metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 25 °C

Úterý 28. června 2022. Svátek má Lubomír
Rodiče mohou kapesné posílat přímo na účet. | foto: ProfimediaProfimedia.cz

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

  10:20
Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu ztrácejí svou hodnotu. Banky sice na rostoucí inflaci odpověděly navýšením úroků u spořicích účtů, avšak z dlouhodobého hlediska to hodnotu peněz neuchrání. Zájem o nové možnosti, jak výhodně zhodnocovat peníze ukládané pro budoucnost dětí, proto roste.

Naučte své děti pracovat s penězi
Podle výzkumu České bankovní asociace poklesl v loňském roce Index finanční gramotnosti Čechů z 61 na 55 procent, čímž se vrátil na úroveň z roku 2017. Narostl počet lidí, kteří si v oblasti financí často nevědí rady, své znalosti považuje za nedostatečné téměř třetina. S učením dětí o penězích se proto doporučuje začít co nejdříve.

Odkládání hotovosti do kasičky už dávno nestačí, banky proto přicházejí nejen s produkty, kde mohou rodiče a děti peníze výhodněji spořit, ale také s programy, které o financích učí.

„Pro děti ve věku deset až patnáct let máme speciální aplikaci, která seznamuje se základy finanční gramotnosti,“ říká mluvčí skupiny ČSOB Patrik Madle. Mladiství se naučí základům hospodaření, poznají platební metody nebo zodpovědné zadlužování. „Navštěvujeme také základní a střední školy, kde jsme odučili přes 2800 hodin,“ dodává.

Investice, nebo spoření?
Spořicí produkty sice představují stabilní jistotu, jejich výkonnost je však oproti investicím, které mohou vynést sedm až osm procent ročně, nízká.

„Klientům, kteří se o investování pro své děti zajímají, doporučujeme zvolit stabilní instituci, která tu bude i za deset let,“ uvádí vedoucí obchodního oddělení brokerské společnosti XTB Vladimír Holovka. Lidé by si podle něj měli propočítat, kolik zaplatí na poplatcích, a podle toho zvolit, zda si vyberou bankou spravovaný fond, nebo zkusí investovat přes brokera.

„Při složeném úročení se poplatky násobí. Pokud je například investiční horizont deset a více let, bance za správu můžete zaplatit poplatky v řádu desetitisíců korun,“ uvádí Holovka.

Lidé by měli pamatovat i na možnost dřívějšího výběru peněz ve fondech. „Vždy mohou nastat okolnosti, které budou vyžadovat nějaké operace s investicemi před dovršením dospělosti dítěte,“ doplňuje Holovka.

Platby pod dozorem
Zájem o nové způsoby ukládání peněz potvrzuje také ředitelka udržitelnosti a komunikace banky Moneta Zuzana Filipová. „Připravujeme rodinný účet s ročním úrokem tři a půl procenta do padesáti tisíc korun. Klienti si ho mohou založit ke svému účtu, majitelem je však přímo dítě,“ popisuje službu Filipová. Rodiče mohou nastavit měsíční limity, schvalovat transakce nebo posílat kapesné. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Polovina hospod nám pomřela, ale nevzdáváme se, říká pivovarská rodina z Nupak

vydáno 27. června 2022  17:00

Nupaky leží asi čtyři kilometry západně od Říčan, v těsném sousedství komerční zóny u dálnice D1. Mlaďoučká víska, řeknete si. Ale kdepak. První zmínky o...  celý článek

Není potřeba děti hudebně hladit po hlavičce, říká dirigent a hudební skladatel

vydáno 27. června 2022  14:39

V šapitó Azyl78 na Výstavišti v pražských Holešovicích se podařila zrealizovat adaptace Knihy džunglí v hudební, taneční a scénické podobě režiséra Matěje...  celý článek

MHD čeká méně výluk. Metropole se připravuje na české předsednictví Radě EU

vydáno 27. června 2022  6:02

Už jen pár dní zbývá do okamžiku, kdy se česká metropole stane symbolicky hlavním městem Evropy. V pátek Česko převezme předsednictví v Radě EU. Součástí...  celý článek

Jak vychovávat z dětí vědce? Měli bychom jim jít z cesty, říká sympaťák s violoncellem

vydáno 26. června 2022  17:50

Rozcuchané vlasy, křivě nasazené brýle, mumlání pod fousy a nepřítomný pohled. Tak nějak si představujeme typického vědce. A přesně tak doktor Dominik...  celý článek