metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Pondělí 29. května 2023. Svátek má Maxmilián, Maxim
Rodiče mohou kapesné posílat přímo na účet. | foto: ProfimediaProfimedia.cz

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

  10:20
Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu ztrácejí svou hodnotu. Banky sice na rostoucí inflaci odpověděly navýšením úroků u spořicích účtů, avšak z dlouhodobého hlediska to hodnotu peněz neuchrání. Zájem o nové možnosti, jak výhodně zhodnocovat peníze ukládané pro budoucnost dětí, proto roste.

Naučte své děti pracovat s penězi
Podle výzkumu České bankovní asociace poklesl v loňském roce Index finanční gramotnosti Čechů z 61 na 55 procent, čímž se vrátil na úroveň z roku 2017. Narostl počet lidí, kteří si v oblasti financí často nevědí rady, své znalosti považuje za nedostatečné téměř třetina. S učením dětí o penězích se proto doporučuje začít co nejdříve.

Odkládání hotovosti do kasičky už dávno nestačí, banky proto přicházejí nejen s produkty, kde mohou rodiče a děti peníze výhodněji spořit, ale také s programy, které o financích učí.

„Pro děti ve věku deset až patnáct let máme speciální aplikaci, která seznamuje se základy finanční gramotnosti,“ říká mluvčí skupiny ČSOB Patrik Madle. Mladiství se naučí základům hospodaření, poznají platební metody nebo zodpovědné zadlužování. „Navštěvujeme také základní a střední školy, kde jsme odučili přes 2800 hodin,“ dodává.

Investice, nebo spoření?
Spořicí produkty sice představují stabilní jistotu, jejich výkonnost je však oproti investicím, které mohou vynést sedm až osm procent ročně, nízká.

„Klientům, kteří se o investování pro své děti zajímají, doporučujeme zvolit stabilní instituci, která tu bude i za deset let,“ uvádí vedoucí obchodního oddělení brokerské společnosti XTB Vladimír Holovka. Lidé by si podle něj měli propočítat, kolik zaplatí na poplatcích, a podle toho zvolit, zda si vyberou bankou spravovaný fond, nebo zkusí investovat přes brokera.

„Při složeném úročení se poplatky násobí. Pokud je například investiční horizont deset a více let, bance za správu můžete zaplatit poplatky v řádu desetitisíců korun,“ uvádí Holovka.

Lidé by měli pamatovat i na možnost dřívějšího výběru peněz ve fondech. „Vždy mohou nastat okolnosti, které budou vyžadovat nějaké operace s investicemi před dovršením dospělosti dítěte,“ doplňuje Holovka.

Platby pod dozorem
Zájem o nové způsoby ukládání peněz potvrzuje také ředitelka udržitelnosti a komunikace banky Moneta Zuzana Filipová. „Připravujeme rodinný účet s ročním úrokem tři a půl procenta do padesáti tisíc korun. Klienti si ho mohou založit ke svému účtu, majitelem je však přímo dítě,“ popisuje službu Filipová. Rodiče mohou nastavit měsíční limity, schvalovat transakce nebo posílat kapesné. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek