metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Větší foto
Lenka Charazain | foto: Archiv

Roušku si beru i do supermarketu. Ostatní se na mě ale dívají jako na blbce, říká lékařka

  11:38
Lenka Chazarain vystudovala medicínu v Praze a, jak napovídá její jméno, štěstí nalezla na Západě. Maminka dvouleté dcery pracuje v ordinaci praktického lékaře v Dielsdorfu poblíž Curychu, kde má vlastní pacienty. „S pandemií přišly velké organizační změny. Přestala se provádět preventivní vyšetření, většinu konzultací děláme telefonicky, starší a jinak rizikové pacienty navštěvujeme doma,“ říká Chazarain, která mě překvapila slovy: „Respirátor FFP3 používáme už několikátý týden ten jeden stejný, protože nové nejsou k sehnání.“

Zaujalo mě, že ve Švýcarsku pracují i lékaři pozitivně testovaní na COVID-19, pokud nemají horečku.
Ano, zdravotníci jsou v takovém případě 48 hodin izolováni doma a poté, pokud horečka opadne a cítí se dobře, se vrací s ústenkou do práce. Při komplikovanějším průběhu se měří virová nálož a její pokles v čase, při dostatečném poklesu se mohou navrátit do práce.

COVID-19 v alpské zemi

  • Ve Švýcarsku platí zákaz shromažďování více než pěti osob, nutné jsou rozestupy dva metry. Příští pondělí budou otevřeny hobbymarkety či květinářství. Do 11. května jsou uzavřeny všechny školy.
  • Data k pondělí 20. dubna: Počet testovaných: 27 658, nové případy: 336, mrtví celkově: 1134 , úmrtí za 20. duben: 24.

Jak se proměnil chod nemocnic?
Netroufám si mluvit obecně, ale v malé okresní nemocnici, kde jsem dříve pracovala, před pár týdny vládla panika, přepisovaly se služby, hledali se dobrovolníci pro práci na COVID odděleních, chirurgové a gynekologové se přeučovali na internisty. Před nemocnicí byla postavena buňka na testování pacientů, kteří před ní stáli fronty na nádvoří.

Už je lépe?
Teď se situace, zdá se, zklidnila, na lůžkovém oddělení jsou desítky COVID pacientů, několik jich je intubovaných, ale celkově má nemocnice pacientů málo – lidé se do ní bojí chodit, plánované operace byly zrušeny, „ubývá“ i infarktů a mozkových příhod.

Srovnejte švýcarské zdravotnictví s českým.
Oba systémy jsou dobré, řekla bych, že kvalitou péče na stejné úrovni. Ohledně aktuální situace se mi v Česku líbí lépe vypadající čísla a úžasná kreativita lidí, nelíbí se mi nebezpečí politického zneužití. Nedostatek všeho je zřejmě univerzální, ani ve Švýcarsku není dostatek roušek, testů, personálu.

Který český krok byste ihned přejala?
Roušky! Alespoň jako doporučení pro uzavřené prostory (dopravní prostředky, obchody). Aktuální švýcarské doporučení říká: nenoste roušky, roušek je málo a mají zůstat vyhrazené pro zdravotníky. Sama si do supermarketu roušku beru, abych ochránila ostatní zákazníky před mojí potenciální nákazou, a ostatní se na mě dívají jako na blbce, který nerespektuje doporučení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy