metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Ropid začne pro plánování dopravy využívat data z chytrých telefonů

10. prosince 2018  9:17 Filip Jaroševský Metro.cz
Odkud a kam Pražané skutečně jezdí a ve kterou denní dobu? Odpověď na tuto otázku je základním kamenem plánování spojů veřejné dopravy nejen v hlavním městě. Její pražský organizátor Ropid získává již několik desítek let data díky přepravním průzkumům. Ty bývají prováděny pomocí papírků v metru či přepravními kontrolory s formuláři v rukou.

Nyní ale chystá Ropid za desítky milionů korun nový systém, který bude fungovat na principu využívání informací o pohybech cestujících podle mobilních telefonů, takzvaných lokalizačních dat.

„Rádi bychom z těchto mobilních dat od operátorů vyzískali informace o tom, odkud kam a jakým dopravním prostředkem v jednotlivých obdobích dne, týdne i roku cestují. Dalo by se tím mnohem lépe plánovat nejen dlouhodobé linkové vedení, ale i třeba lépe dimenzovat víkendovou dopravu nebo dopravu při zvláštních akcích typu koncerty, velká sportovní utkání nebo jiném masové jednorázové akce,“ říká pro deník Metro mluvčí Ropid Filip Drápal. Podobně údaje o lidech již v Česku získávají například organizátoři hudebních festivalů či aerolinky. Dle světových odborníků přitom nejde o nic nebezpečného, ale o anonymní soubory informací.

Hned poté, co Ropid se svou myšlenkou využívat data z mobilů při plánování přišel, se rozhořela na některých dopravních webech diskuze. Jak chce například Ropid počítat cestující v metru, kde je mobilním signálem pokryta zatím jen část metra C od Muzea po Roztyly a čtyři nejnovější stanice trasy A?„Zatím je to ve fázi záměru, takže zatím mnoho konkrétního nevíme,“ přiznává pro Metro Drápal.

Absence signálu by ale podle Ropidu nemusela být nutně problém. „Software by měl umět vyhodnotit ohlášení mobilního telefonu jak při vstupu do metra, tak při výstupu na jiném místě a tyto informace si propojit,“ vysvětluje Drápal. Ropid má podle zveřejněné smlouvy získat dotaci 52 milionů korun na projekt z Operačního programu Praha - pól růstu ČR. Na dodavatele dat i systém bude teprve vypisovat soutěž.

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám