metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Pátek, 18. ledna 2019. Svátek má Vladislav.
Revizi spalinové cesty provede certifikovaný kominík kamerou.
Větší foto
Revizi spalinové cesty provede certifikovaný kominík kamerou. | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Ročně bouchají stovky komínů. Češi na kontroly komínů často nedbají

14. ledna 2019  10:19 Pavel Hrabica Metro.cz
Když ve sportovci bouchnou saze, je z toho obvykle špičkový výkon. Když bouchnou saze v komínu, skončí to v lepším případě jenom hmotnou škodou. Každoroční varování odborníků, aby si lidé nechali zkontrolovat odvod spalin z komína, se – také každoročně – setkává s malým zájmem majitelů nemovitostí. O to víc pak mají práce hasiči.

Na konci loňského roku zasahovali při likvidaci požáru, který způsobilo vznícení sazí, třeba na Trutnovsku, Blanensku nebo Českobudějovicku. Jen v roce 2018 zaznamenala statistika hasičů bezmála osm set padesát takových požárů. Dalších sto zásahů měla na svědomí špatná konstrukce komínu.

„Ani přes stále častější výzvy hasičů, aby lidé na pravidelnou údržbu komínů nezapomínali, nijak se nezvyšuje počet těch, kteří si objednávají kominíka k preventivní kontrole,“ shrnuje situaci Jaroslav Schön, prezident Společenstva kominíků České republiky. Lidé sice mají kvůli mediálním kampaním vyšší povědomí o tom, že by neměli údržbu svých komínů zanedbávat, ale účinnost je spíše jen dočasná. 

„Počty zákazníků se během roku nijak dramaticky nezvyšují, mírný nárůst obvykle zaznamenáme v době, kdy se v médiích objeví zpráva o požárech způsobených špatným stavem spalinových cest,“ dodává kominík Schön.

Přitom povinnost minimálně jednou objednat prohlídku komína nebo komínů má každý majitel nemovitosti, kde se topí pevnými i plynnými palivy. Za zvýšené nebezpečí se přitom považuje už pětimilimetrový nános sazí. „Čištění spalinových cest pro spotřebiče na pevná paliva mohou majitelé i svépomocí, a to podle potřeby. Minimálně však třikrát do roka,“ vysvětluje Pavel Dědič, soudní znalec v oboru požární ochrany. Hasiči hovoří až o šesti protažení komína za topnou sezonu, zvláště když se v kotli topí uhlím.

Jednou do roka by si ale na čištění i na odbornou kontrolu měli pozvat kominíka, tak jak to vyplývá ze zákona o požární ochraně. V loňské topné sezoně zemřeli v Česku kvůli vznícení sazí a následnému požáru komína dva lidé. Vznícení komínů se podílí na celkovém počtu požárů u nás asi sedmi procenty. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Výluky potrápí Střešovice i centrum

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  9:59

Krátkodobých výluk se koná v hlavním městě více než stovka ročně. Většinou za ně mohou nejrůznější opravy, jejichž cena se podle mluvčí dopravního podniku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám