metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Středa 31. května 2023. Svátek má Kamila
Pestrá hudební vystoupení nabídnou jazz, flamenko i operu. Součástí festivalu bude také premiéra dokumentu Ladislav Goral. | foto: KHAMORO

Romské „sluníčko“ svítí pro každého. Mezinárodní kulturní festival Khamoro slaví 25. narozeniny

  10:36
Koncerty, taneční souboj pod širým nebem nebo vznik obrazu v přímém přenosu – Khamoro, což v romštině znamená sluníčko, bude výročí oslavovat stylově. Program festivalu s podtitulem Khamoro svítí pro každého začíná v neděli dopoledne a poběží do 3. června.

„Khamoro je fenomén, který zásadně ovlivnil celou generaci českých Romů,“ uvádí pro deník Metro Vojtěch Lavička, hudebník a tiskový mluvčí festivalu. „Zároveň je Khamoro místem přátelského setkávání Romů a Neromů, kteří společně sdílejí radost na koncertech a dalších akcích,“ uvádí Lavička.

Sám se z nabitého programu těší na Kočani orkestar, proslulou „balkánskou dechovku“ ze Severní Makedonie, nebo rumunskou kapelu Mahala Rai Banda, jejíž píseň Mahalageasca se objevila ve filmu Borat. Oba interpreti i s dalšími zahrají v rámci Galakoncertu 3. června v Divadle Archa. Fascinující podívanou přinesou také akce na Václavském náměstí. V neděli v 10 hodin se výtvarných potřeb chopí akademický malíř Zoran Tairović, který bude před očima diváků malovat velkoformátový obraz. V 15 hodin téhož dne Václavák roztančí dance battle, souboj, ve kterém se skloubí tanec, vášeň a improvizace.

V rámci festivalu bude 2. a 3. června v Kampusu Hybernská probíhat i mezinárodní konference s názvem Make Roma proud again!, jež přinese slovy vizuální umělkyně a pořadatelky Emílie Rigové „obraz Roma v minulosti prostřednictvím gadžovké optiky ve filmu“ a další společenská témata.

„První příspěvek bude od Tímei Junghausové, šéfky Evropského romského institutu pro umění a kulturu ERIAC v Berlíně, která na historických dílech z galerií ukáže zobrazování a spoluutváření obrazu Romů v minulosti,“ popisuje Rigová. „Následovat bude můj příspevek, který reaguje na autorské věci současných Romů, na jejich pohled na ně samé,“ vysvětluje Rigová. „Dalo by se to shrnout jako interakce odborníků a kritiků romského umění,“ doplňuje Lavička.

Festival nabídne také divadelní představení, koncerty klasické hudby či oslavu dne dětí, Celý program naleznete na www.khamoro.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Celovečerní debut Jana Březiny servíruje divákovi tajemství i hrdiny neschopné komunikovat

vydáno 31. května 2023  18:00

Tuzemští debutanti nemají zejména v poslední době u kritiků právě na růžích ustláno. Své o tom ví například mladý režisér Jeremy Tichý, který před pár dny...  celý článek

Ó můj táto, De Niro! Český distributor si poradil s názvem filmu po svém

vydáno 31. května 2023  15:00,  aktualizováno  15:13

Komedii Pappa Mia! napsal komik Sebastian Maniscalco podle zážitků s otcem. Toho hraje Robert De Niro, který komedie většinou umí.  celý článek

Zbystřete svoji pozornost! Možná i pro vás platí, že vyhořením trpí každý pátý Čech

vydáno 31. května 2023  14:00

Příčinou bývá nadměrná pracovní zátěž nebo nedostatečné ocenění.  celý článek

Divoká autojízda s hendikepem. Lidé s omezením tuší problém, elektroauta jsou drahá

vydáno 31. května 2023  11:07

Modrá kartička se siluetou vozíčkáře. Vidíme je denně. Jejich držitelé se připravují na problémy s elektromobilitou.  celý článek