metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Roušky jsou účinnou zbraní proti podzimním nachlazením

  16:35
Jednoduchá ochrana nosu a úst rozděluje společnosti napříč kontinenty. Lékaři jejich nošení většinou důrazně doporučují.

Sedmdesátiletý invalidní důchodce Jiří z Liberce chodí s rouškou pomalu, s respirátorem už chůzi nezvládá vůbec. Má totiž už patnáctým rokem chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Rouška je ale v těchto podzimních týdnech jediná možnost, jak relativně bezpečně opustit domov, pokud nechce riskovat zhoršení stavu. S ohledem na složitější stav jeho nemoci a problémy dýchání s ochranou pusy se musí ale zdržovat většinu času doma.

Ani „superroušky“ nejsou odolné proti šmejdům

  • Podvádí se i s kvalitou roušek a ne všechno označené „nano“ také nano je.
  • V testech, které prováděla Technická univerzita v Liberci, neuspěla v ověření kvality polovina zkoumaných nanoroušek. Jen tři ze šesti obsahovaly skutečně materiál zachycující i nejmenší částice.
  • Někteří odborníci jsou skeptičtější. Jen deset procent roušek na našem trhu je opravdu „nano“, zbytek chrání jako běžná jednorázová rouška.

Jiří je jeden z těch, kteří si paradoxně na nošení roušek objektivně stěžují, že jim brání v dýchání, na straně druhé zakrytá ústa a nos zabraňují ve zhoršení nemoci nebo jiné nákaze. To je důvod, proč plicní lékaři nošení roušek jednoznačně vítají. „Zaznamenáváme nižší počet případů akutního zhoršení, které vyžadují okamžitý zásah lékařů a někdy i pobyt v nemocnici,“ konstatuje Stanislav Kos, předseda Českého občanského spolku proti plicním nemocem. Že je to následkem nošení roušek či jiné ochrany, Kos potvrzuje. „Do velké míry zabraňují přenosu různých bakteriálních infekcí. Pacienti s CHOPN, kteří se obvykle na podzim potýkají s častějším zhoršením dušnosti, kašle, únavy a bolestí na hrudníku, tak roušky chrání před přenosem infekce od okolí,“ vysvětluje předseda občanského spolku.

Přese všechna pozitiva, která roušky v tomto počasí přinášejí, doporučují lékaři, aby se lidé s nemocnými plícemi vyvarovali případných zlozvyků, mezi které počítají nejvíce kouření. Také proto, že jim vedle jejich chronických problémů hrozí také covid-19. „Pacienti s CHOPN patří mezi ohrožené skupiny a je u nich významně vyšší riziko těžkého zápalu plic a úmrtí, pokud se virem nakazí,“ říká Martina Vašáková, přednostka Pneumologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze.

Rychlé kapénky

Rychlostí až 40 metrů za vteřinu letí při kýchnutí aerosolové částice, které může obsahovat virus. Při normálním mluvení je jejich rychlost asi čtyřikrát menší.

S tím souhlasí také další plicní specialisté. „Dle řady zahraničních studií je riziko vzniku těžké formy covid-19 dvou až pětinásobně vyšší u pacientů s CHOPN, kteří jsou aktivními kuřáky cigaret,“ popisuje Vladimír Koblížek, přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a lékařské fakulty v Hradci Králové.

Nošení roušek, zvláště to plošné, ale lékařskou veřejnost částečně rozděluje. Vystupuje proti tomu například Petr Žaloudík, senátor a současně lékař. Podle něj je momentální podzimní znovuzavedení ochrany obličeje nesmyslné a zbytečné. „Nosit roušky má smysl v nemocnici, na jednotce intenzivní péče, na operačním sále, v domově důchodců, nebo při rizikových akcích,“ říká Žaloudík. Nošení jinde označuje lékař a politik za nedůstojné. Vláda zavedla rouškovou povinnost nejdříve na jaře a nyní v říjnu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy