metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pátek, 3. prosince 2021. Svátek má Svatoslav.

Další 1 fotografie v galerii
Vlaďka a Pavel Klikovi chovají v Uhříněvsi hejno papoušků. | foto: KPMetro.cz

„Roušky papoušci odmítají“

  13:30
„Prožíváme kvůli koronaviru jedno z nejtěžších období,“ říká Vlaďka Kliková, která s manželem Pavlem v pražské Uhříněvsi chová nebývale pestré hejno, které může kdokoli vidět na vlastní oči. Jejich Království papoušků si kvůli rekonstrukci vyžádalo nemalé investice, nyní je ale složité získat je zpět. „Nebýt pomoci lidí, kteří naši situaci sledují na internetu, neměli bychom v říjnu ani pro papoušky na jídlo,“ říkají deníku Metro.

Jak moc s vámi zamávala koronakrize?
Měsíční náklady na jídlo, splátky vysoké hypotéky adalších sedmi půjček na úpravy domu pro potřeby papoušků jsou opravdu vysoké. To, co nám dodává sílu, je právě toto naše nové bydlení, které chceme za každou cenu udržet a už nikdy se s papoušky nechceme stěhovat jako dříve z pronájmu do pronájmu. Neumíte si představit, jak každé naše stěhování bylo pro nás i pro papoušky náročné. Moc děkujeme zejména těm, kteří naši situaci sledují na Facebooku Království papoušků a na našem YouTube kanálu Ara TV a poslali třeba nějakou částku na konto, aby nás s papoušky podpořili. Nyní před Vánoci začali lidé objednávat dárkové poukazy na zážitky s papoušky. Situace je v prosinci lepší, ale víme, že veliký pokles objednávek bude v období od ledna do dubna.

Mohou se papoušci nakazit? Když ne koronavirem, tak jinými nemocemi?
Ano, papoušci se mohou nakazit od návštěvníků třeba nějakou virózou nebo chřipkou, proto bez ohledu na koronavirus jsme v tomto směru velmi opatrní. Je to i jeden z důvodů, proč se zaměřujeme na individuální zážitky spapoušky pro dvojice a rodiny a letos jsme vůbec neměli jakékoli akce pro školy, školky a velké skupiny lidí. Před lety jeden náš žako náhle přestal létat, klepal se a veterinářka byla přesvědčená, že to žako chytil od naší dcery, která měla tři dny drobnou virózu. Všechna vyšetření měl žako v pořádku, z tohoto pohledu nebylo co léčit, přesto nelétal tři měsíce. Bylo z toho zřejmé, že virózu chytil a nesl ji těžce. Je možné, že by se papoušci mohli nakazit i koronavirem. Snažíme se je chránit a zcela jsme omezili kontakt s lidmi. Od 3. října dodnes u nás nebyl jediný člověk a ani my jsme nikde mimo dům a naši zahradu nebyli. Nákup jídla nám nechávají rozvozové služby na naší zahradě.

A nebojí se papoušci roušek?
Ano, už po první vlně koronaviru si všichni návštěvníci u nás myli ruce dezinfekčním mýdlem a z nařízení vlády měli všichni roušky. Měli jsme z roušek obavy a ukázalo se, že oprávněné. Papouškům vadí, když má někdo cizí zakrytý obličej. Znervózňuje je to. Chtějí roušku sundávat jak nám, tak klientům. Ara hyacintový Oskar je pak nevrlý, nechce lidem nic předvádět, odlétává anebo k nim přilétne a do pár sekund sundá roušku. Jasně dá najevo, že roušku fakt nechce. Pokud se papoušek dotýká zobákem roušky, je zde velké riziko, že by něco od lidí mohl chytit. I když už nutně potřebujeme vydělávat, abychom měli na jídlo a potřeby papoušků, je zcela rozumné, že musíme mít z nařízení vlády zavřeno. Nechceme vystavovat papoušky riziku za cenu výdělku.

Snáší papouškové těžce izolaci od lidí?
Naši papoušci jsou na lidi zvyklí a o lidi dost stojí. Když byla první vlna koronaviru a náhle jsme měli zavřeno, když k nám nepřišel ani jeden člověk, vůbec nechápali, co se děje. Kakadu Angelo si po měsíci na protest přeštípal pera na ocasu a pár letek. Když už mu pera téměř dorostla, přišlo další zavření v říjnu a opět asi po měsíci, kdy k nám nepřišel jediný člověk, si zase přeštípal pera na ocasu a pár letek. Je to mladý dvouletý samec, a i když se snaží tvářit jako drsňák, je velmi citlivý. Moc mu lidi chybí, a i když se všem papouškům oba dva denně velmi věnujeme, nestačí to Angelovi ani ostatním papouškům.

Mohou v zimě papoušci ven? Třeba byste mohli celoročně show pořádat venku.
To by bylo nejlepší řešení, protože uvnitř je riziko nákazy nás nebo papoušků vždy výrazně větší. V zimě by si venku ale zážitek neužili ani lidé, ani papoušci. Fotky s papoušky v zimních bundách, hladit si papoušky v bundě a čepici, o to by asi nikdo nestál. Vždy se snažíme, aby si lidé s papoušky zážitek užili, odreagovali se, uvolnili se, protože pak si užívají zážitek i naši papoušci, kteří jsou velmi vnímaví na emoce. Nyní máme z nařízení vlády zavřeno a s otevřením čekáme na hezké jarní a letní dny. Naši papoušci jsou zvyklí na bytové podmínky, takže brát je do příliš chladného počasí by bylo velice riskantní. Australští kakadu, to je trochu jiná kapitola, ti mohou být v nižších teplotách i blížících se nule. Naši kakadu by si ale museli zvykat postupně, ne jít rovnou z tepla do zimy. Jihoameričtí arové už vyžadují teplejší počasí, i když se do určité míry mohou přizpůsobit i na nižší teploty. Žakové, ti jsou původem z Afriky a tam bych pobyt v zimě venku při nižších teplotách neriskoval.

Jak hledíte do budoucna?
Především nás mrzí, že postup vlády k řešení této krize je ovlivněný jak vlivy ze zahraničí, tak vlastními zájmy a zájmy vlivných skupin. Proto máme obavy, že situace bude ještě dlouho velmi nestabilní, lidé nespokojení a to bude mít dopad i na objednávky zážitků s papoušky. Nikdy jsme nepobírali dotace ani granty pro papoušky od státu. Ani letos v době koronaviru jsme od státu nic pro papoušky nedostali. Je to pro nás boj o přežití.

Jaký je nyní stav, máte ve „stáji“ stále staré známé?
Máme takové naše hlavní tahouny, silné jádro, neboli radu starších. Do této skupiny patří šéf celého našeho papouščího hejna devítiletý ara ararauna Erik, jeho věrný kamarád už téměř desetiletý ara zelenokřídlý Arny, pak hlavní hvězda a největší papoušek světa šestiletý ara hyacintový Oskar, miláček davů, a kakadu molucká Lady, naše princezna a dáma, které je šest let. Tuhle čtveřici znáte z televizních reklam, televizních pořadů, z pohádky Zdeňka Trošky a tak. Svou důležitou pozici v hejnu už má i ara kaninda Rio, kterému je pět let, a i když se jedná o menší druh ary, je vzácnější než ara hyacintový a ve volné přírodě jich je už jen kolem sta kusů. Dalšími členy hejna jsou právě kakadu žlutočečelatý Angelo, kakadu bílý Robin a žaci Eliška a Charlie.

Jak budete s papoušky trávit Štědrý den?
Jako každý rok si s papoušky uděláme pořádnou hostinu se spoustou ovoce, zeleniny a ořechů. Nesmí chybět rýže, kterou papoušci milují. Obzvláště ara Arny si na rýži trvá. Všichni papoušci dostanou kousek vařeného lososa a kousek vařeného kuřete, to je pro ně lahůdka. Pak si rozbalíme dárky, které lidé papouškům pošlou k Vánocům, a budeme se jen tak s papoušky povalovat v obýváku. Pro naše diváky na YouTube natočíme jak video ze Štědrého dne, tak další videa z Vánoc. Milí čtenáři Metra, odebírejte také naše videa, bude se vám to líbit.

Když si lidé kupují vouchery, nebojí se, že propadnou? Že se zase zavře?
Lidé nyní dárkové poukazy nakupují jako dárky k Vánocům, ale výrazně méně, než kdyby byla situace v Česku stabilní. Dárkové poukazy na všechny druhy zážitků s ary, kakadu a žaky mají platnost do 7. července 2021 a do 9. září 2021, aby lidé na zážitek mohli přijet na jaře a v létě, až bude s ohledem na koronavirus bezpečno a aby si mohli užít s papoušky venku pěkného počasí. Na podzim by opět mohla začít další vlna, tak všem chceme umožnit zážitek před podzimem do 9. září. U nás má u všech druhů zážitků každá dvojice nebo každá rodina papoušky jen pro sebe, aby si je naplno užili. V celém areálu se s nikým cizím nepotkají, tím se nemohou od jiných návštěvníků nakazit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Čert nemá volno? Tak jděte bruslit!

vydáno 2. prosince 2021  12:10

Už to voní Vánocemi! Máme pro vás přehled svátečních akcí v metropoli.  celý článek

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

vydáno 2. prosince 2021  9:14

Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat...  celý článek

Vaše fotky z Prahy