metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Psycholog Jeroným Klimeš
Větší foto
Psycholog Jeroným Klimeš | foto: ArchivMetro.cz

Rodiny jen na papíře. Lidé na sebe nemají čas

9. května 2018  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Podle studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí z loňska, která zkoumala rodiny ve střední fázi, uvedlo až 30 procent žen, že se nevěnují žádným aktivitám se svými partnery. A mezinárodní srovnání ukazuje, že matky v České republice, které mají děti ve věku od šesti do čtrnácti let, pracují mnohem více než matky ve většině zemí OECD. Jediná země, kde jsou na tom mámy hůř, je podle studie Mexiko.

„Svým pracovním vytížením matky v Česku o několik pracovních hodin denně hravě předčí Spojené státy, Švýcarsko i Velkou Británii,“ uvádí Marie Oujezdská, místopředsedkyně Rodinného svazu České republiky.

Oujezdská může vytížení českých matek ilustrovat na svém vlastním příběhu. S manželem mají čtyři děti, ona sama však vyrostla jako jedináček. „Maminka působila jako sólistka opery a kvůli svému povolání na mě neměla tolik času,“ upozorňuje Oujezdská. Ke konci matčina života už spolu obě trávily víc času, ale deficit z mládí ukázal, že se obě vlastně moc neznají.

Psychologové upozorňují, že být s dítětem „intenzivně“ jen jednu hodinu denně a pak jej nevidět nestačí. „Bohužel dětí, které si z rodiny odnášejí stigma osamocení, je spousta,“ varuje psycholog Jeroným Klimeš.

„Lidé se sice doma potkají, ale každý se věnuje svým zájmům, hodně se hraje na počítači, brouzdá po sociálních sítích,“ říká Klimeš. Dodává, že večer by se lidé měli věnovat rodině. „Tento čas by měl být pro ně posvátný,“ myslí si psycholog.

Vliv na atomizaci rodiny má i stále malý počet zkrácených úvazků v českých firmách, který by především matkám umožnil trávit více času se svými dětmi. Situace se však v řadě firem zlepšuje. Například Česká spořitelna poskytuje možnost kratší pracovní doby nebo rodičovské dovolené pro otce zhruba několika stovkám svých zaměstnanců.

„Zkrácené úvazky jsme začali zavádět asi před pěti lety,“ říká zase Olga Zápecová, manažerka výtahářské firmy OTIS. Podle Oujezdské z Rodinného svazu ČR je však takových firem v naší zemi stále jako šafránu.

Sítě kradou náš čas

  • Bez mobilu nedáme ani ránu.
  • Podle výzkumu firmy Apple stráví Američané na Facebooku v průměru 899 minut měsíčně.
  • Češi jsou týdně v práci přes 40 hodin. Britům zabere práce 42 hodin týdně.
  • V roce 2025 bude k mobilnímu internetu připojeno více než šedesát procent světové populace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám