metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 5 °C

Středa, 3. března 2021. Svátek má Kamil.
Pětadvacetiletý právník Jakub Michálek je lídrem Pirátů.
Pětadvacetiletý právník Jakub Michálek je lídrem Pirátů. | foto: Piráti - Roman Kučera

Rozhovor: Ani vpravo, ani vlevo. Piráti se nechtějí zařazovat, říká jejich lídr

1. září 2014  9:00 Robert Oppelt
Blíží se komunální volby a do neklidných magistrátních vod míří i loď Pirátů. Na kapitánském můstku stojí mladý právník Jakub Michálek.

Co můžete voličům nabídnout?
Rozumný program, který profiluje Prahu jako západní metropoli, podobnou třeba Berlínu. Kvalitní kandidátku, sestavenou z mladých lidí, kteří nejsou spojeni s žádnými podezřelými skupinami a nemají za sebou žádné podezřelé kauzy.

Mladým slibují strany Berlín, starým Vídeň, tedy mladým zábavu, starším sociální jistoty...
Máme zkušenosti z kampaně v Berlíně, kde jsme pomáhali tamním Pirátům při kampani.

Piráty se asi většina spojuje s tím, že jsou to ti, kteří chtějí zadarmo stahovat filmy a písničky, to ale asi není součástí vašeho programu pro komunální volby.
Pirátství je o svobodném šíření informací,  základní myšlenka je pořád stejná a na komunální politice je to aplikovatelné velice jednoduše, třeba jako přehledný a fungující registr smluv magistrátu nebo Opencard bez problémů s autorskými právy.

Kdo kandiduje za piráty?
Mladí lidé, ze všech oborů, ale najdete mezi námi i podnikatele nebo vysokoškolské učitele.

Piráti jsou v některých  zemích krajní levice, kam si může volič zařadit vás?
Pro nás je velmi důležitá podnikavost a osobní iniciativa, na druhou stranu zdůrazňujeme základní práva občanů. Nechceme se řadit do pravolevého spektra. Česká pirátská strana se profiluje jako liberální strana se zaměřením na moderní společnost, což je pro moderní metropole typické. Odtud také náš volební slogan „Praha volí jinak“.

Chodíte pravidelně na pražské zastupitelstvo, víte, co vás tam čeká?
V Praze jsem na zastupitelstvu nebyl, to by bylo zbytečně vyčerpávající a sebemrskačská ztráta času. Dříve jsem se zaměřoval na celostátní témata, a tak jsem chodil do sněmovny a na ministerstva. Tam se odehrávají pro Piráty klíčová témata. Na druhou stranu bychom chtěli v Praze ukázat, že to co děláme a chceme - registr smluv nebo lobistických kontaktů politiků. Komunální politika je nejsnazší místo, kde s tím začít a kde ukázat, že to funguje.

Jste Pražák. Je pro vás důležité, aby byl primátor Pražák? Občas někdo vyčte současnému primátorovi, že je z Olomouce.
To pro mě není téma. Pro mě je důležité, co lidé v politice dělají a jestli to co hlásají, tak dělají i v praxi. Ale kdyby mě chtěl někdo kádrovat, tak Pražák jsem.

Váš bývalý předseda byl zapamatovatelný svým extravagantním zjevem, i to patří k pirátům. Nechystáte něco podobného?
Já myslím, že jsem divnej dost. Trochu divnosti k Pirátům patří. Sice jsem si došel k holiči, ale nic extravagantního neplánuju, žádné dredy nechystám.

Kolik investují Piráti do kampaně? Třeba ODS plánuje v Praze utratit deset milionů.
Náš rozpočet je veřejný na webu, na kampaň máme 400 tisíc a na naše poměry je to nezvykle velká kampaň. Až se dá říct, že nám jí ostatní regiony závidí.

Takže Piráti na nás zaútočí i z billboardů?
Možná vás to překvapí, ale Piráti budou mít možná i několik vtipných billboardů. Budeme si trochu hrát s naší konkurencí, která se ohání transparentností a ve skutečnosti ji spíš blokuje.

Dokážete si představit, že byste se podíleli i na radě, že byste byli ve vládní koalici?
Pakliže koalice, tak jen za předpokladu, že budeme míst dost hlasů, dovedu si představit naši spolupráci s Trojkoalicí (lidovci, zelení a starostové). Jinak jsme samozřejmě ochotni podpořit radu, která nám splní naše požadavky. V zastupitelstvu budeme podporovat všechny rozumné návrhy.

Jaké to jsou požadavky?
Například funkční registr smluv pro městské organizace, nezdražovaní jízdného v MHD, účast opozice v kontrolních funkcích, zahájení přechodu města na svobodný software a veto na rozsáhlé investiční akce.

Je politika vaším koníčkem? Zabýváte se jí dlouhodobě?
Samozřejmě. To bych to nemohl dělat.

Jaké máte vzdělání?
Vystudoval jsem práva a souběžně s tím bakalářský obor obecná fyzika. Zbývá mi dokončit teoretickou fyziku, kde studuji magisterský obor.

Takže kromě politiky je vaším koníčkem i fyzika?
Občas si spočítám nějaký příklad. Tři roky jsem organizoval semináře FYKOS pro středoškoláky, kde jsme pro ně vymýšleli fyzikální úlohy. Dál jsem se angažoval v akademickém senátu na UK. Mým cílem bylo prosadit, aby práce zaměstnanců univerzity, třeba skripta, byla dostupná zdarma. Rád poslouchám vážnou hudbu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Praktičtí lékaři očkují bez humbuku. Pacienty dobře znají

Lékař Petr Šonka
vydáno 3. března 2021  17:53

Nad debatami kolem očkování a vakcín kroutí mnozí praktičtí lékaři nevěřícně hlavou. Nechápou například odpor vůči produktu od firmy AstraZeneca. „Po...  celý článek

Pražský realiťák roku: Ceny nemovitostí porostou pořád

Iztok Toplak, Pražský Realiťák roku
vydáno 3. března 2021  16:16

Iztok Toplak je ve svém oboru nejlepší v hlavním městě. Alespoň podle čerstvých výsledků soutěže Realiťák roku, ve které se na základě hlasů zákazníků a...  celý článek

Jak sebou pan Josef Schelinger praštil na ledu a co z toho bylo

Pamětní deska na domě, kde žil zpěvák Jiří Schelinger a na kytaru učil jeho... PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2021  13:42

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Komerční sdělení

Opusťme dobu „pokřídovou” a vstupme do éry interaktivního vzdělávání

Je potřeba opustit dobu „pokřídovou” a vstoupit do éry skutečně interaktivního...
vydáno 3. března 2021  11:57

Po uplynulém roce, kdy byli žáci, studenti i učitelé nuceni přejít na distanční výuku a naučit se pracovat s novými nástroji, by se mohlo zdát, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám