metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Ročně se v ČR ztratí 1400 dětí, po 20 policie vyhlásí pátrání o ohrožení

  16:07
Ne každé dítě, které se ztratí, získá status dítěte v ohrožení. "Je to označení pro policisty, kde zapojíme širokou veřejnost do pátrání. Neděje se to ve všech případech, neboť ne vždy si to zaslouží pozornost nebo ne vždy jsou podmínky vhodné, aby byla veřejnost informována," uvedl. Vyhlášení pátrání po zmizelém dítěti záleží na okolnostech, za jakých se ztratilo, ale také na zdravotním stavu dítěte, zda užívá životně důležité léky nebo třeba na povětrnostních podmínkách.

Pokud se dítě ztratí a rodič vyčerpá všechny možnosti hledání, jako je kontakt s kamarády a příbuznými, měl by to policii ohlásit co nejdříve. "Čas hrozně rychle ubíhá a ten čas je důležitý. Čím dřív zahájíme pátrání, tím je šance nalezení dítěte větší," řekl Rybár.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Podle Zuzany Pidrmanové z policejního prezidia je důležitá prevence. Rodiče by neměli přezírat problémy dětí a měli by mít přehled o tom, s kým dítě udržuje vazby. Důležité je také nastavit si s dětmi způsob předávání informací o tom, kdy dítě kam dorazilo. Rodiče by také měli mít v mobilu aktuální fotografii potomka. Podle Pidrmanové jde ve většině případů ztracených dětí o útěky způsobené tím, že si dítě neví rady nebo potřebuje dát najevo protest. Důvodem může být třeba špatné vysvědčení nebo zrada kamaráda či kamarádky. Vedoucí oddělení prevence policejního prezidia poznamenala, že při distanční výuce letos v pololetí problém s útěky dětí kvůli vysvědčení téměř vymizel.

S pátráním po pohřešovaných dětech v systému Dítě v ohrožení má pomoci aplikace ECHO, kterou vytvořili dva policisté. Funguje od prosince a dosud si ji podle autora aplikace Martina Kaisera stáhlo několik tisíc lidí. Cílem aplikace je urychlení přenosu informací od policie směrem k široké veřejnosti a její aktivní zapojení do pátrání.

Podle Kaisera lze v budoucnu zvažovat, zda by podobná aplikace nebyla vhodná i pro pohřešované seniory. Smysl by to podle něj mělo. Naráží to ale na pravděpodobně vysoké zahlcení uživatelů. "Ne každý bude viset na telefonu a sledovat, kdo se zrovna ztratil," řekl Kaiser. Při dvou desítkách dětí v ohrožení ročně lze pozornost uživatelů udržet.

Podle Rybára policie ročně vyhlásí pátrání po 3500 dospělých. "Seniorů vyššího věku je kolem 20, 30 ročně, tam bych to viděl jako smysluplné," uvedl Rybár k možné aplikaci pro seniory.

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám