metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Děti (ilustrační foto)

Rodičům z Prahy 7 svitla naděje. Počet míst v mateřských školách naroste

  18:01
Babyboom posledních let naplnil kapacity školek. Starosti tak mají například rodiče z Prahy 7. Celkem zde do mateřských škol nebylo letos přijato 254 dětí narozených před datem 1. ledna 2013. Vedení radnice se rozhodlo problém řešit.

Jedním z nových opatření, které by mělo nedostatek míst vyřešit, je přesun některých dětí do takzvaných přípravek. „Velmi stojíme o to, aby se do přípravných tříd zapsaly pokud možno všechny děti s odkladem. Nemá smysl tajit, že přípravné třídy nám pomáhají uvolnit místa v mateřských školách, která tak zoufale potřebují rodiče tříletých dětí,“ prosí rodiče Jan Čižinský, starosta Prahy 7. 

Přípravné třídy v základních školách jsou určeny pro děti ve věku od pěti do sedmi let. Program v nich probíhá podle učebních plánů pro mateřskou školu, a je tedy velmi podobný programu v mateřské škole. Rozdíl je v tom, že v přípravné třídě je jeden kantor na patnáct dětí. „V přípravné třídě má tedy vyučující větší možnost věnovat se dětem individuálně. Proto jsou také vhodné pro nadané děti i pro děti, které potřebují větší péči. Rozdíl je také v tom, že přípravné třídy jsou bezplatné, zatímco mateřská škola je pro děti s odkladem zpoplatněna,“ doporučuje přípravky starosta Čižinský. 

Dostane se i na ty nejmenší
V Praze 7 mají od září zároveň vzniknout i nová místa pro děti, které se teprve do mateřské školy chystají. „Pokud nedojde ke komplikacím a pokud rodiče dětí s odkladem budou ochotni rozhodnout se pro přípravné třídy, měli bychom od září umístit sto osmdesát osm dětí,“ vyhlíží zářijové opatření starosta sedmičky. 

Zoufat si však nemusí ani rodiče dětí, kterým budou tři roky teprve v průběhu školního roku. „Připravujeme od ledna dvě modulové třídy u Mateřské školy Na Výšinách pro padesát šest dětí. Současně jednáme i o vilce na Výstavišti u vchodu do Stromovky,“ nastínil budoucí možnosti pro rodiče s malými děti starosta. 

Kontrolujte maily
O volných místech bude rodiče informovat městská část. „Zápisy do nově budovaných tříd budou vyhlašovány po kolaudacích prostor, které jsou pro děti v současnosti připravovány a na zápisy budeme upozorňovat rodiče odmítnutých dětí e-mailem a vyvěšením na webových stránkách školky i Úřadu Městské části Praha 7,“ dodal Čižinský.

Kam s dítětem

Rodiče dětí s odkladem i dětí, které se nedostaly v Praze 7 do školky, mají několik možností, kam své dítě dát.

  • Přípravné třídy provozují v základních školách Korunovační, na Strossmayerově náměstí, v T. G. Masaryka na Ortenově náměstí, Tusarova a Umělecká. 
  • V Mateřské škole Na Výšinách vznikne do 1. září nových 15 míst v rámci stávající budovy. 
  • Třída pro 18 dětí vznikne od září v mateřské škole Letohradská. 
  • Rodiče můžou od září nově umístit své děti také do Katolické mateřské školy sv. Klimenta. Vznikne zde třída s 20 dětmi v budově Mateřské školy U Uranie. 
  • V budově bývalé knihovny na Ortenově náměstí se připravují od 1. září 2015 tři třídy pro asi 75 dětí. Tato akce je stavebně nejkomplikovanější a včasné dokončení bude možné jen v případě, že nedojde k větším zdržením.

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek