metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 29 °C

Středa, 16. června 2021. Svátek má Zbyněk.

Větší foto
Děti (ilustrační foto)

Rodičům z Prahy 7 svitla naděje. Počet míst v mateřských školách naroste

  18:01
Babyboom posledních let naplnil kapacity školek. Starosti tak mají například rodiče z Prahy 7. Celkem zde do mateřských škol nebylo letos přijato 254 dětí narozených před datem 1. ledna 2013. Vedení radnice se rozhodlo problém řešit.

Jedním z nových opatření, které by mělo nedostatek míst vyřešit, je přesun některých dětí do takzvaných přípravek. „Velmi stojíme o to, aby se do přípravných tříd zapsaly pokud možno všechny děti s odkladem. Nemá smysl tajit, že přípravné třídy nám pomáhají uvolnit místa v mateřských školách, která tak zoufale potřebují rodiče tříletých dětí,“ prosí rodiče Jan Čižinský, starosta Prahy 7. 

Přípravné třídy v základních školách jsou určeny pro děti ve věku od pěti do sedmi let. Program v nich probíhá podle učebních plánů pro mateřskou školu, a je tedy velmi podobný programu v mateřské škole. Rozdíl je v tom, že v přípravné třídě je jeden kantor na patnáct dětí. „V přípravné třídě má tedy vyučující větší možnost věnovat se dětem individuálně. Proto jsou také vhodné pro nadané děti i pro děti, které potřebují větší péči. Rozdíl je také v tom, že přípravné třídy jsou bezplatné, zatímco mateřská škola je pro děti s odkladem zpoplatněna,“ doporučuje přípravky starosta Čižinský. 

Dostane se i na ty nejmenší
V Praze 7 mají od září zároveň vzniknout i nová místa pro děti, které se teprve do mateřské školy chystají. „Pokud nedojde ke komplikacím a pokud rodiče dětí s odkladem budou ochotni rozhodnout se pro přípravné třídy, měli bychom od září umístit sto osmdesát osm dětí,“ vyhlíží zářijové opatření starosta sedmičky. 

Zoufat si však nemusí ani rodiče dětí, kterým budou tři roky teprve v průběhu školního roku. „Připravujeme od ledna dvě modulové třídy u Mateřské školy Na Výšinách pro padesát šest dětí. Současně jednáme i o vilce na Výstavišti u vchodu do Stromovky,“ nastínil budoucí možnosti pro rodiče s malými děti starosta. 

Kontrolujte maily
O volných místech bude rodiče informovat městská část. „Zápisy do nově budovaných tříd budou vyhlašovány po kolaudacích prostor, které jsou pro děti v současnosti připravovány a na zápisy budeme upozorňovat rodiče odmítnutých dětí e-mailem a vyvěšením na webových stránkách školky i Úřadu Městské části Praha 7,“ dodal Čižinský.

Kam s dítětem

Rodiče dětí s odkladem i dětí, které se nedostaly v Praze 7 do školky, mají několik možností, kam své dítě dát.

  • Přípravné třídy provozují v základních školách Korunovační, na Strossmayerově náměstí, v T. G. Masaryka na Ortenově náměstí, Tusarova a Umělecká. 
  • V Mateřské škole Na Výšinách vznikne do 1. září nových 15 míst v rámci stávající budovy. 
  • Třída pro 18 dětí vznikne od září v mateřské škole Letohradská. 
  • Rodiče můžou od září nově umístit své děti také do Katolické mateřské školy sv. Klimenta. Vznikne zde třída s 20 dětmi v budově Mateřské školy U Uranie. 
  • V budově bývalé knihovny na Ortenově náměstí se připravují od 1. září 2015 tři třídy pro asi 75 dětí. Tato akce je stavebně nejkomplikovanější a včasné dokončení bude možné jen v případě, že nedojde k větším zdržením.

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Šéf Letní Letné: Staré cirkusy jsou teď zahnány do kouta

vydáno 16. června 2021  10:06

Artistické kousky ve vzduchu i na laně, divadelní improvizace, večerní koncerty a dětská představení. Tímto programem se proslavil festival Letní Letná,...  celý článek

Životadárná kopýtka! Ovce přírodu kultivují

vydáno 16. června 2021  9:55

Příroda to u nás nemá všude snadné. V české krajině znatelně ubývá motýlů. Pomáhají jim ale nové lokální pastvy.   celý článek

Přiletěly k vám včely? Teď je čas, kdy můžete i ve městě narazit na roj

vydáno 16. června 2021  7:44

Úly na Národním divadle, na střeše magistrátu, na hotelu a dalších komerčních budovách. Móda včelaření nekončí, ale třeba ve městě přináší i nečekané...  celý článek

Vejde se? Bus má u zastávky čekat. Dlouhé autobusy tam mají v Praze občas problémy.

vydáno 16. června 2021  5:32

Kloubové autobusy v hlavním městě nejsou vždy bezbariérové. Změna řádů by však podle vyjádření představitelů Ropidu nepomohla.  celý článek

Vaše fotky z Prahy