česka se mohou čtenáři těšit na dva klasické kousky, Zákrok a Kritický bod, v novém provedení. Chystá se pro ně také první audiokniha. „Těším se na všechny české čtenáře. Osobně jsem naposled četl knihu Leonardo da Vinci od Waltera Isaacsona, která se mi ohromně líbila. Zrovna teď čtu knihu Jamese Comeyho, jež mi zase přijde zajímavá a překvapivě amatérská,“ doplňuje spisovatel.

V Cookových románech hraje hlavní roli nová technologie. Nejnovější objevy a techniky zde často působí jako sci-fi, ačkoliv se řada z nich stala k dnešnímu dni běžnou skutečností. Podle autora jsou jeho příběhy oblíbené především proto, že si všichni lidé uvědomují, jak jsou zranitelní. „Každý z nás se někdy v životě stane pacientem. Můžete psát o žralocích nebo o strašidlech ve starém domě. Lidi si prostě řeknou, že zkrátka k moři nepojedou nebo si ten starý barák nekoupí. Ale těžko se jenom tak rozhodnete, že do nemocnice nikdy nepůjdete,“ směje se Cook.

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám