metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 22. listopadu 2019. Svátek má Cecílie.
Tomáš Popp, jeden ze zakladatelů nově vzniklé asociace.
Tomáš Popp, jeden ze zakladatelů nově vzniklé asociace. | foto: Archiv

Rozhovor: Asociace farmářských trhů skoncuje s překupníky

24. září 2012  15:04 Adam Váchal Metro.cz
Kvalitu farmářských trhů chce zvednout nově vzniklá asociace. Přichází s tvrdšími pravidly pro prodejce i samotné organizátory trhů.

Asociace farmářských trhů, která bude kontrolovat stánkové prodejce, je na světě. Pro farmáře to znamená tvrdší podmínky, pro návštěvníky zas větší jistotu, že zboží neprodávají překupníci, kteří jej pořídili v supermarketu. Na to jak bude asociace fungovat, jsme se zeptali jednoho z jejích zakladatelů Tomáše Poppa.

Jaké cíle se tedy asociace klade?
Asociace bude kultivovat prostředí farmářských trhů tak, aby bylo pro spotřebitelé naprosto jasné, co to znamená, když se řekne farmářský trh. Zpřísnili jsme podmínky, zavedli pravidla. Chceme vytvářet autentické farmářské trhy.

Co si máme představit pod slovem autentické? Žádné překupníky?
Přesně tak. Jde nám také o to, v jakém prostředí se trhy konají. Nechceme, aby se konaly na parkovištích nákupních center a podobných místech. Podstatné pro nás dále je, kdo prodává na farmářském trhu. Musí být jasné, že výrobek, který si zde kupujete, je přímo od výrobce, že ho někdo zpracoval, vyrobil, vypěstovat v České republice. V případě, že prodejce na trhu nabízí zboží jiného sedláka, musí být toto zboží kontrolováno

Asociace zavádí princip regionality. O co jde?
Znamená to, že alespoň padesát procent zboží na trhu musí pocházet z daného regionu, ve kterém se trh právě koná. Regionem v tomto případě myslíme jednotlivé kraje. Výjimku tvoří pouze hlavní město Praha, protože zde by bylo opravdu těžké se tohoto pravidla držet. Ve všech ostatních krajích to tak ale bude platit.

Jak asociace vznikla?
My jsme o jejím vzniku debatovali dlouho s Jiřím Sedláčkem ze sdružení Archetyp, které pořádá farmářské trhy v Praze. Shodli jsme se, že by taková asociace byla velmi užitečná. Jedním z iniciátorů bylo také ministerstvo zemědělství, které mělo zájem na tom, aby se konečně vyjasnilo, jak má vlastně farmářský trh vypadat a byla tady organizace, která by posunula výš kvalitu trhů.

Kolik členů nyní asociace má?
Základní přípravný výbor tvoří tři členové. Jedná se o plzeňské občanské sdružení Envic, dále sdružení Trhni si z Roudnice nad Labem a pražské občanské sdružení Archetyp. V tuto chvíli pracujeme na vytvoření potřebných dokumentů, máme napsané standardy a tvoříme internetové stránky. Všechno se rozjíždí. Ještě letos bychom chtěli přijmout další členy a soustředit se hlavně na příští rok.

Některá tržiště se v současné době řídila kodexem, který stanovoval pravidla. V čem bude certifikát od asociace lepší?
Kodex je dobrovolný, standardy asociace budou pro členy závazné. Také podmínky pro prodejce budou mnohem přísnější. Mimo již specifikované regionality, jsme rozhodli, že devadesát procent zboží na trhu musí mít nově potravinářský charakter. Aby se jednalo vůbec o farmářské tržiště, musí být na místě minimálně deset prodejních stánků a trh se musí konat pravidelně alespoň jednou měsíčně.

Jak lidé poznají, že za trhem, na který zavítají, stojí asociace?
Během několika týdnů vznikne speciální logo a další potřebné dokumenty. Pokud lidé přijdou na farmářské trhy, uvidí logo a poznají tak, že se jedná o trh, za kterým stojí právě asociace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Změna o svátcích. Velkoobchody už smějí prodávat

Libercem denně projedou desetitisíce aut. Hlavně před Vánocemi se zcela zaplní...
vydáno 22. listopadu 2019  16:33

Od včerejška nemusí mít zavřeno velkoobchodní prodejny během určených státních svátků.  celý článek

Lahve i jednorázové obaly už nejsou nezbytnost. Ekologické mohou být i pomůcky pro ženy

Snuggs jsou menstruační kalhotky vyvinuté tak, že dobře absorbují i silnou...
vydáno 22. listopadu 2019  12:06

Ačkoli devadesát procent všech plastů se do oceánů dostalo z osmi asijských a dvou afrických řek, evropské země nejsou bez viny. Společně se Spojenými...  celý článek

Cirque du Soleil a Letní Letná osídlí pláň o prázdninách

Cirque du Soleil budou mít opět velkou výpravu.
vydáno 22. listopadu 2019  9:05

Jste-li milovníky nového cirkusu a máte dost peněz, můžete se radovat. Příští léto totiž budou v Praze hody.  celý článek

Chytil vlnu z Mácháče až do exotického ráje

Marek Vaňura
vydáno 22. listopadu 2019  5:16

Jako kluk s dědečkem plachtil na Mácháči, nyní šéfuje ostrovnímu resortu v tropickém Hondurasu. Marek Vaňura mezitím vystudoval vysokou školu a stal se i...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám