metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada

Větší foto
Lidé v pražském metru se chrání rouškami. Od včerejška platí v Praze a několika dalších městech zákaz vstupu do MHD bez roušky či jinak zakrytých úst a nosu. (17. března 2020) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Roušky v metru revizor neřeší. „Nechceme, aby vznikaly konfliktní situace,“ vysvětluje DPP

  18:43
Za nezakrytá ústa a nos strážníci napomínají více než padesátku hříšníků denně. Drtivou většinu nepokutují.

„Mějte zakrytá ústa a nos. Metro – povinné. Ostatní MHD – doporučené.“ Tenhle nápis doprovázený piktogramem orouškovaného muže na modrém poli visí v prostorách pražské MHD od 1. července. Počínaje tímto dnem roušky z vozů hromadné dopravy téměř vymizely. V metru, kde zůstaly ústenky povinné, jsou ovšem cestující většinou ukázněnost sama.

„Nejvíce jsem tento měsíc v metru viděl čtyři cestující bez roušky na stanici. A i to byl extrém,“ říká čtenář deníku Metro Jiří Veselý. Roušky v metru nosí většina Pražanů i přesto, že jim za jejich nenasazení v přepravním prostoru nehrozí téměř žádný postih. Potvrzuje to také mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. „Dodržování nošení roušek v metru řeší strážníci z Hlídkového útvaru, kteří mají prioritně i v běžném režimu městskou hromadnou dopravu, a tedy i prostory podzemní dráhy na starosti. Jedná se o přestupky, ale řeší je většinou domluvou,“ vysvětluje pro Metro Seifertová. „Tito kolegové zde zjistí v průměru padesát pět případů porušení nařízení ministerstva zdravotnictví denně,“ dodává.

Odložit, ale do popelnic

  • Zrušení povinnosti nošení roušek ve většině prostředků MHD tvrdě pocítili popeláři. 
  • „Nemáme bližší statistiku, v tuto chvíli je však zásadní, aby použité ochranné pomůcky skutečně končily v koších a odpadových nádobách, ne odhazované po ulicích,“ uvádí mluvčí Pražských služeb Radim Mana. „Každý za svoji roušku zodpovídá a musí se postarat o její řádnou likvidaci nebo alespoň vyhození do odpadové nádoby,“ dodává.

O povinnosti nosit roušky v metru informuje dopravní podnik každou chvíli prostřednictvím nahrávky ve staničním rozhlase i vozech MHD. Samotní zaměstnanci však mají od dopravce nařízeno, aby roušky či jejich absenci u cestujících neřešili. Jedinou tvrdou rukou na neukázněné cestující jsou tak podle vedoucího odboru komunikace dopravního podniku Daniela Šabíka jen namátkové kontroly strážníků. Dopravce se totiž bojí zbytečných konfliktů.

„Naši provozní zaměstnanci mají instrukce, aby cestující osobně neupozorňovali, pokud roušky nemají nasazeny, a nevznikaly tak v MHD konfliktní situace. Je to ochrana a zajištění bezpečnosti našich lidí,“ upozorňuje Šabík. Případnou pokutu nemůže za nenošení roušek uložit dokonce ani revizor. „Dodržování nošení roušek v prostorách metra naši zaměstnanci nekontrolují a týká se to všech profesí: strojvedoucích, dozorčích stanic nebo revizorů,“ doplňuje.

Roušky či spíše jejich absenci na ústech a nosu některých spolucestujících řeší čtenáři deníku Metro v posledních týdnech velmi intenzivně. V naší rubrice Dopisy a vzkazy, kterou v tomto vydání naleznete na straně 10, si před pár dny stěžovala například čtenářka Eva Malá. Podle ní je velice snadné potkat v podzemní dráze celou řadu ignorantů, kteří na roušky prostě kašlou. „Svá slova adresuji ignorantům, kteří porušují nařízení. Jízda metrem pro vás není povinná, ale nošení roušek v metru a jeho prostorách ano,“ zlobila se čtenářka.

V prostředcích povrchové dopravy dopravní podnik nošení roušek i nadále doporučuje. Ačkoli apeluje na vzájemnou ohleduplnost cestujících i řidičů, v červenci mnoho zaměstnanců dopravního podniku v prostředcích MHD čtenáři nezahlédli. Stejná situace platí také v příměstských vlacích, kde průvodčí přicházejí během jedné jízdy do styku s mnoha desítkami lidí. U některých soukromých dopravců, již mají na starosti spíše mimopražskou dopravu, přitom jezdí personál i nadále s rouškami. Typickým příkladem je například Leo Express. „Nejenže je náš personál nosí, ale ještě je zdarma cestujícím nabízí. Ti se pak mohou sami rozhodnout, zda je chtějí,“ uzavírá pro Metro mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlej blesk. Podívali jsme se do výčepu pivovaru, který konečně přistál v Kobylisích

vydáno 8. února 2023  5:52

„Otevřeno denně 16–20.“ Na ceduli je přimalovaná šipka. Otevíráme mřížovanou branku a za chvilku už bereme za kliku prosklených dveří. Dýchne na nás...  celý článek

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek