metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 17 °C

Úterý 4. října 2022. Svátek má František
Místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman | foto: Archiv

Rozhovor: Borovičkáře nepřesvědčíte, aby si koupil jedli

  7:00
Borovičkáře nepřesvědčíte, aby si koupil jedli. Ta je přitom mezi lidmi stále populárnější. Jak se starat o vánoční stromek a kdy je vhodná doba ho koupit radí předseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků.

Než se dostane vánoční stromek k vám do obýváku, trvá to několik let, než vyroste. "Stromky se pěstují ze semene 2 až 4 roky ve školkách, potom se přesadí na plantáže. Doba pěstování každého druhu je jiná, do výšky 180 centimetrů naroste například jedle kavkavská za 10 až 12 let," popisuje místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman.

Jedná se o speciální školky pro vánoční stromečky?
Jde o školky, které se zabývají pěstováním stromků ze semínek. Jde o normální záhony na loukách. V lese se příliš nepěstuje. Jde de facto o takové zahradnictví.

Proč se nepěstuje v lese?
O stromky se musíte starat. Musí se zalévat, je potřeba zajistit postřik proti chorobám a škůdcům, kterých je v poslední době stále více.

Ze školky stromek putuje na plantáž. Jak vůbec taková plantáž vypadá?
Jedná se vlastně o louku, kam se sází sazenice. Zde stromky dorůstají potřebné výšky. Je potřeba se o ně i nadále starat. Odstraňovat trávu, aby měl strom dostatek prostoru k růstu zastřihávat jednotlivé stromky, ne každý totiž roste ideálně a je potřeba tvarovat.

V jakém regionu se nejvíce pěstují vánoční stromy?
Stromy se pěstují celoplošně po celé republice. Velmocí pro pěstování je Dánsko.

Kdy začíná těžba vánočních stromků?
Vzhledem k tomu, že obchodníci chtějí mít na první advent stromky, tak těžba musí probíhat ještě před ním. Naplánuje se, kolik stromů je a podle toho se začne.

Kolik stromků se o vánocích porazí?
To je různé. V letošním roce velmi málo, protože nám stromy poničil mráz. Počty jsou proto omezené. Záleží to především na počasí. Svou roli hrají také škůdci, brouci a choroby.

Říkal jste, že jedničkou v pěstování stromků je Dánsko. Dováží se k nám hodně stromů ze zahraničí?
Stromků ze zahraničí se dováží dost. Dánsko je velmoc především na pěstování jedlí. Když si koupíte borovici, můžete si být jistí, že je stoprocentně z Čech.

Jaké stromy jsou u nás nejpopulárnější?
U nás se vždy používaly především jedle a borovice. Později se na trhu začaly objevovat stříbrné smrky. Smrk je mezi lidmi velmi oblíbený a jedlička? Tam je to jasné, nepíchá, je poměrně hustá a její oblíbenost jde stále nahoru. Na druhou stranu nepřesvědčíte nikdy klasického borovičkáře, aby si koupil jedli.

Jakou mám jistotu, že strom, který kupuji není uříznutý někde v lese?
Ono se to občas těžko prokazuje. Ale co si budeme povídat, stromky z lesa jsou o něčem úplně jiném, než ty z plantáže. Stromy z plantáže jsou výrazně kvalitnější.

Když si strom uříznu v lese, je riziko, že si domů přinesu nějakého lesního škůdce?
Spíš je tu velké riziko, že bude stromek opatřen "smradlavým" postřikem. Přinesete si ho domů do tepla a on se vám rozvoní po celém bytě. Natáhnou to závěsy, sedačka, koberec a máte na Vánoce vystaráno.

Jak se mám o stromek starat, aby mi vydržel?
Největší rada je koupit si stojánek s vodou a dolévat. To je nejosvědčenější.

Je dobré si kupovat stromek s předstihem?
Ten stromek bude stejně už uříznutý a lépe se o něj postaráte vy, než obchodník, který jich má na starost tisíce. Když ho koupíte včas, máte výhodu, že si můžete vybírat. Poté je dobré schovat strom do stínu a strčit do kyblíku s vodou. Aby táhl vodu, je potřeba udělat čerstvý řež. Jakmile je jednou uříznutý, smola zalije řez a stromek poté vodu netáhne.

Jak dlouho trvá, než vánoční stromek vyroste

  • Stromky se pěstují ze semene 2-4 roky ve školkách, potom se přesadí na plantáže. Doba pěstování každého druhu je jiná, do výšky 180cm naroste stromek ze semínka za:
  • Jedle kavkazská vyroste zhruba za 10 - 12 let
  • Smrk pichlavý většinou doroste na plantáži do požadované výšky 180 centimetrů za 10 - 11 let.
  • Smrk ztepilý pak musí růst 9 - 10 let, aby dosáhl zmíněné výšky.
  • Borovice černá potřebuje k 180 centimetrům 7 - 8 let.
  • Borovice lesní roste rychle, k dosažení této výšky jí stačí pouhých 6 - 7 let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hořící lampy a štamgasti. Deník Metro nahlédl pod ruce dispečerům z Holešovic

vydáno 3. října 2022  16:14

Své dispečerské pracoviště s nepřetržitou službou zprovoznila městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) v holešovické centrále krátce po...  celý článek

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek